fomo

Odczuwasz strach przed wyjazdem na krótkie wakacje? Boisz się na moment wyłączyć komputer lub telefon? Jeśli odpowiedź brzmi tak to znaczy, że cierpisz na FOMO.

FOMO, czyli “fear of missing out” to nic innego jak lęk przed tym, że ominie nas ważna informacja lub wydarzenie. To strach przed “wypadnięciem z obiegu”. W dobie naszego intensywnego życia, kiedy praca opiera się często na obecności w Internecie, dostępie do mediów społecznościowych i aktywności na profilach jak Facebook czy Instagram, brak dostępu do sieci może powodować poczucie strachu. FOMO najczęściej dotyczy osób młodych, które nie znają często życia bez Internetu czy komórki.

Skąd wzięło się FOMO?

FOMO pojawiło się wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych. Praktycznie nieograniczony dostęp do telefonów komórkowych sprawił, że przez 24 godziny mamy możliwość śledzenia informacji, tego co dzieje się na świecie, ale też w naszym własnym otoczeniu. Informacja stała się cenna. Niestety przez to, że wielu z nas może generować informacje, wciąż je uaktualniać sprawia, że staliśmy się częścią wyścigu o dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji. Ciągła aktualizacja przez osoby często nie związane z tematem może powodować utratę wiarygodności i panowania nad publikowanymi informacjami. Z tego powodu pojawia się strach przed utratą kontroli nad hierarchią informacji i tego, która z nich jest ważniejsza.

Jak objawia się FOMO?

Osoba cierpiąca na FOMO ciągle sprawdza w Internecie czy coś się wydarzyło. Wchodzi na strony informacyjne, lifestylowe, ale przede wszystkim na portale społecznościowe. Ma silną potrzebę dzielenia się z ludźmi wydarzeniami ze swojego życia. Dlatego publikuje ona zdjęcia opisujące codzienne czynności, nawet te rutynowe. Młode osoby dzielą się z innymi tym co jadły, gdzie były, a nawet co kupiły. Celem takiego działania jest zaspokojenie potrzeby informowania otoczenia o tym co się u niej dzieje. Poza tym ważne jest też uzyskanie największej ilości lajków pod opublikowanym zdjęciem. Ciągłe odświeżanie Facebooka, sprawdzanie maila, czytanie newsów i postowanie wynika z chęci bycia zauważonym w środowisku i wywołania zazdrości u innych.

Sprawdź czy cierpisz na FOMO

Przedstawiamy kilka pytań, które jeśli odpowiedz na nie twierdząco oznaczają, że prawdopodobnie cierpisz na FOMO. Sprawdź już dziś, aby móc wprowadzić jeszcze zmiany i nie jest za późno.

1. Po przebudzeniu od razu sięgasz po smartfona i sprawdzasz powiadomienia w mediach społecznościowych?

2. Kilka razy dziennie sprawdzasz pocztę?

3. Reagujesz na każde powiadomienie z Facebooka lub Instagrama?

5. Robisz zdjęcia gdziekolwiek jesteś i od razu publikujesz je w sieci?

6. Informujesz w mediach społecznościowych o każdej czynności jaką wykonujesz?

7. Kontrolujesz ile lajków i komentarzy pojawia się pod twoim postem?

8. Korzystasz z mediów społecznościowch w każdej wolnej chwili?

9. Tuż przed zaśnięciem sprawdzasz czy nie przyszły nowe powiadomienia?

10. Denerwujesz się jak nie masz dostępu do Internetu?

 

Sprawdź jakie gwiazdy wzięły udział w XIV edycji warsztatów z gwiazdą.