Herbata pochodzi z Chin i jest uwielbiana na całym świecie, również przez Polaków. Badania pokazują, że statystyczny Polak parzy kilogram herbaty w ciągu roku. Picie herbaty jest całkowicie uzasadnione nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również na pozytywny wpływ na zdrowie. W dalszej części artykułu przeczytasz, dlaczego warto pić herbatę i jakie korzyści zdrowotne z tego płyną.

Rodzaje herbaty

Na początek warto przedstawić rodzaje herbaty, jakie można znaleźć w sklepach:

  • herbata czarna
  • herbata zielona
  • herbata biała
  • herbata żółta
  • herbata pu-erh
  • herbata ulung
  • herbata aromatyzowana

Jak widać, chcąc kupić herbatę, mamy do wyboru mnóstwo jej rodzajów. Warto również wspomnieć, że herbatami powszechnie są nazywane napary z ziół, jak na przykład rumianek, lipa, czy mięta. Jednak tradycyjne herbata jest napojem robionym z liści i pąków krzewu o nazwie herbata chińska (Camelia sinensis). To, jaki rodzaj herbaty zostanie uzyskany, zależy od warunków w jakich rosną krzewy, sposobu i czasu zbioru, a także ich obróbki.

Ile teiny znajduje się herbacie?

Chcąc dodać sobie energii, bardzo często parzymy kawę lub odwiedzamy kawiarnię, gdzie barista poda nam espresso lub latte. Jednak mało znanym faktem jest to, że herbata również zawiera substancję o właściwościach kofeiny – teinę. Kawa ma w filiżance od 80 do 140 mg kofeiny, a herbata zależnie od rodzaju ma średnio 40-100 mg teiny. Jeżeli poszukujesz herbaty o wysokiej zawartości teiny, warto wybrać się do dobrego supermarketu lub sklepu z akcesoriami do parzenia kawy i herbaty oraz zakupić czarną herbatę o wysokiej jakości. Czarna herbata ma nawet 100 mg teiny w filiżance.

Herbata a zdrowie

Wiele badań udowadnia, że herbata pozytywnie wpływa na utrzymywanie prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej. Odpowiada za to teina, która zmniejsza poczucie głodu oraz galusan epigalokatechiny, który redukuje wchłanianie tłuszczu i zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. Herbata zawiera również inne związki, które wspomagają aktywność soków trawiennych i powstrzymują wchłanianie szkodliwego cholesterolu do krwiobiegu.

Właściwości przeciwutleniające herbaty

Kolejną zaletą picia herbaty są jej właściwości przeciwutleniające. Sięgając po herbatę na wagę oraz pijąc ją regularnie, hamujesz powstawanie wolnych rodników. Dzięki polifenolom znajdującym się w herbacie, procesy starzenia w naszym organizmie są skutecznie spowalniane. Nie bez powodu herbata, szczególnie zielona, jest nazywana „eliksirem młodości”.

Herbata a zęby

Bardzo nieoczywistą zaletą herbat jest ich korzystne oddziaływanie na stan zębów. Herbata ma działanie zasadotwórcze, czyli zmienia pH w jamie ustnej i tym samym ogranicza rozwój bakterii próchnicotwórczych. W herbacie znajduje się również fluor – pierwiastek o właściwościach przeciwpróchniczych i bakteriobójczych. Dzięki herbacie pomożemy naszym zębom w walce z zapaleniami i próchnicą. Codzienne picie filiżanki herbaty zamiast szklanki przesłodzonego soku z pewnością pomoże w zachowaniu zdrowia.