Tapioka do niedawna była kojarzona głównie z bubble tea, czyli herbatą z mięsistymi kulkami pływającymi na dnie kubka. Napój zrobił furorę i na stałe wpisał się w gastronomiczne atrakcje starówek polskich miast. Okazuje się, że unikalna herbata to nie wszystko, co można stworzyć w kolaboracji z tapioką. Innymi kulinarnymi rarytasami mogą być racuchy, musy i wrapy. W Plebiscycie Influencer’s Top nominowaliśmy wyjątkowy produkt od marki Koala, który sam w sobie jest wszystkim, czego potrzeba do stworzenia brazylijskiego naleśnika na bazie tapioki.


Tapioka i jej właściwości


Tapioka to nic innego jak kasza pozyskiwana ze skrobi w Brazylii. Powstaje w procesie mielenia bulw manioku, które, ze względu na swoją popularność, można uznać za odpowiednik europejskiego ziemniaka. Kasza z manioku to nie puste kalorie – tapioka zawiera pokłady witaminy B6, A oraz gamę minerałów takich jak wapń, potas i żelazo. Jest lekkostrawna i wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego.

Propozycja Koali – niskokaloryczne wrapy 


Tapiokę można porównać do tofu – podobnie jak wspomniany produkt sojowy, jest wegańska, bezglutenowa, a jej neutralny smak jest podatny na wszelkie manewry z przyprawami. Dzięki temu dobór dodatków do potrawy zależy od własnych preferencji i fantazji kulinarnych. Wrap w słodkiej wersji będzie smakował tak samo dobrze, jak ten przyrządzony na ostro.

Casabe (bammy, beiju, bob, biju) – flatbread made from cassava (tapioca) with banana and cinnamon on pan. Selective focus

Opakowanie tapioki od Koala zawiera siedem zielonych saszetek – na jednego wrapa wystarczy pojedyncza torebka. Tapioka jest uprzednio nawadniana, przez co produkt nie wymaga podgrzewania na oleju czy maśle. To kolejny atut – jak wiadomo, im mniej tłuszczu, tym zdrowiej.


Sposób przygotowania jest prosty: zawartość opakowania wysypuje się na zimną i suchą patelnię. Pod wpływem temperatury granulki spajają się i tworzą elastyczny krążek. Obustronnie podsmażony placek jest gotowy do dalszych modyfikacji. I tu nasuwa się pytanie – z czym go zjeść? Wariacji jest wiele! Na przykład, na śniadanie można podać wrapa z nadzieniem jogurtowo-bananowym, a z wierzchu polać go czekoladą lub posypać cynamonem. Natomiast w godzinach lunchu placek będzie smakował lepiej w towarzystwie warzyw i wyrazistych przypraw.


W poszukiwaniu ciekawych jedzeniowych inspiracji polecamy skierować się na stronę internetową sklepu http://panegara.pl, gdzie z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Panegara, polskim dystrybutorem tapioki Koala.