kleszcze

Kleszcze to jedne z najgroźniejszych pasożytów, przed których ukonszeniem powinniśmy szczególnie się chronić. Jeśli będziemy nieostrożni jesteśmy narażeni na ukąszenia mmogące prowadzić do wystąpienia boreliozy. 

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą wiele chorówb zakaźnych. W Polsce występuje kilka gatunków kleszczy, z których największą populację stanowią kleszcze pospolite (Ixodes ricinus). Do chorób przenoszonych przez te pasożyty należą borelioza, gorączka Q, tularemia, bartoneloza babeszjoza, ludzka erlichioza monocytarna, kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak chronić się przed kleszczami?

1. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem. Unikaj wtedy spacerów.

2. Spacerując unikaj przebywania na trawie i w obrębie krzaków.

3. Wybierając się na spacer pamiętaj o odpowiednim okryciu. Zakładaj spodnie z długimi nogawkami, bluzki z rękawem, wyższe skarpetki. Głowę chroń kapeluszem lub czapką. Warto też zakładać jasne ubrania ponieważ kleszcze nie lubią jasnych kolorów.

4. Po powrocie ze spaceru obejrzyj całe ciało. W przypadku jeśli znajdziesz kleszcza, który zdążył się już wkłuć wyjmij go lekko obrotowym uchem przy użyciu pęsety. Miejsce po ugryzienu bacznie obserwuj.

5. Kleszcze odstraszysz stosując zioła. Najlepszy jest czystek i wrotycz. Wydzielają one chakaterystyczne zapachy, które w przypadku wrotyczy przypominają zapach kamfory. Skutecznie odstrasza on muchy, komary, mszyce, mrówki, kleszcze i mole. Czystek ma z kolei wpływ na hamowanie namnażania się bakterii odpowiedzialnych za boreliozę.

Sprawdź jak chronić się przed ukąszeniami komarów.