Światłem można malować wnętrza, aranżując je w nietuzinkowy sposób, wedle swoich upodobań. Lampy stają się zarazem bardzo funkcjonalne, ale Też dekorują pomieszczenia w sposób wyszukany i innowacyjny. To co kiedyś było uważane za priorytetowe w dziedzinie oświetlenia, teraz zostało znacznie zmodyfikowane dzięki łamaniu schematów i wychodzeniu naprzeciw różnym aranżacyjnym pragnieniom.

Kinkiety w sypialni

Zakładając kinkiety do sypialni, można uzyskać niesamowite efekty. Urokliwa lampka nad łóżkiem o ciepłym i stonowanym świetle, wpisująca się idealnie w tło pomieszczenia, tworzy czarujący klimat. Może być idealnym źródłem światła do czytania, skierowanym bezpośrednio na książkę, ale też dobrze sprawdzi się jako delikatne doświetlenie wnętrza. Wszystko zależy od tego, gdzie i w jakiej liczbie, znajdą się kinkiety oraz w jaką stronę skierowany jest strumień światła.

Wspaniały efekt uzyskasz dzięki oświetleniu punktowo rożnych przedmiotów czy miejsc. Wynurzająca się z półmroku ramka na zdjęcia,  czy ulubiony obraz na ścianie, skąpane w delikatnej świetlnej łunie wyglądają tajemniczo i bajkowo.

Kolejnym pomysłem jest umieszczeni kinkietu lub kilku z nich niżej, np. przy listwach podłogowych i skierowanie światła w górę. Takie ustawienie stworzy niesamowity romantyczny klimat, w którym będzie się chciało zanurzyć, aby słodko się zrelaksować. Taki trick pozwala też wizualnie poszerzyć pomieszczenia, ponieważ światło rozprasza się w różne strony.

Jeśli szukasz dopiero inspiracji lub masz już aranżacyjny pomysł, ale brakuje odpowiednich lamp do jego realizacji, zrób dobry research i wybierz najlepsze produkty w dobrze zaopatrzonym sklepie, np. takim cudownelampy.pl, aby później nie żałować nietrafnego zakupu.

Jaki rodzaj kinkietów

Jako, że kinkiety odgrywają ważną rolę dekoracyjną, trzeba dobierać je zgodnie  z wystrojem wnętrza, by nie było żadnych aranżacyjnych dysonansów. Bardzo ładnie prezentują się lampy vintage w pomieszczeniach urządzonych np. rustykalnie  czy w stylu retro. Są to kinkiety buduarowe, wykonane z koralików, postarzane, z abażurami, stylizowane na lichtarze itp.

Kolejną grupę kinkietów stanowią lampy ultranowoczesne, świetnie wpisujące się  we wnętrza minimalistyczne, klasyczne i skandynawskie. Zaskakują wizualnie bryłą klosza i podstawą, często przybierają niebanalne, kosmiczne kształty, które zostawiają gości pod wielkim wrażeniem na długo.

Nie można zapomnieć też o kinkietach w stylu loftowych, przypominających dawne fabryczne i warsztatowe oświetlenie. Są to lampy często bardziej mosiężne, utrzymane  w kolorystyce bieli, czerni i szarości, czasami z kloszem pokrytym kratką. Swoje miejsce znajdą we wnętrzach surowych, o ścianach z surowym betonem lub ceglanych, tam gdzie rozgościł się skrajny minimalizm.

Rodzajów kinkietów jest całe mnóstwo i można by wymieniać je w nieskończoność. Jeśli marzy Ci się urządzić swoje wnętrza ze smakiem i gustownie, pomyśl już wcześniej jakie maja to być kinkiety i gdzie się znajdować. Przekształcanie instalacji jest trudne i często nie chce się tego robić. Inaczej, kiedy dokładny plan rozmieszczenia oświetlenia wykonasz na początku.