Delikatna skóra niemowlęcia jest wyjątkowo podatna na odparzenia pieluszkowe. Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to jeden z najczęstszych problemów dziecięcych, jaki świeżo upieczeni rodzice zgłaszają pediatrze. Choć skóra dziecka z czasem nabiera odporności, warto pomóc maluchowi uniknąć dyskomfortu. Są bowiem środki, które skutecznie pomagają na odparzenia u niemowlaka. Jaki krem na odparzenia wybrać?

Spis treści:

 • Odparzenia u niemowlaka – delikatność skóry
 • Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest?
 • Sudocrem dla dzieci – pomaga na PZS
 • Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

Odparzenia u niemowlaka – delikatność skóry

Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna. Bierze się to przede wszystkim z niewykształconych jeszcze funkcji ochronnych. Niektóre warstwy skóry powstają dopiero w czasie życia malucha. Nawet tkanka skórna dziecka urodzonego w terminie jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne niż skóra dorosłego – a jeszcze delikatniejsza jest skóra wcześniaka.

Kolejne warstwy skóry malucha są o wiele cieńsze niż w przypadku dorosłego. Wykształcona już skóra składa się z warstw podstawowej, kolczystej, jasnej, ziarnistej i rogowej. Natomiast skóra małego dziecka nie ma jeszcze warstw jasnej i ziarnistej. Procesy keratynizacji ciągle nie zostały w niej ukończone, niewiele jest także pigmentu – przez to skóra malucha jest bardzo podatna na poparzenia słoneczne.

Dużym problemem jest jednak przede wszystkim szybkie przesuszanie się skóry malucha. Płaszcz hydrofilowy, chroniący skórę przed utratą wody i – w efekcie – nawilżenia, u dziecka nie działa jeszcze prawidłowo. Przez to skóra malucha szybko się odwadnia. Mechanizm ten nazywamy TEWL (transepidermal water loss). Jego uporczywe efekty najbardziej widoczne są u wcześniaków. Skóra malucha jest również podatna na niskie i wysokie temperatury, rozmaite urazy, a także alergeny. Stąd wymaga szczególnej i troskliwej opieki, do momentu, aż sama zacznie radzić sobie z czynnikami z zewnątrz.

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest?

Dokuczliwym problemem, z jakim muszą zmagać się maluchy i ich rodzice, jest z pewnością PZS. To stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscu przylegania pieluszki. Sam w sobie nie jest groźny, jednak to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie.

Pieluszkowe zapalenie skóry jest szczególnie często diagnozowane od czasu pojawienia się na rynku pieluszek jednorazowych oraz ich upowszechnienia. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nie dotyczy jedynie dzieci – borykają się z nim również starsze osoby, które muszą korzystać z pieluch z powodu złego stanu zdrowia. W przypadku maluchów objawy nieraz pojawiają się w 1. lub 2. miesiącu stosowania pieluszek i trwają aż do momentu, w którym dziecko zaczyna korzystać z nocnika. Najczęściej jednak zmagają się z nimi dzieci w wieku 7-12 miesięcy.

Na szczęście, samo pieluszkowe zapalenie skóry zazwyczaj jest łagodne. Jego główny symptom to odparzenia pieluszkowe, czyli rumień w miejscu, w którym pielucha styka się ze skórą. Obejmuje więc nie tylko pośladki i krocze, ale też pachwiny i uda. Niejednokrotnie objawia się także dość specyficzny zapach amoniaku. Czasami, gdy stan zapalny zaostrza się, mogą pojawić się też nadżerka, pęcherzyki, obrzęk oraz złuszczanie naskórka – symptomy wyjątkowo dokuczliwe dla dziecka i skutkujące płaczem i rozdrażnieniem malucha. Pieluszkowe zapalenie skóry często występuje również w towarzystwie grzybicy – wtedy pojawiają się charakterystyczne, jasnoczerwone wykwity.

