Jesień w pełni a co za tym idzie, rozpoczął się sezon na infekcje dróg oddechowych. Dookoła nas jest pełno kaszlących i kichających osób, więc prędzej czy później my też się przeziębimy. Nie musimy jednak z pierwszymi objawami choroby biec od razu do apteki po leki bez recepty. Warto wypróbować domowe sposoby, które znały już i z powodzeniem stosowały nasze babcie. Wiele składników na takie leczące specyfiki znajdziemy w domowej spiżarni. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na kaszel, katar i kiepskie samopoczucie podczas przeziębienia?

Spis treści:

l Domowe syropy mają moc!

l Inhalacje na kaszel i katar

l Warto pomyśleć o stawianiu baniek

l Herbatki, rosół i nawilżenie powietrza

l Okłady, płukanki i inne domowe sposoby

Domowe syropy mają moc!

Często niedocenianą metodą na objawy przeziębienia są samodzielnie robione syropy. Przygotowuje się je w prosty sposób, a regularnie stosowane mogą złagodzić uporczywy kaszel i ból gardła. Jednym z najpopularniejszych jest syrop z cebuli nazywany też miodem cebulowym. Do jego przygotowania będziemy potrzebować trzech cebul i pół szklanki miodu (ewentualnie możemy zastąpić go cukrem). Warzywa kroimy na drobną kostkę lub plasterki i zalewamy miodem albo zasypujemy cukrem. Całość odstawiamy do ciepłego i ciemnego miejsca na kilka godzin, a najlepiej na całą dobę, aby cebula puściła sok. Uzyskany syrop przecedzamy i przechowujemy w lodówce. Należy go zażywać kilka razy dziennie po łyżce stołowej. Aby wzmocnić działanie tego domowego lekarstwa, możemy dodać do niego również czosnku. Syrop z cebuli działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wspomaga organizm w walce z infekcją, hamuje suchy kaszel oraz łagodzi ból gardła.

Warto również wypróbować syrop z buraka. Przepis jest bardzo podobny do tego powyżej. Jedyną różnicą jest dodanie startego buraka zamiast cebuli oraz gotowanie całości na małym ogniu przez 15-20 minut. Syrop należy pić dwa razy dziennie po łyżeczce. Możemy przygotować sobie również syrop z czosnku i cytryny. W tym celu wystarczy zetrzeć dwa ząbki czosnku, dodać świeży sok z dwóch cytryn i wymieszać z dwiema szklankami wody, w których rozpuścimy cztery łyżki miodu. Po upływie dwóch dni specyfik będzie gotowy. Dawkowanie to dwie łyżeczki dwa razy dziennie.

Inhalacje na kaszel i katar

Skuteczną i prostą metodą na uporczywe objawy przeziębienia są inhalacje. To nic innego jak wdychanie pary wodnej z dodatkiem środków rozrzedzających wydzielinę, o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym. Przygotowanie takiej aromatycznej parówki jest bardzo proste – wystarczy do pojemnika z gorącą wodą dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Możemy do tego celu użyć np. lawendowego, eukaliptusowego, z drzewa herbacianego, miętowego, sosnowego czy tymiankowego. Jeżeli nie mamy w domu olejków, sięgnijmy po zioła np. rumianek czy koper włoski.

Po przygotowaniu naparu należy narzucić na głowę ręcznik i nachylić się nad miską. Wdech robimy nosem, wydech zaś ustami. Opary należy wdychać ok. 10-15 minut i powtarzać cały zabieg do trzech razy dziennie w zależności od potrzeb. Taka kuracja zadziała na wiele różnych objawów przeziębienia. Inhalacje na suchy kaszel łagodzą odruch kaszlowy, za to w przypadku mokrego pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Taka aromatyczna parówka dobrze oczyszcza też nos i zatoki. Więcej na temat inhalacji dowiesz się tu: http://conakaszel.pl/inhalacje-na-kaszel-2/.

