Mężczyźni są nazywani silniejszą płcią i dlatego często zdarza im się lekceważyć profilaktykę zdrowotną, a nawet ignorować niepokojące sygnały pochodzące z organizmu. Zwykle dopiero w momencie gdy pojawi się ból lub sytuacja robi się naprawdę poważna, decydują się na badania i wizytę u lekarza. W takich momentach może być już za późno na leczenie.

A wystarczy raz do roku zatroszczyć się o te 3 badania, których wykonanie jest niezbędne będziemy mogli spać spokojnie.

Panom najczęściej zagrażają choroby układu krążenia, a więc miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, a także na nowotwory płuc, jelita grubego, gruczołu krokowego czy żołądka. Dlatego te profilaktyczne badania to podstawowy element dbałości o męskie zdrowie.

  1. Morfologia krwi, glukoza, lipidogram

Wystarczy pobranie jednej probówki krwi w przychodni czy laboratorium, dla wykonania morfologii z OB. Wyniki tych badań pozwalają zdiagnozować lub wykluczyć anemię, stany zapalne w organizmie, czy za małą ilość płytek krwi. Analiza poszczególnych składników krwi daje obraz tego, co dzieje się w organizmie człowieka, a na podstawie wyników morfologii można stwierdzić, czy organizm zmaga się z jakimiś zaburzeniami. Dzięki jednemu badaniu można we wczesnym stadium wykryć poważne choroby z nowotworem włącznie. Istotne dla panów jest także oznaczenie stężenia glukozy we krwi, co pozwala na wykrycie nieprawidłowego jej poziomu, świadczącego o cukrzycy lub nietolerancji glukozy. Dodatkowo warto zbadać profil lipidowy, czyli lipidogram, a więc to jaki jest poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jest to niezwykle ważne badanie dla panów, którzy częściej są zagrożeni miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarami niedokrwiennymi mózgu.

Okresowe badania u mężczyzn są niezwykle ważne

Okresowe badania u mężczyzn są niezwykle ważne

  1. EKG i rentgen płuc

Ekg to nieinwazyjne badanie pracy serca za pomocą elektrokardiografu, czyli specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Dzięki temu badaniu możemy wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca. Natomiast prześwietlenie płuc to konieczne badanie zwłaszcza dla palaczy czy panów pracujących w trudnych, szkodliwych warunkach. Jest kluczowe przy diagnozowaniu takich chorób jak zapalenie płuc, gruźlica, guzy płuc, rozedma płuc, czy niewydolność układu krążenia.

  1. Kolonoskopia

To bardzo ważne, choć krępujące badanie, ale panowie po 50 roku życia powinni pamiętać o jego regularnym wykonywaniu. Kolonoskopia to badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Pozwala ocenić ryzyko zachorowań i rozpoznać wszelkie nieprawidłowości dotyczące budowy i pracy jelit. To profilaktyczne badanie pozwala na wczesne wykrycie często występującego u mężczyzn raka jelita grubego.

Poza tymi trzema podstawowymi kierunkami badań, równie ważne i potrzebne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Z kolei w przypadku problemów ze wzrokiem czy pracy przed komputerem odwiedziny u okulisty.

Sprawdzcie również cudowne właściwości arbuza…