Aromatyczne espresso? Tylko ze świeżo zmielonych ziaren! A jak wybrać ziarna kawy, by w domu zawsze móc cieszyć się idealnym espresso lub innym napojem kawowym?

Smak kawy zależy od wielu czynników, ale niezaprzeczalnie to ziarna wpływają na niego w największym stopniu. Po pierwsze, ważny jest rodzaj użytych ziaren, po drugie stopień palenia, a po trzecie sposób i stopień ich mielenia. Jak wybrać kawę, by móc cieszyć się idealnym espresso w domu?

Arabica vs robusta

Arabica i robusta to najbardziej popularne gatunki kawy. Czym się od siebie różnią? Robusta charakteryzuje się wysoką goryczą, a ziarna tego gatunku mają średnio ponad 2 razy więcej zawartości kofeiny niż Arabica. Z kolei ziarna gatunku Arabica są dużo bardziej obdarowane związkami wpływającymi na odczuwanie przez nas przyjemnych smaków i aromatów, dlatego jej smak będzie bardziej zrównoważony i pełniejszy. Do przygotowania espresso stosuje się głównie ziarna z gatunku Arabica, ale one również miewają różne posmaki i aromaty, z których jedne możemy lubić bardziej, a inne mniej, więc warto próbować różnych rodzajów, by znaleźć ulubioną mieszankę.

Na smak kawy, wpływa też jej palenie, które jest głównym etapem jej przygotowania do spożycia. Osoby, które lubią kawy z dominującą goryczą, powinny wybierać ciemne palenie, ponieważ im jaśniej palona kawa, tym mniej będziemy odczuwać goryczki, a więcej owoców i kwiatów. Z drugiej strony jasno palona kawa jest bardzo delikatna i ma w sobie całą moc aromatów i dość dużo słodyczy.

Pamiętajmy również, że kawa jest najlepsza, gdy jest świeża. Co to oznacza? Wybierając ziarna kawy, warto zwrócić uwagę na datę jej palenia. Mimo zamkniętego opakowania z czasem cenne aromaty mogą się ulatniać.

 

Kawa ze świeżo palonych ziaren

Jeśli posiadamy w domu młynek albo jeszcze lepiej ekspres automatyczny z wbudowanym młynkiem, to najlepiej kupować kawę ziarnistą. Dzięki temu espresso lub inny napój kawowy będzie kusił niezwykłym aromatem świeżo zmielonych ziaren i smakował dużo lepiej.

Finalny efekt zależy również od stopnia zmielenia ziaren, dlatego warto go móc samemu wybrać w młynku lub automatycznym ekspresie. Ekspres Saeco Xelsis został wyposażony w ceramiczny młynek z 12-stopniową regulacją grubości mielenia ziarna. Drobno zmielona kawa wykorzystywana jest zwykle na potrzeby aromatycznego espresso, a większa grubość ziaren do parzenia delikatniejszej kawy.

 

Personalizacja napojów z Saeco Xelsis

Jeśli poznamy już swój gust, jeśli chodzi o mieszankę i stopień zmielenia ziaren, warto móc maksymalnie spersonalizować kawę. Aby za każdym razem cieszyć się napojem dopasowanym do Twojego gustu, zdecydujmy się na ekspres automatyczny Saeco z funkcją personalizacji. Saeco Xelsis zapewni nam przygotowanie niespotykanie szerokiego wyboru napojów (jest ich aż 15), a na dotykowym ekranie Coffee Equalizer™ można w intuicyjny sposób określić cechy napoju, decydując o mocy, temperaturze, ilości i smaku kawy, objętości mlecznej pianki, a nawet kolejności dozowania kawy oraz mleka. Ekspres Xelsis SM7685 oferuje też możliwość intuicyjnego zapisania aż 8 profili użytkowników, przechowując ulubione przepisy i spersonalizowane ustawienia widoczne bezpośrednio na ekranie.

 

Rekomendowane ceny detaliczne ekspresów Saeco Xelsis wynoszą:

SM7580/00 – 4 919,00 PLN

SM7581/00 – 5 149,00 PLN

SM7680/00 – 5 819,00 PLN

SM7683/00 – 6 039,00 PLN

SM7685/00 – 6 709,00 PLN

artykuł we współpracy z marką Saeco