Sudocrem dla dzieci – pomaga na PZS

Wielu rodziców skarży się, że nie wie jak walczyć z pieluszkowym zapaleniem skóry u dziecka, gdyż personel medyczny bagatelizuje ten problem. Na szczęście, na rynku dostępna jest szeroka oferta preparatów bez recepty, które skutecznie łagodzą dolegliwości malucha. Jednym z takich środków jest krem Sudocrem. Sudocrem dla niemowlaka jest wyrobem medycznym, który łagodzi dolegliwości związane z podrażnieniami oraz zapobiega powstawaniu kolejnych.

Co zawiera w swoim składzie Sudocrem? Ulotka wskazuje na naturalny, drogocenny ekstrakt z pestek winogron, działający jako antyoksydant, bezpieczny dla skóry, lecz toksyczny dla bakterii ją atakujących. Sudocrem dla niemowląt zawiera również alantoinę i prowitaminę B5, które dbają o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka, a także lanolinę, która tworzy warstwę ochronną przed patogenami – inaczej okluzję. Krem Sudocrem posiada również w składzie sole miedzi i cynk. Te substancje mają działanie antybakteryjne i absorbują wilgoć, częsty powód podrażnień skóry. Wiele wersji objętościowych Sudocremu dla niemowlaka pozwala również na zabranie go w podróż i łatwe korzystanie z preparatu w trakcie pobytu poza domem.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

Oprócz kremu Sudocrem, warto zwrócić uwagę na kilka domowych metod ulżenia maluchowi w dolegliwościach związanych z PZS dostępnego na stronie http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/. Przede wszystkim, należy pamiętać o regularnym zmienianiu pieluszek – najlepiej raz na 3-4 godziny. Dokładna higiena okolic intymnych dziecka powinna obejmować nie tylko umycie i oczyszczenie, ale i osuszenie – gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Oczywiście, PZS występuje też wówczas gdy higiena jest odpowiednio zachowana, jednak może to pomóc przynajmniej zmniejszyć objawy.

W przypadku pieluszek, dobrze jest, gdy rodzice wybierają te z naturalnych materiałów. Ceratka i plastik nie przepuszczają powietrza, co może przyśpieszyć pojawienie się infekcji. Pozostawienie dziecka na jakiś czas bez pieluchy również pozytywnie wpływa na ustąpienie symptomów PZS. Czasami gdy stan zapalny jest wyjątkowo dokuczliwy, lekarz może zalecić farmakoterapię – szczególnie, gdy odparzeniom pieluszkowym towarzyszy grzybica lub alergia. W przypadku kandydozy warto też pamiętać o niestosowaniu skrobi kukurydzianej – to niestety dobra pożywka dla grzybów. W większości przypadków wystarczy jednak przede wszystkim odpowiednia higiena i preparaty łagodzące dolegliwości. Dzięki nim maluch odczuje ulgę, a rodzice będą spokojniejsi o jego dobre samopoczucie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

 • Cohen B.A.: Dermatologia noworodkowa. W: Cohen B.A. (red.): Dermatologia pediatryczna. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006: 15-66.
 • Szybejko-Machaj G, Szepietowski J. Budowa, fizjologia i pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci. W: Choroby alergiczne wieku rozwojowego. Boznański A (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003; 161-75.
 • Sedin G, Hammarlund K, Nilsson GE, et al. Measurement of transepidermal water loss in newborn infants. Clin Perinatol 1985; 12: 79-99.
 • Szybejko-Machaj G, Szepietowski J. Budowa, fizjologia i pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci. W: Choroby alergiczne wieku rozwojowego. Boznański A (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003; 161-75. 3. Sedin G, Hammarlund K, Nilsson GE, et al. Measurement of transepidermal water loss in newborn infants. Clin Perinatol 1985; 12: 79-99.
 • Makara-Studzinska, M., Wdowiak, A., Podstawka, D., & Stec, M. (2013). Opieka personelu medycznego oddziałów położniczych nad kobietą i noworodkiem-w ocenie pacjentek. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 19(3)
 • Kmieć, M. L., Urysiak-Czubatka, I., & Broniarczyk-Dyła, G. (2010). Skin care in children. Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 27(1), 40-44.
 • Sybilski, A. J. (2012). Skóra–najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379.

artykuł powstał we współpracy z marką Sudocrem