Głośno mówi się o stanie zanieczyszczenia naszej planety, ziemi i oceanów. Jak poinformowało biuro prasowe Grupy IKEA – firma ta do 2020 zobowiązała się wycofać wszystkie plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji.

To dobra wiadomość dla naszego środowiska i impuls do działania w podobnym kierunku dla innych dużych firm na świecie. Zanieczyszczenie plastikiem naszej planety to jedno z większych zagrożeń współczesnych czasów.

Naukowcy szacują, że około 79% zużytych przez nas tworzyw sztucznych, wcale nie trafia do recyklingu, a na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego. Nie trudno domyślić się jakie zagrożenie stanowi to dla życia przyszłych pokoleń ludzi i zwierząt na naszej planecie.

Tylko niewielki procent z produkowanych przez człowieka śmieci jest przetwarzanych do ponownego użycia. Do oceanów trafia obecnie co roku około 8 mln ton plastiku i innych tworzyw sztucznych. Jeśli nie zmienimy naszego postępowania, do 2050 roku plastik będzie dominującym elementem środowiska wodnego ziemi.

Dlatego tym bardziej cieszy nas, fakt że  Ikea jako potentat na rynku mebli i wyposażenia wnętrz, wzięła sobie do serca ostrzeżenia naukowców dotyczące zanieczyszczenia środowiska.

Poprzez swoje działania IKEA chce ułatwić ludziom prowadzenie zdrowego i ekologicznego stylu życia, a dodatkowo przeciwdziałać zmianom klimatu. Usunięcie wszystkich plastikowych produktów jednorazowego użytku z asortymentu oraz z restauracji na całym świecie, przyczyni się do zmiany myślenia o odpadach.

Jak szybko uprasować ubranie?

To krok zmierzający w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym. IKEA zamierza stawić czoło największym wyzwaniom współczesności, związanym z konsumpcjonizmem, zmianami klimatu i rosnącymi nierównościami społecznymi.

Popieramy i szanujemy ten ruch, zachęcamy także naszych czytelników do zastanowienia się nad rozsądniejszymi wyborami, które mogą zmniejszyć produkcję plastikowych odpadów w naszym codziennym życiu. Wystarczy zacząć od przychodzenia do ulubionej kawiarni z własnym termosem na kawę i wybierania papierowych słomek do picia, zamiast plastikowych.