Zero waste to dla niektórych już filozofia życia. My jednak nie będziemy namawiać Was do rewolucji  w życiu, raczej chcemy pokazać jak prostymi sposobami  nie marnować jedzenia, bez poświęcania na to dodatkowego czasu i energii.

Żyjemy w czasach, gdy wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Bogata oferta sklepów i ich reklamy powodują, że kupujemy za dużo, szczególnie jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. W efekcie całe kilogramy produktów spożywczych lądują w naszych koszach na śmieci. Wyrzucamy w ten sposób nie tylko jedzenie, ale też pieniądze.

Oto kilka sposobów na to jak nie marnować żywności. 

  1. Przed zakupami zrób listę, staraj się nie kupować na zapas. Jeśli jednak jesteś typem chomika i musisz mieć zapas, sprawdź datę do spożycia, byś miała pewność, że zdążysz wykorzystać swój zakup.
  2. Gotuj z tego co zostało w lodówce. Pojedyncze owoce świetnie nadają się na koktajl, przejrzałe banany na chlebek bananowy, a pojedyncze warzywa do upieczenia w formie frytek i zjedzenia z dipem. Ugotowane ziemniaki, będą świetne do zrobienia kopytek, a resztki kaszy, czy makaronu jako podstawa do zapiekanki dla całej rodziny. Dania jednogarnkowe to świetny sposób na wykorzystanie pojedynczych warzyw, czy skrawków wędlin.
  3. Niewykorzystane produkty, zamknij w szczelnym pojemniku i przechowuj w lodówce, najpierw zjedz zapasy, a potem zabierz się za gotowanie kolejnych potraw.
  4. Zdecydowanie przesadziłaś z ilością przygotowanego jedzenia? odwiedź sąsiadów lub zaproś ich do siebie na obiad. Nie tylko jedzenie się nie zmarnuję, ale może przy okazji poznasz ciekawych ludzi.
  5. Gdy podczas imprezy widzisz, że na pewno zostaniesz z górą niezjedzonego jedzenia, zapakuj gościom gościniec na wynos, rano będą Ci wdzięczni za “gotowe” śniadanie.
  6. Wykorzystaj zamrażarkę. Pozostałość z potrawy podziel na pojedyncze porcje, zapakuj w torebki lub pudełka do zamrażania żywności i zamróź. Odmrażaj pojedyncze porcje, które będziesz w stanie zjeść.
  7. Rób weki. Popularne teraz kiszonki, wyjdą Ci na zdrowie, a kisić można prawie wszystkie warzywa. W dodatku zalewa jest bardzo prosta, odpowiednia proporcja wody i soli i mamy fantastyczne dodatki do kanapek, czy dań obiadowych.
  8. Poszukaj grup np. na Facebooku, które chętnie odbiorą od Ciebie nadmiary jedzenia. Zamiast wyrzucać podziel się.
  9. Szukaj inspiracji w sieci. Na Instagramie pod #zerowaste znajdziesz mnóstwo przepisów i podpowiedzi.