Kiedy lato w pełni, a do urlopu daleko warto pomyśleć o weekendowym wypadzie. Znalazłyśmy przepiękne miejsce blisko Warszawy to pałac w Pacółtowie. Hotel Butikowy Pałac Pacółtowo urzeka bliskością mazurskiej natury, nieograniczonymi możliwościami spędzania czasu wolnego oraz wyjątkową architekturą.

Pałac w Pacółtowie to jedno z tych miejsc, które zapada w pamięci i pojawia się we wspomnieniach oraz opowieściach przekazywanych dalej. Nasz wyjazd miał miejsce w drugiej połowie kwietnia i z pewnością chętnie go powtórzymy.

Obiekt zachwyca od samego wjazdu i trudno się z nim rozstać. Rozległe, zielone tereny są idealnym miejscem na odpoczynek i składa się z kilku budynków. Do wyboru mamy możliwość noclegu w budynku pałacowym lub w oficynie.

 

Wnętrza Pałacu w Pacółtowie

Wnętrza Pałacu w Pacółtowie

Budynek Oficyny w Pałacu w Pacółtowie

Budynek Oficyny w Pałacu w Pacółtowie

Pokoje i apartamenty hotelowe zostały urządzone z dbałością o każdy detal. Komfortowe, klimatyzowane wnętrza są idealne do odpoczynku, ale i pracy. Nasza praca ma to do siebie, że jest nieprzewidywalna… Kiedy zatem jest piękna pogoda, jak teraz- śmiało można leżeć na leżaku z komputerem na kolanach:)

Do dyspozycji gości są pokoje zarówno w głównym budynku pałacowym, jak i w oficynie – te pierwsze nawiązują stylistyką do wystroju z epoki, natomiast drugie charakteryzują się nowoczesnym sznytem.

Obiekt dysponuje dwoma basenami, łaźnią turecką, zabiegami kosmetycznymi i zabiegami medycyny estetycznej. Szczególnym powodzeniem cieszą się masaże ajurwedyjskie oraz zajęcia jogi. Nam przypadł do gustu pokój kąpielowy, w którym po relaksie w basenie, można poleżeć na wygodnych łóżkach, czytać książkę i napić się pysznej kawy lub herbaty.

Kuchnia serwowana w Pałacu w Pacółtowie to Slow Food. Prym wiodą zatem świeże, lokalne składniki, ale również etyczne, uczciwe traktowanie pracowników, sprawiedliwe relacje z rolnikami oraz humanitarne traktowanie zwierząt. Slow Food to zdrowa, smaczna żywność bez konserwantów,” chemii” i nawozów sztucznych – żywność, która buduje wspólnotę i ma potencjał do inspirowania zmian społecznych na szeroką skalę. Większość używanych do przygotowywania posiłków produktów i składników pochodzi z małych, ekologicznych gospodarstw. Owoce, warzywa, miody i inne produkty dostarczane są przez lokalnych wytwórców.

Na uwagę zasługuje wołowina znamienitych ras Charolaise i Limousine, która pochodzi z własnej ekologicznej hodowli – prowadzonej na łąkach i polach, na których nie stosuje się nawozów sztucznych. Dzięki temu mięso jest wyjątkowo delikatne, zdrowe i bardzo smaczne.

To jednak nie koniec atrakcji…

Częścią zespołu pałacowo-parkowego jest kompleks jeździecki z pięknymi stajniami i unikalnymi placami treningowymi w systemie „Ebbe und Flut”. Ośrodek oferuje jeźdźcom naukę jazdy konnej oraz bezpieczne trasy cross-country długości 50 km. Łąki i pastwiska uprawiane są według ekologicznych standardów Unii Europejskiej, a ich nawierzchnia jest systematycznie rekultywowana, co gwarantuje równe i bezpieczne dla koni podłoże.
Kryta ujeżdżalnia zapewnia możliwość jazdy konnej bez względu na warunki atmosferyczne. 1000 hektarów pagórkowatych łąk i pól umożliwia nieograniczone czasem i przestrzenią wycieczki na końskim grzbiecie.Tak olbrzymi teren o zróżnicowanym ukształtowaniu zapewnia jeźdźcom unikalne na skalę Polski i Europy warunki do nauki, rozwoju pasji i umiejętności oraz aktywnego odpoczynku.

W pobliskich budynkach często odbywają się wystawy.

Miłośnikom rowerowych wycieczek obiekt na miejscu zapewnia rowery, z których i my skorzystaliśmy…

Możecie np.

  • zdobyć Górę Dylewską 16,5 km.
  • zwiedzić drewniany kościółek z XIII w w Rychnowie – 8 km.
  • zwiedzenie Póla Grunwaldzkie (5 km)  i Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Corocznie w połowie  lipca, w rocznicę zwycięstwa Jagiełły nad Krzyżakami świętowane są Dni Grunwaldu. Oprócz uroczystości głównych przy Pomniku Grunwaldzkim i Ogólnopolskich Biegów Grunwaldzkich (15 lipca) – wielką atrakcją jest inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej w wykonaniu około 1 500 rycerzy przybyłych tu z całej Polski, oraz z takich krajów Europy jak: Czechy, Węgry, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Litwa, Łotwa i Białoruś.
  • zwiedzenie Dąbrówno (15 km)  – miasteczka w południowej części Mazur Zachodnich, malowniczo położonego między jeziorami Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka.  Dąbrówno przyciąga przede wszystkim miłośników natury, ceniących ciszę oraz możliwość podziwiania wspaniałego krajobrazu morenowych wzniesień. Jest tu gotycki kościół z XIV w. z dzwonnicą o polichromowanym stropie, oraz wiele ciekawostek architektonicznych, m.in. zabytkowe kamieniczki, fragmenty obwarowań miejskich i pochodząca z XVIII w. wieża ciśnień.

Jeśli jesteście zainteresowani pobytem w obiekcie, zapraszamy Was tutaj.

Życzymy udanego wypoczynku!

artykuł powstał we współpracy z Hotelem Pacółtowo