Można wydać pieniądze na projektanta wnętrz i kupić choćby najpiękniejsze meble, ale i tak pokój będzie zawsze „martwy”, dopóki jego wyposażenie będzie się składało jedynie z nieruchomych przedmiotów. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i biurowych oraz rozmaitych gabinetów. Jeśli chcemy, by w danym pomieszczeniu było na czym zawiesić wzrok, a może nawet mamy ambicję imponowania innym czymś naprawdę pięknym, co nie jest wartym fortunę dziełem sztuki, dobrym wyborem może być akwarium.

Bez pracy nie ma efektu

Trzeba jednak wiedzieć, że piękne i zadbane akwarium wymaga sporo pracy, a także nieco wiedzy i doświadczenia. Ryby, ślimaki, krewetki i rośliny wodne to organizmy żyjące w zupełnie innym środowisku niż człowiek, a środowisko to trzeba im stworzyć i utrzymywać cały czas w dobrej formie. Oznacza to przede wszystkim dbałość o parametry chemiczne wody. Nie dość, że musi się w niej wytworzyć równowaga biologiczna, odpowiadająca wodzie rzecznej, wodzie z jeziora lub morskiej, to jeszcze trzeba utrzymywać właściwe pH, a szkodliwe związki chemiczne, np. amoniak, powstające wskutek wydalania redukować do dopuszczalnego minimum.

Trzeba też dbać o roślinność. Naprawdę piękne, bujne rośliny rosnąć mogą tylko w akwarium zasilanym dodatkowo dwutlenkiem węgla. Należy dbać o nawożenie, a rośliny pielęgnować w sposób podobny do tego, jak dba się np. o rośliny doniczkowe.

Wszystko, tylko nie glony

Zmorą akwarium mogą się stać glony. Bardzo łatwo jest dopuścić do ich nadmiernego rozkwitu. Glony znajdują się w każdym zbiorniku akwarystycznym, ale dopóki jest ich niewiele, pozostają niewidoczne i nie szkodzą rozwojowi roślin. Wystarczy jednak popełnić błąd, np. przekarmiając ryby albo podając im niedostatecznie wypłukane mrożonki, a glony zaatakują z ogromną siłą. Pojawią się na szybach akwarium, ale przede wszystkim na roślinach, które nie tylko oszpecą, ale w końcu także zniszczą. Widok zaglonionego akwarium potrafi być bardzo przykry, a doprowadzenie zbiornika do porządku wymaga jego restartu: usunięcia całej zawartości, wyczyszczenia, ponownego urządzenia, wytworzenia równowagi biologicznej i ponownego zarybienia.

To wszystko przestrogi, które warto znać, ale ryzyko opłaca się podjąć. Można zresztą skorzystać z usług firm, które fachowo urządzają i pielęgnują akwaria – to także można zlecić profesjonalistom. Akwarystyka jest jednak pasją piękną i przynoszącą wiele satysfakcji, toteż warto spróbować samemu. Na początek dobrze jest kupić akwarium o pojemności nie mniejszej niż 100-120 l i ustawić je na specjalnej szafce akwarystycznej. Jedno i drugie można zamówić w Internecie – https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/szafki-akwarystyczne.

Najpiękniejsze akwaria: morskie

W Polsce dominują akwaria słodkowodne, ale jest i wyższy poziom wtajemniczenia, czyli akwaria morskie. Wymagają one utrzymywania w zbiorniku wody o parametrach zbliżonych do morskiej, ale za to pozwalają hodować większe, bajecznie kolorowe ryby niezwykłej urody. Takim akwarium można zaimponować wszystkim odwiedzającym, a samemu oddawać się niezwykłemu hobby, jakim jest akwarystyka morska.