Uwielbiamy nowości, inspirujemy i pokazujemy te, które nas zachwycają. Taki jest plebiscyt Influencer’s Top 2019, w którym wybieramy najlepsze produkty na rynku. Tak trafiliśmy na stronę jogurt domowy, która pełna jest inspiracji. Miło nam poinformować, że kolejnym produktem nominowanym w kategorii food jest zakwaska PROBIO JOGURT. 

Kto raz spróbuje domowo przygotowanego jogurtu rzadko kiedy wraca do tych gotowych. Smak i świeżość domowego nabiału jest nieporównywalny. Ale o powodach, dla których warto przygotowywać go samemu można by było długo pisać. Spróbujmy to streścić w najważniejszych punktach. Po pierwsze – skład kultur bakterii. Kupując jogurty w sklepie dostarczamy do organizmu najczęściej dwa i to podstawowe szczepy bakterii jogurtowych. Producenci jogurtów nie mają potrzeby inwestowania w drogie licencje na szczepy probiotyczne, ponieważ większość klientów nie zwraca uwagę na skład bakterii, z których robiony jest jogurt. Tymczasem przygotowując go w domu, można wykorzystać specjalne mieszanki z kulturami bakterii jogurtowych i probiotycznych, dzięki czemu jogurt będzie zawierał bardzo bogatą mikroflorę.

Po drugie, domowe jogurty są świeże, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia aktywności kultur bakterii. Bakterie wytwarzają kwas mlekowy i wraz ze wzrostem jego stężenia tracą swoją aktywność. Dlatego to tak ważne by jeść jogurt 1-3 dniowy, a nie jogurt który zanim wyjechał z fabryki i trafił na nasz stół, czekał kilka tygodni na swojego nabywcę. Jogurt domowy jest maksymalnie świeży – przygotowując go w domu skracamy okres oczekiwania i możemy jeść jogurt świeżo po ukwaszeniu.

Ponieważ jogurty ze sklepów muszą mieć długie terminy przydatności to ich producenci stosują różne technologie utrwalania i zabezpieczania przed psuciem. Jedną z nich jest np. termizacja, polegająca na podgrzaniu jogurtu, następnie ostudzeniu go. Proces ten skutkuje osłabieniem bakterii zawartych w jogurcie. To kolejny powód dla którego jogurty domowe są poza konkurencją – przygotowując je w domu nie stosujemy na jogurcie żadnej obróbki np. termicznej czy ciśnieniowej. A jogurt nie jest w żaden sposób utrwalany i powinien być spożyty w ciągu 5 dni.

Domowo przygotowane jogurty są smaczne, świeże i pełne bakterii. Ale ponieważ są naturalne, to bywa iż pojawia się w nich serwatka, czy ze względu na brak zagęszczaczy takich jak mleko w proszku czy skrobia, są mniej gęste niż jogurty ze sklepów. Jednak te drobne wady w praktyce nie są wadami – zdrowa żywność, która nie jest sztucznie ulepszana, cechuje się swoją naturalnością i warto mieć tego świadomość.

Zobaczcie film

Wzmocniona flora

Zakwaska PROBIO JOGURT posiada największą liczbę kultur bakterii ze wszystkich oferowanych Zakwasek. Starter został opracowany z myślą o wzmocnieniu symbiotycznego działania kultur. Specjalnie dobrane proporcje laktobakterii i bifidobakterii, podobnie jak zwiększona ilość kultur w starterze, wyróżnia PROBIO JOGURT. Uzyskany jogurt zawiera dużą ilość aktywnych kultur bakterii. Zawarta w produkcie flora niekorzystnie wpływa na patogenne bakterie i grzyby, wytwarzając duże stężenie kwasu mlekowego i naturalnych substancji antagonizujących patogeny.

Gwarancja naturalności

Jogurt przygotowany z Zakwaski PROBIO JOGURT zgodnie z instrukcją na opakowaniu nie zawiera zagęstników, mleka w proszku, barwników, cukru (przygotowany w domu zawiera tylko naturalnie występujące cukry). Domowy jogurt wolny jest więc od wszelkich zbędnych dodatków, gwarantując naturalność produktów. Dzięki użyciu Zakwaski otrzymujemy smaczny i maksymalnie świeży ukwaszony produkt mleczny.

Jogurt naturalny zrobisz razem z zakwaską PROBIO JOGURT

Jogurt naturalny zrobisz razem z zakwaską PROBIO JOGURT

Dla kogo?

PROBIO JOGURT można wprowadzić do diety codziennej osób w każdym wieku (w tym dla dzieci od +1 roku życia), jak i również w celu dostarczenia żywej flory bakteryjnej np. w związku z leczeniem czy przebytą antybiotykoterapią.

PROBIO JOGURT polecany jest:

  • dla chcących wprowadzić do diety produkty bogate w laktobakterie i bifidobakterie
  • w diecie codziennej,
  • dla dzieci od 1 roku życia
  • dla kobiet
  • po leczeniu, antybiotykoterapii

Jakie mleko?

Do przygotowania domowego jogurtu należy użyć mleka pasteryzowanego – najlepiej 3,2 proc. tłuszczu (jogurty na mlekach bardziej odtłuszczonych mogą wychodzić mniej gęste). Jeżeli mamy dostęp do mleka prosto od krowy, należy je zagotować i ostudzić do temperatury około 40 st. C. Bakterie naturalnie bytujące w mleku utrudniają proces fermentacji i namnażanie się bakterii jogurtowych i probiotycznych. Z tego samego powodu poleca się zagotowywać również dostępne w sklepach mleka mikro-filtrowane. Zagotowanie mleka nie zmniejsza znacząco wartości odżywczych jogurtu. Znacznie więcej wartości zabiera ekspozycja mleka na światło słoneczne, dlatego poleca się wybieranie mleka w nieprzezroczystych opakowaniach.

artykuł przygotowany we współpracy z https://www.jogurt-domowy.pl/