Królestwo Kolorów to zestaw edukacyjny dla dzieci w wieku od 8-12lat, który został zaprojektowany przez polskich naukowców. Zestaw zawiera eksperymenty z zakresu nauk ścisłych wyjaśniające zjawisko kolorów, porusza zagadnienia z zakresu optyki oraz wprowadza w zagadnienia chemii. Jest to pierwszy zestaw w ramach subskrypcyjnego klubu naukowego, SmartBee Club, w którym do abonentów, pod drzwi mieszkania, raz w miesiącu przysyłane są BeeBoxy, paczki z eksperymentami, do wspólnego wykonania w domu wraz z opiekunami.

W zakres zestawu Królestwo Kolorów wchodzą trzy eksperymenty: Wędrujące Kolory, Chemiczny Ogród oraz Kolorowa
strona lustra. W ramach pierwszego zadania dzieci uczą się jaka jest różnica pomiędzy kolorami podstawowymi i pochodnymi. Dodatkowo dziecko i rodzic rozwiązują Tęczowy quiz ze znajomości kolorów. Dowiadują się też czym jest podciąganie kapilarne, czyli co ma wspólnego papier i drzewo. W ramach eksperymentu dziecko tworzy wędrującą tęcze, akwarelowe arcydzieło oraz przenikające się kubki.

W eksperymencie Chemiczny ogród dziecko dowiaduję się czym jest reakcja chemiczna i dlaczego chemia jest kolorowa. Dowiaduje się też, że niektóre metale zmieniają kolor i dlaczego tak się dzieje. Dziecko tworzy podwodne konstrukcje z odczynników chemicznych, przypominających kolorową rafę koralową. Ostatni eksperyment w zestawie to kolorowa strona lustra, w ramach którego dziecko buduje kalejdoskop. W tym eksperymencie uczy się o lustrach, np. kiedy powstało i dlaczego są montowane w windach. Uczy się też o zwierciadłach wypukłych i wklęsłych na przykładzie łyżki.

Instrukcje do eksperymentów są multimedialne. W zakresie rozwiązań technologicznych dziecko wykorzystuję aplikacje mobilną, aby sprawdzić jak w rozszerzonej rzeczywistości powstaje tęcza oraz jakie elementy są niezbędne do jej
powstania. Dodatkowo tworzy hologram i dowiaduję się czym jest projekcja holograficzna. Innowacyjność zestawu królestwo polega na wdrożeniu do tradycyjnego eksperymentowania technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), czyli w nakładaniu informacji generowanych komputerowo na rzeczywiste obiekty oraz w pracy na wirtualnych obiektach w rzeczywistym otoczeniu. Pozwala to na spektakularną, nieomal namacalną edukację, oddziałującą na wszystkie zmysły, które uczestniczą w procesie uczenia się.

Rozszerzona rzeczywistość dostępna jest dzięki specjalnie zaprojektowanej karcie kolekcjonerskiej, w której został ukryty
marker. Dzięki dedykowanej aplikacji na smartfony – SmartBee Club AR dostępnej bezpłatnie w App Store oraz Google
Play – możliwe jest przyjrzenie się z bliska niewidocznej gołym okiem detalom.

Rozwiązanie zaproponowane przez SmartBee Club jest unikatowe. Żadne z obecnie dostępnych na rynku zabawek
edukacyjnych nie łączy w sobie elementu nauki przekazywaną w przystępny dla dziecka sposób i to przy wykorzystaniu
nowoczesnej technologii AR. Innowacyjne rozwiązanie w postaci wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości pozwala
dzieciom zrozumieć i zobaczyć to, o czym mogłyby jedynie przeczytać w innych materiałach. Bezpośrednie zetknięcie
się z rozszerzoną rzeczywistością poprawia percepcję i rozwój dziecka. Połączenie „analogowego” eksperymentowania wsparte technologią rozszerzonej rzeczywistości, to rozwiązanie unikatowe na skalę międzynarodową.

Wszystkie produkty spełniają wszelkie normy prawne zarówno polskiego, jak i unijnego ustawodawcy. Zwracamy szczególną uwagę na pochodzenie odczynników i ich składy. Każdy element posiada własną kartę charakterystyki weryfikowaną z najwyższą starannością. Ponadto, do każdego pudełka dodajemy ochronne rękawice, okulary, a także ceratę.

Artykuł powstał we współpracy ze SmartBee Club.