5 porcji owoców i warzyw każdego dnia – to zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia jest powszechnie znane. I choć wiemy, jak ważne jest dla zdrowia i samopoczucia – szczerze przyznajemy, że nie zawsze udaje się go przestrzegać. Jednym ze sposób, który znacznie ułatwi jego codzienną realizację- to soki z owoców i warzyw, tłoczone na zimno i utrwalane w unikalnej na polskim rynku technologii HPP (High Pressure Processing).

Po raz kolejny witamy w plebiscycie Influencer’s TOP 2019 markę Victoria Cymes.

Dlaczego warto pić tłoczone na zimno soki owocowe i warzywne? Powodów jest wiele, przedstawimy Wam te najważniejsze.

Cenne składniki

Soki utrwalane metodą HPP zachowują większość naturalnych składników odżywczych użytych do produkcji warzyw i owoców. To przede wszystkim witaminy, minerały– wszystkie w naturalnej formie. Tłoczone na zimno soki, regularnie spożywane, mogą uzupełnić niedobory, które dotykają bardzo wiele osób .

Łatwa przyswajalność

Czy wiesz, że przyswajalność owoców i warzyw w formie płynnej jest dla organizmu o wiele lepsza niż w ich nieprzetworzonej postaci? Co bardzo ważne – organizm jest w stanie wchłonąć zdecydowaną większość substancji odżywczych z soków. Proces przyswajania składników odżywczych w przypadku soków jest bardzo krótki (wystarczy nawet 15 minut). To prawdziwie ekspresowe tempo!

Zdrowa „przekąska” – dla dbających o linię

Soki tłoczone na zimno firmy „VICTORIA CYMES” – są zawsze pod ręką , dostępne każdego dnia . Tę ich zaletę z pewnością docenią wszyscy dbający o linię. Gdy sięgniemy po taki sok – ochota na słodkie i niezdrowe przekąski powinna zniknąć i nie zakłócać nam rytmu dnia. Regularne picie soków tłoczonych na zimno – to doskonały sposób na wyeliminowanie zwyczaju podjadania – który jest największym wrogiem smukłej sylwetki.

Na zdrowie!

Wieloskładnikowe soki tłoczone na zimno pomagają wspierać funkcjonowanie twojego organizmu. Jeden sok śmiało może zastąpić porcję warzyw i owoców rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia.  Nie zapominaj o piciu soków tłoczonych na zimno każdego dnia!

Soki tłoczone na zimno– zawsze pod ręką!

Wszystkie powyższe powody bez wątpienia przekonują do regularnego picia soków tłoczonych na zimno. Jest jeszcze jedna świetna wiadomość – nie musisz ich samodzielnie wyciskać. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia utrwalania HPP (z ang. High Pressure Processing) – to innowacyjny proces, który został wykorzystany do utrwalania soków, po raz pierwszy w Polsce, przez producenta soków świeżych „Victoria Cymes”. Umożliwia on utrzymanie większej ilości niezwykle cennych składników odżywczych np. witamin, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa produktu i jego wydłużonej trwałości. Soki są tłoczone na zimno, dzięki czemu zachowują właściwości najbardziej zbliżone do użytych warzyw i owoców.

 

Proces produkcji wygląda następująco:

1. Warzywa i owoce tłoczone są na prasie a uzyskany w ten sposób sok , jest butelkowany . (HPP nie jest procesem wytwarzania samego soku, ale etapem jego utrwalania).

2. Gotowy, szczelnie zapakowany produkt umieszczany jest w komorze, która zostaje napełniona wodą do momentu wytworzenia się pożądanego ciśnienia. Ciśnienie hydrostatyczne zwiększane jest do bardzo wysokiego poziomu – 6000 atmosfer (chcąc zobrazować wszystkim jak wysokie jest to ciśnienie – dla przykładu – gdyby przywiązać butelki z sokiem do skały i zatopić je w najgłębszej części oceanu, wówczas wytworzy się tylko 1/5 ciśnienia uzyskanego w maszynie HPP).

3. Tak wysokie ciśnienie utrzymuje się w komorze 2 minuty.

4. Wysokie ciśnienie działa niszcząco w głównej mierze na niepożądane mikroorganizmy, zachowując wiele cennych właściwości użytych warzyw i owoców takie jak witaminy, barwę, smak i zapach. Ciśnieniowanie przedłuża trwałość soku – przechowywany w warunkach chłodniczych jest zdatny do spożycia nawet do 2 miesięcy.

5. Cały proces produkcji tych soków, od składowania surowca, po jego tłoczenie, rozlew, utrwalanie, magazynowanie i dystrybucję zachodzi w kontrolowanej temperaturze chłodniczej.

Wszystkie soki od Victoria Cymes powstają ze starannie wyselekcjonowanych owoców i warzyw, spośród których tylko te spełniające normy jakościowe trafiają do dalszego etapu produkcji.

Jak widać, soki mogą stanowić wartościowy dodatek w naszej diecie. Są świetnym zastrzykiem „pozytywnej energii” , zwłaszcza dla osób zabieganych lub tych, które mają problem z przemycaniem w diecie dziennej dawki pięciu porcji warzyw i owoców. Dieta jeszcze nigdy nie była tak prosta i przyjemna!

artykuł we współpracy z Victoria Cymes