Warto pomyśleć o stawianiu baniek

Stawianie baniek jest już nieco zapomnianym sposobem na radzenie sobie z infekcjami. Dlatego wiele osób nie docenia ich prozdrowotnego działania. Ta metoda korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego – mobilizuje go do efektywniejszej pracy i skuteczniejszego zwalczania wirusów i bakterii. Bańki stawia się na plecach i klatce piersiowej, ale tylko w tych miejscach, które są dobrze umięśnione. Nie wolno ich stosować na kręgosłupie oraz w dolnej części pleców w okolicach nerek.

Obecnie coraz popularniejsze są modele bezogniowe, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych baniek lekarskich. Żeby je zastosować, nie potrzebujemy już szklanych baniek, spirytusu, waty, metalowego pręta oraz źródła ognia. Nowoczesne, próżniowe bańki posiadają wentyl, którym odsysa się powietrze przy użyciu pompki. Takie modele są bezpieczne oraz proste w użyciu. Zaraz po nałożeniu baniek należy przykryć się kołdrą i poleżeć ok. 15 minut. Po zabiegu zaleca się odpoczywanie w łóżku przez przynajmniej 2 dni.

Chcesz poznać więcej sposobów na kaszel, które nie wymagają wizyty w aptece? Zajrzyj tutaj: http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/.

Herbatki, rosół i nawilżenie powietrza

Podczas walki z uporczywym kaszlem i katarem mogą nam pomóc najprostsze domowe metody. Wiele osób zapomina, jak ważne jest odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Suche powietrze podrażnia błonę śluzową gardła, co może nasilać kaszel oraz powodować nieprzyjemne wysychanie nosa. Dbając o właściwą wilgotność, osłabimy dokuczliwe objawy infekcji. W tym celu możemy rozwiesić na kaloryferze mokre ręczniki albo zawiesić pojemnik z wodą. Dobrym pomysłem jest też zakup elektrycznego nawilżacza.

Warto również pić dużo płynów, a w szczególności herbaty z dodatkiem miodu, soku z malin czy cytryny. Dobrze jest też postawić na zioła. Herbatki z lipy, maliny oraz czarnego bzu obniżają gorączkę i łagodzą symptomy infekcji. Za to mięta pieprzowa i tymianek działają wykrztuśnie i mają właściwości antybakteryjne. Takie ciepłe napary pobudzają gruczoły potowe, więc wspomagają usuwanie z naszego organizmu szkodliwych substancji. Aby przygotować sobie ziołową herbatkę, zalejmy dwie łyżeczki ziół szklanką wrzącej wody i pozostawmy chwilę do zaparzenia. Doskonałym i znanym od wieków sposobem na choroby jest też jedzenie rosołu. Ta gorąca, aromatyczna zupa z dodatkiem cebuli i czosnku wspaniale rozgrzewa oraz pomaga pozbyć się zalegającego w oskrzelach śluzu.

Okłady, płukanki i inne domowe sposoby

Istnieje jeszcze wiele metod walki z przeziębieniem w zaciszu swojego domu. Kolejną z nich jest stosowanie płukanek z ziół lub soli. Wystarczy tylko do ciepłej wody dodać tymianek, szałwię albo zwykłą sól. Taka mieszanka działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i łagodzi rozognioną śluzówkę gardła. Ważne jest tylko, by takie płukanki stosować regularnie, najlepiej kilka razy dziennie.

Na obolałe gardło dobrze podziała też okład z liści kapusty. Wystarczy zanurzyć warzywo w gorącej wodzie, a po wyciągnięciu rozbić je tłuczkiem. Z tak przygotowanej kapusty robimy okład wokół szyi, zawijamy wszystko szalikiem i pozostawiamy na ok. 20 minut. To warzywo ma w składzie związki siarki i sól potasową, które niwelują stany zapalne. Do podobnego okładu można wykorzystać też torebkę ugotowanego ryżu.

To jeszcze nie koniec domowych metod na kaszel czy katar. Do walki z infekcjami poleca się picie nalewki z bursztynu, którą można przygotować, zalewając drobne kawałki bursztynu spirytusem. Taki specyfik nadaje się również do nacierania pleców, piersi czy stóp. Podczas choroby nie zapominajmy o jedzeniu czosnku, który ma właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Podobnie działa również chrzan, dlatego warto zjeść jego niewielką ilość, gdy męczy nas katar czy kaszel.

artykuł we współpracy www.conakaszel.pl