Wszyscy już wiemy, że woda to główny i bardzo ważny składnik naszego pożywienia. Wiemy też, że zdrowe odżywianie oraz dbałość o środowisko to już nie moda, ale konieczność w dzisiejszych czasach, dlatego staramy się jeszcze lepiej dbać oraz otoczenie i  wprowadzamy nowy produkt Staropolanka 2000 1 L 100% rPET.

Chcąc wraz z naszymi Klientami  wspólnie zrobić więcej dla środowiska Uzdrowiska Kłodzkie SA – grupa PGU, producent wód mineralnych Staropolanka rozpoczęły produkcję wody w butelkach z recyklingu.

100%rPET = 100% tworzywa odzyskanego

Staropolanka 2000 1L to butelka w 100% z recyklingu czyli wykonana jest całkowicie ztworzywa odzyskanego tzw.rPET tj. takiego, które kiedyś już było inną butelką, a dzięki właściwemu podejściu Konsumentów do tematyki segregacji odpadów – mogło zostać przetworzone i powtórnie wykorzystane.

Nawyki i rzeczywistość

Powtórne przetwarzanie butelek PET może się wiązać nawet z 75%obniżeniem emisji CO2 w porównaniu z produkcją konwencjonalnego tworzywa.

Przyczyna, dla której odpady plastikowe znajdują się dziś w zasadzie wszędzie, leży zupełnie gdzie indziej niż w samych tworzywach sztucznych.

To przecież my, konsumenci w znacznej mierze decydujemy gdzie i lądują plastikowe odpady i co się z nimi dzieje.

Odpowiednio sortowane, zebrane i poddane procesom recyklingu opakowania z tworzywa stanowią bowiem cenny surowiec, który wykorzystany w myśl zasad gospodarki obiegu zamkniętego pozwoli nam oszczędzić naturalne zasoby.

72% Polaków deklaruje segregację odpadów. Tymczasem rzeczywistość według GUS jest inna – tylko 27% odpadów z gospodarstw domowych jest segregowanych należycie. Wniosek jest następujący – chcielibyśmy żyć ekologicznie, ale zdaniem ponad połowy z 87% osób, którym ekologia zdaje się bliskim sercu zagadnieniem, to zbyt kosztowny styl życia, a jednej trzeciej wystarczą same dobre chęci, bo czasu na zmianę nawyków brak.

Od PET do rPET czyli przebieg recyklingu

Do zakładu zajmującego się przetwarzaniem butelek PET na rPET trafiają bele sprasowanych butelek przygotowywane przez firmy zajmujące się zbieraniem sortowanych odpadów. Teoretycznie są one już odpowiednio wyselekcjonowane. Jednym z pierwszych etapów po umyciu butelek jest ręczne sortowanie i poddawanie ich cięciu na płatki, a następnie ponownemu myciu. Czyste fragmenty butelek są dalej separowane czyli oddzielane są pocięte elementy nakrętek od reszty. Następuje odwirowanie i wysuszenie tworzywa, a także jego odpylenie.

Produktem finalnym recyklingu butelek PET są płatki PET czyli bardzo drobno pocięte butelki, z których można wytworzyć plastikowe przedmioty takie jak taśmy opakowaniowe, włókniny, wytłoczki, folie.

Po przetworzeniu płatków do postaci regranulatuodpowiedniej barwy można produkować tak zwane preformy – czyli nowe elementy, które podobnie jak szkło, na specjalnych wydmuchiwarkach są rozdymane do formy butelki. Jedna butelka PET,  która trafia do przetworzenia  może zostać zamieniona w jedną butelkę przetworzoną rPET.

To właśnie taką butelkę Państwo widzicie w Staropolance 2000 1L 100%rPET.

Co możemy zmienić?

Plastik jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań ekologicznych naszej planety, dlatego zachęcanie do jego recyklingu powinno być kluczowym elementem wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym. Recykling umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie znaczące korzyści — pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych: ropy naftowej, energii, wody oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (zmniejszać tzw. ślad węglowy). Dzięki procesowi recyklingu tworzywo zyskuje kolejne życie i znajduje szerokie zastosowanie, m.in. do produkcji włóknin, taśm opakowaniowych, folii oraz preform, z których powstają butelki.

Aby jednak cały proces działał efektywnie, niezbędne jest właściwe segregowanie odpadów – do czego ZACHĘCAMY WSZYSTKICH ponieważ RAZEM MOŻEMY ZROBIĆ WIECEJ!

Prezentowana Staropolanka 2000, 1l, 100% rPET do nabycia od lipca w ogólnopolskiej sieci Lidl.

Artykuł powstał we współpracy z marką Staropolanka.