Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Z czego wynika niezwykła popularność tego kraju? Jakie atrakcje oferuje Chorwacja? Jakie miejsca warto odpowiedzieć podczas wakacyjnego wyjazdu?

Chorwacja oferuje wszystko, co jest niezbędne do udanego wypoczynku – piękne widoki, ciepłe morze i słoneczną pogodę. Nadbrzeżna część kraju znajduje się śródziemnomorskiej strefie klimatycznej – panujące w niej warunki pogodowe sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi. Latem średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 25°C, a średnia dobowa temperatura wody w Morzu Adriatyckim przekracza 23°C. Chorwacja jest więc wymarzonym miejscem dla osób, które uwielbiają morskie kąpiele i wylegiwanie się na plaży. Kraj ten przypadnie również do gustu wczasowiczom, którzy podczas wakacyjnego wyjazdu chcieliby poznać lokalną architekturę i kulturę. Chorwacja obfituje w atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na własne oczy. Oto najciekawsze z nich!

Dubrownik

Dubrownik uważany jest z jedną z największy atrakcji turystycznych Chorwacji. Stare miasto, czyli zabytkowa część Dubrownika, zachowało swój unikalny średniowieczny układ urbanistyczny. Stari Grad otoczony jest murem z licznymi umocnieniami – basztami i wieżami, a na jego terenie obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Dzięki temu miejsce zachowało swoją historyczną atmosferę. Zwiedzanie starego miasta najlepiej rozpocząć od głównej bramy Pile. Obok niej ulokowane są dwie najbardziej charakterystyczne baszty: Minčeta oraz Bokar. Podczas spaceru po starówce warto zwrócić uwagę na wybudowany w XV wieku pałac Rektorów, w którym dawniej mieściła się siedziba władz miast, reprezentacyjny pałac Sponza, kościoła św. Błażej i św. Zbawiciela. Do charakterystycznych punktów starego miasta zaliczają się też wieża zegarowa, Kolumna Rolanda i Wielka Fontanna Onufrego. Legenda głosi, że woda płynąca z fontanny jest w stanie w magiczny sposób spełnić życzenie osoby, która umyje w niej ręce.

Stare miasto w 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, czyli spis obiektów o wyjątkowej wartości dla ludzkości, prowadzony przez ONZ. Co ciekawe, starówka Dubrownika „odegrała” istotną rolę w serialu „Gra o tron” – to w tym miejscu kręcono sceny, które rozgrywały się w Królewskiej Przystani. Podczas spaceru po starym mieście można odnaleźć m.in. schody, po których przeszła roznegliżowana królowa Cersei, wykonująca okrutną pokutę zadaną przez Wiarę. W Dubrowniku kręcone były również ujęcia do filmu „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”.

Split i Makarska

Split to drugie co do wielkości chorwackie miasto, a jednocześnie miejsce, które zachwyca turystów niepowtarzalnym klimatem i historyczną architekturą. Do największych atrakcji zaliczyć można potężny pałac cesarza Dioklecjana – kolejny chorwacki zabytek, który znalazł się na Liście UNESCO. O dawnej wielkości tego obiektu świadczy fakt, że obecnie jego mury wyznaczają teren starego miasta, a uliczki starówki to dawne korytarze pałacu. Zwiedzając tę część Splitu, warto również zobaczyć katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzwonnica kościoła udostępniona jest dla turystów, a z jej szczytu roztacza się zapierających dech w piersiach widok na panoramę miasta.

Z kolei Makarska to miejsce stworzone dla osób, które szukają oderwania od nudnej codzienności. W mieście nie brakuje knajp, barów i dyskotek, a po zmroku ten popularny kurort tętni nocnym życiem. W Makarskiej nie brakuje również atrakcji, które przypadną do gustu wielbicielom aktywnego wypoczynku. Na wybrzeżu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego – dostępne są w nich rowery wodne, łódki i skutery. Śmiałkowie mogą również zdecydować się na skok na bungee lub lot na spadochronie ciągniętym przez motorówkę.

Wakacje w Chorwacji – oferty last minute

Doskonałą okazją, by spędzić wakacje w Chorwacji za naprawdę przystępną cenę, są oferty last minute. To rozwiązanie polega wykupieniu wczasów kilka lub kilkanaście dni przed terminem ich rozpoczęcia. Wymaga to bardzo szybkiego podjęcia decyzji, ale pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. W porównaniu do standardowych ofert wyjazdy last minute są bowiem tańsze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Okazji warto szukać na stronach internetowych biur podróży. Wiele ofert last minute znaleźć można na stronie Rainbow: https://r.pl/chorwacja/last-minute.

artykuł we współpracy z Biurem Podróży Rainbow