Lactobacillus acidophilus – zagadkowa nazwa, która dla medycyny oznacza naprawdę dużo. To bakteria, którą w latach 60 ubiegłego wieku odkrył naukowiec Levon Akopovich Erzinkyan. Gdy jego wnuczka zachorowała, a lekarze nie wróżyli dziewczynce powrotu do zdrowia, Levon zdecydował się podać jej obiekty swoich badań. Zadziałały – mała Narine wyzdrowiała, a probiotyk na jej cześć otrzymał nazwę Lactobacillus acidophilus Er-2 szczep 317/402 Narine.


Od tamtego zdarzenia odkrycie Levona zostało przyjęte przez władze jako obowiązkowe do dodawania do mleka w szpitalach dziecięcych, jako produkt wspomagający zdrowie dzieci. Dziś Lactobacillus ma szerokie zastosowania.

Na top liście Plebiscytu Influencer’s Top znajdziecie aż dwa produkty od marki Narum, które w swoim składzie uwzględniają ten probiotyk – Narum Detox i Narum Travel.

NARUM DETOX

To suplement diety, który wspomaga utrzymanie składu i aktywności biologicznej w normie mikroflory jelitowej u dzieci i dorosłych. Jest naturalny. Każdy element mieszanki ma swoje unikalne właściwości. Przykładowo, czosnek wspomaga funkcjonowanie organizmu podczas krótkotrwałego stresu. W Narum Detox herbata i kolendra pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Kolendra pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wspomaga wydzielanie wody przez nerki i ma pozytywny wpływ na metabolizm tłuszczy oraz poziom cholesterolu. Oprócz tego, korzystnie działa na układ odpornościowy. Mięta i Oregano mają pozytywny wpływ na trawienie. A to nie wszystkie składniki! Etykietka poinformuje Was również o brokułach, kapuście, porzeczkach, kalafiorze, ogórku, truskawkach… W skrócie: bomba witamin zamknięta w trzydziestu kapsułkach.

NARUM TRAVEL

Narum Travel jest idealną propozycja dla osób, którzy mają wrażliwe układy trawienne. A to, jak wiadomo, potrafi przeszkodzić w długich i męczących podróżach. Suplement wykorzystuje ekstrakt z szyszek olchy, suszony węgiel drzewny z lip oraz liście jeżyny. Mieszanka wykazuje działanie przeciwbiegunkowe ze względu na właściwości ściągające. Całość dopełnia wcześniej wspomniana bakteria, odbudowująca uszkodzoną mikroflorę jelitową.

Artykuł powstał we współpracy z marką Narum.