Co możesz zrobić dzisiaj, zrób jutro – to przysłowie doskonale oddaje znaczenie terminu prokrastynacja. Jest to tendencja do odkładania wszystkiego na później. Z tym zjawiskiem na co dzień prawdopodobnie boryka się większość z nas. Razem z marką Electrolux podpowiadamy, jak zacząć wykonywać obowiązki zgodnie z planem.

Dlaczego odkładamy obowiązki na później?

Jak mówią eksperci, najczęstszym powodem występowania prokrastynacji jest strach przed niepowodzeniem lub przed byciem niewystarczająco dobrym. Taki strach towarzyszy nam zwykle w najważniejszych zadaniach, związanych z pracą, rodziną czy sprawami urzędowymi. Niektóre obowiązki wydają nam się na tyle skomplikowane, że przeraża nas konieczność ich wykonania. Nie wiemy od czego zacząć i obawiamy się, że poniesiemy porażkę. Warto jednak zauważyć, że prokrastynacja występuje także w codziennych, prostych czynnościach, takich jak obowiązki domowe. Powodem tego jest zazwyczaj brak chęci i motywacji do zadbania o najbliższą przestrzeń, a także tzw. „rozpraszacze”. Zamiast posprzątać kuchnię wolimy spędzić kolejną godzinę na przeglądaniu mediów społecznościowych czy oglądaniu seriali. Wyrabiając w sobie takie nawyki, z każdym kolejnym dniem lista obowiązków domowych się wydłuża, aż w końcu w którymś momencie okazuje się, że zamiast 15 minut na szybkie porządki, musimy poświęcić kilka godzin na generalne sprzątanie. Żeby zwalczyć w sobie niekorzystne przyzwyczajenia, związane z prokrastynacją w najważniejszych sferach naszego życia, warto zacząć od drobniejszych obowiązków, które towarzyszą nam na co dzień.

Zacznij od planu… codzienności!

Wypracowanie w sobie dobrych nawyków systematycznego wykonywania obowiązków domowych może przełożyć się także na rzetelne realizowanie zadań w innych dziedzinach. Generalne porządki warto podzielić na poszczególne miesiące. Koniec zimy to doskonały moment na posprzątanie garderoby i pozbycie się nadmiaru rzeczy. W kwietniu, przed Świętami Wielkanocnymi, możemy przeorganizować i wyczyścić wszystkie kuchenne szafki. Czerwiec natomiast to dobry czas na porządki w garażu czy na balkonie. Z kolei codzienne sprzątanie ułatwią nam listy obowiązków, które należy wykonywać na bieżąco. Warto wypisać wszystkie pomieszczenia w domu i do każdego z nich dopisać czynności które muszą być wykonane każdego dnia lub raz w tygodniu. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że nie zapomnimy o umyciu kuchennego blatu czy wyrzuceniu śmieci. Tak sporządzony plan powinien nam ułatwić walkę z prokrastynacją w domowych obowiązkach – łatwiej będzie nam znaleźć motywację do zaplanowanej z góry czynności, która potrwa kilka minut, niż do generalnego sprzątania całego domu. Dodatkowo, w systematycznym wykonywaniu codziennych zadań mogą nam pomóc także nowoczesne urządzenia AGD.

Pomocna dłoń technologii

By jeszcze bardziej ułatwić sobie regularne porządki i uchronić się przed odkładaniem ich na później, warto zwrócić się w stronę technologii. Electrolux Pure F9 to nowoczesny odkurzacz bezprzewodowy, który jest na tyle uniwersalny i skuteczny, że może być głównym odkurzaczem w domu. Posiada najważniejsze zalety odkurzaczy tradycyjnych i urządzeń bezprzewodowych – wymaganą moc, czas pracy oraz elastyczność i wygodę użytkowania. Dzięki temu, podczas generalnych porządków, będziemy mogli dotrzeć we wszystkie zakamarki, a szybkie sprzątanie na co dzień będzie wymagać mniej czasu i energii. Pure F9 dzięki wbudowanemu akumulatorowi może odkurzyć nawet 180 m2 podłogi za jednym razem, co pozwoli bez obaw wysprzątać cały dom, nie tracąc czasu na ładowanie. Dodatkowo, specjalna budowa urządzenia zapewnia mniejsze obciążenie nadgarstka i sprawia, że odczuwalny ciężar trzymany w dłoni podczas sprzątania to jedynie 0,9 kg. Pure F9 uczyni zatem porządki nie tylko wyjątkowo skrupulatnymi ale jednocześnie, wymagającymi mniejszego wysiłku. Dzięki temu, nasza motywacja do regularnego sprzątania utrzyma się na dłużej.

Czysty dom to czysty umysł

Posprzątany dom może bezpośrednio przekładać się na nasze codzienne samopoczucie. Według badań przeprowadzonych w University of California, osoby, których mieszkania były „pełne nieporządku” i „chaotyczne”, miały w organizmie wyższy poziom hormonu stresu niż te, które opisywały swoje domy jako „uporządkowane”. Dodatkowo oczyszczona przestrzeń może także dostarczyć nam większą dawkę motywacji niż przebywanie w bałaganie. Porządek w otoczeniu motywuje do zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnego działania. Zmianę codziennych nawyków warto więc zacząć od regularnego porządkowania najbliższej przestrzeni, w czym pomogą nam nowoczesne urządzenia, takie jak bezprzewodowy odkurzacz Electrolux Pure F9. Uporajmy się z odkładaniem obowiązków domowych na później, a w dalszej kolejności te pożyteczne nawyki będziemy mogli przełożyć na inne dziedziny naszego życia.

Electrolux kształtuje lepsze życie odkrywając na nowo znaczenie wspaniałego smaku jedzenia, dbałości o nasze ubrania oraz dobrego samopoczucia. Wszystko po to, aby czynić życie miliardów ludzi bardziej przyjaznym i zrównoważonym. Jako globalny lider na rynku urządzeń gospodarstwa domowego stawiamy konsumenta w centrum wszystkich naszych działań. Poprzez nasze marki, takie jak: Electrolux, AEG, Anova, Frigidaire,Westinghouse i Zanussi, sprzedajemy każdego roku ponad 60 milionów produktów do użytku domowego i profesjonalnego na ponad 150 rynkach. W 2017 roku firma Electrolux osiągnęła sprzedaż na poziomie 122 miliardów SEK i zatrudniała 56 000 osób na całym świecie. Więcej informacji na www.electroluxgroup.com.

artykuł we współpracy z marką Electrolux