Wyposażenie kuchni, w tym zlew i bateria kuchenna, należy do decyzji, które przekładają się następnie na komfort gotowania. Wszystko musi być wykonane z solidnych materiałów, które gwarantują długotrwałe użytkowanie. Jak dokonać właściwego wyboru?

Jak wybrać zlewozmywak?

Zlew kuchenny, tak samo jak lodówka czy płyta do gotowania, jest uznawany za niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Ważne, żeby zlewozmywak był nie tylko praktyczny i łatwy do utrzymania w czystości, ale i prezentował się designersko. Obecnie producenci wykorzystują do jego wykonania lekką stal nierdzewną, marmur oraz granit. Te z żeliwa powoli odchodzą do lamusa.

Na rynku dostępne są standardowo modele wyposażone w jedną lub w dwie komory. Niestandardowo spotkać można również takie, które posiadają dwie i pół komory. Dla osób mieszkających w pojedynkę w zupełności wystarczą zlewozmywaki jednokomorowe. Duże rodziny potrzebują nieco bardziej rozbudowanych rozwiązań. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj zlewozmywaka. Tutaj do wyboru mamy takie wpuszczane w blat kuchenny, podwieszane lub nakładane na szafkę.

Aby móc utrzymać zlewozmywak w czystości, warto wybierać te wykonane ze stali szlachetnej, emaliowanej i granitu. Wszystkie te materiały są odporne na wysokie temperatury i brud, który można usunąć z powierzchni za pomocą większości detergentów.

Nie mniejsze znaczenie mają dodatki do zlewozmywaka, w tym deski do krojenia, automatyczne odpływy czy wkładki ociekowe.

Jak wybrać baterię kuchenną?

Bateria kuchenna to sprzęt, którego zakup tylko wydaje się błahostką. Od wiedzy dotyczącej jej rodzajów i podstawowych parametrów zależy bowiem dalszy komfort użytkowania. Pierwszy podział baterii kuchennej odbywa się ze względu na jej rodzaj: może być ona stojąca lub naścienna. Tę pierwszą (inna jej nazwa to bateria sztorcowa) umieszcza się w zlewozmywaku. Drugą z kolei precyzyjnie montuje się do ściany. Drugim kryterium wyboru jest ilość otworów. Najpopularniejsze są baterie jednootworowe. Bardziej zaawansowane rozwiązanie oferują modele wielootworowe. Tutaj konfiguracji może być wiele. Istotna jest również ilość uchwytów. Jednouchwytowe są określane jako najbardziej wygodne, zmniejszają też zużycie wody. Baterie kuchenne dwuuchwytowe pasują bardziej do wnętrz typu retro, jednakże korzystanie z nich jest mniej wygodne i precyzyjne. O wygodzie świadczy także typ wylewki. Na rynku wyróżnia się wylewki wyciągane, obrotowe, sprężynowe, nieruchome i składane. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Bardzo zaawansowane modele baterii kuchennej mogą być wyposażone w diody, perlator, kontroler hałasu i przełącznik strumienia rozproszonego.