Elegancja nie musi oznaczać rezygnacji z oryginalności. Najlepszym tego przykładem są męskie krawaty w gustowne wzory. Łączą w sobie klasę, nieszablonowość, wygodę oraz świetną jakość. Za ich sprawą każda męska stylizacja stanie się wyjątkowa. Co więcej, wzorzyste krawaty można nosić niemal każdego dnia: do pracy, na spotkania z przyjaciółmi czy podczas niedzielnych spacerów. Sprawdzą się także w stylizacjach bardziej oficjalnych, między innymi podczas rodzinnych uroczystości czy wystąpień biznesowych.

Który wzór krawata wybrać, aby wyglądać elegancko?

Choć krawat to dodatek uniwersalny, trudno o model, który pasowałby do każdej stylizacji czy okazji. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą dobrać krawat do danej okoliczności:

  • Krawaty o prostym, delikatnym wzorze i stonowanym kolorze nadadzą się do stylizacji formalnych, właściwych dla eleganckich okazji oraz uroczystych spotkań.
  • W przypadku półformalnych okoliczności można wybrać krawat o wyraźniejszym wzorze, na przykład taki w charakterystyczną jodełkę marki Borgio. Równie dobrym wyborem będzie bordowy krawat z symetrycznym wzorem, który dopełni klasyczną stylizację z jednokolorowym garniturem.

Krawat z deseniem a inne części garderoby

Podczas wyboru wzorzystego krawata trzeba pamiętać o pozostałych elementach stylizacji, nawet tych najdrobniejszych i mało widocznych. Nadmiar kolorów może sprawić, że całość będzie wyglądać zbyt ozdobnie. Do wzorzystego krawata nie dobieramy poszetki o tym samym wzorze. Ta zasada dotyczy również innych części garderoby, w tym koszuli oraz garnituru.

Aby nie przesadzić, do wzorzystych krawatów wybierajmy więc stonowane barwy i ubrania w jednej barwie. Jednokolorowa, klasyczna koszula będzie najbezpieczniejszym i zawsze udanym wyborem.

Rzadko zestawia się wzorzysty krawat z równie wzorzystą koszulą. Jeżeli jednak zdecydujemy się na takie połączenie, oba elementy powinny różnić się od siebie pod względem ułożenia wzoru czy jego wielkości.

Podstawowe zasady noszenia krawata

Bez względu na to, czy krawat posiada wzory, czy też nie, zawsze należy zwracać uwagę na jego materiał, długość, sposób wiązania oraz przechowywania. Oto najważniejsze reguły, dzięki którym krawat będzie wyglądać zawsze elegancko:

  1. Spośród krawatów wybieraj te uszyte z naturalnych materiałów (jedwab lub wełna) czy materiałów lekkich i wytrzymałych (mikrofibra).
  2. Krawat powinien być na tyle długi, aby sięgać górnej części klamry paska.
  3. Szerokość krawata powinna być podobna do szerokości klap marynarki.
  4. Zadbaj o tzw. łezkę, czyli pionowe wgłębienie pod wiązaniem. Doda ona krawatowi elegancji. Zapewni ją na przykład wiązanie four-in-hand, drugie z najpopularniejszych obok windsora.
  5. Precyzyjnie dociągnij wiązanie krawata pod szyję.
  6. Niech krawat nie będzie pognieciony. W przeciwnym przypadku stylizacja będzie wyglądać nieestetycznie.
  7. Przechowuj krawat na płasko, w pozycji pionowej albo poziomej. Możesz zakupić dla swoich krawatów specjalny wieszak czy wyodrębnić osobną półkę do ich przechowywania.
  8. Jeżeli wyruszasz w podróż i musisz schować krawat w walizce, zwiń go w niezbyt ciasną rolkę.

Właściwie dobrany i dobry jakościowo krawat we wzory będzie służyć latami, podczas wielu okoliczności oraz w połączeniu z różnymi częściami garderoby.

artykuł we współpracy z Borgio