Od dawna wiadomo, że zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Komfortowy i odpowiednio długi, pozwala odpocząć i zregenerować organizm. Warto wiedzieć, że na wygodę i tym samym na zdrowie, wpływa rodzaj materaca, na którym śpimy. Okazuje się, że konkretne typy charakteryzują się różnymi właściwościami i parametrami.

Lateksowy i ze sprężynami

Materac lateksowy bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na zużycie. Dodatkowo, tego typu materace nie pleśnieją i nie są siedliskiem roztoczy. Produkty ze sprężynami kieszeniowymi, dzięki minimum 250 sprężynom na m2, również świetnie dopasowują się do kształtu ciała użytkownika. Poza tym, każda sprężyna osadzona jest w osobnej kieszeni i działa niezależnie, przez co podparcie ciała jest punktowe, co sprawia, że sen jest niezwykle komfortowy.

Piankowy

Coraz większą popularność zdobywają materace piankowe nowej generacji. W takich modelach wykorzystuje się piankę poliuretanową, która jest gwarantem trwałości i elastyczności materaca. Wyróżnia się kilka typów pianek, ale najciekawszą jest termoelastyczna, która ujawnia swoje właściwości ergonomiczne, pod wpływem temperatury ciała użytkownika. Dodatkowo, tego rodzaju materac zawiera kanały wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią wentylację, która zapobiega przegrzaniu ciała. Wszystkie typy wysokiej jakości materacy dostępne są na: dreamsdesign.pl/oferta/materace. Poza tym, na stronie znajdują się również inne produkty do sypialni jak: poduszki, kołdry czy meble.

Co jest ważne przy wyborze materaca?

Kupują materac powinniśmy wybrać odpowiednio twardy model. Dla osób ważących do 80 kg rekomenduje się materace z twardością H2, od 80 do 100 kg – H3 i powyżej 100 kg – H4. Trzeba pamiętać, że materac nie może być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Niewłaściwe dobranie tego parametru może skutkować bólami pleców, kręgosłupa czy problemami z przepływem krwi. Obecnie na rynku dostępne są materace małżeńskie, które mają wyprofilowaną stronę męską i żeńską. Jest to świetne rozwiązanie dla par, gdzie różnica w ciężarze ciała jest znaczna. Alternatywą dla posiadaczy łóżka małżeńskiego jest zakup dwóch pojedynczych egzemplarzy dopasowanych do masy ciała małżonków. Kupując materac, warto również pomyśleć o zdejmowanym pokrowcu, który ułatwi czyszczenie i będzie chronił przed zabrudzeniami.

Materac bezapelacyjnie wpływa na komfort snu. Właściwie dobrany produkt gwarantuje wygodę i zdrowy wypoczynek. Warto więc świadomie dopasować materac do własnych potrzeb. Trzeba pamiętać, żeby przed zakupem wypróbować kilka modeli w sklepie i wybrać najlepszy, by móc cieszyć się komfortem użytkowania.

artykuł powstał we współpracy z marką Dreams Design