Środowisko potrzebuje wytchnienia. Zmiany są konieczne, stąd obowiązek obniżenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. Dużą nadzieją na poprawę kondycji powietrza stanowią samochody elektryczne i hybrydowe, które w przyszłości, w trosce o planetę, powinny zastąpić pojazdy spalinowe. Wszystko kieruje się w dobrą stronę, czego świadectwem jest działanie firmy Renault i wprowadzenie przez nią nowej serii E-TECH.Gama Renault E-TECH to trzy modele samochodów – Clio E-TECH Hybrid (o mocy 140 KM), Megane Grandtour E-TECH Plug-in Hybrid (160 KM) oraz Captur E-TECH Plug-in Hybrid (160 KM). Inspiracją dla stworzenia serii było doświadczenie Renault przy pracy w Formule 1, a skutkiem — wdrożenie algorytmów zarządzania energią i zastosowanie wielotrybowych skrzyń biegów w samochodach miejskich. To połączenie zapewnia wysoki poziom oszczędzania paliwa i niezrównany komfort jazdy.Miejskie Clio wykorzystuje technologie zaczerpnięte z większych samochodów. Jest zgrabne i ekonomiczne. Małe z zewnątrz, przestronne wewnątrz. To cecha niezwykle istotna w przypadku dużych miast, gdzie problemem jest brak miejsc do parkowania. Clio jest w stanie przyspieszyć w zakresach 80-120 kilometrów w ciągu  6,9 sekund, a przy hamowaniu korzysta z pomocy systemu odzyskiwania energii elektrycznej. Natomiast zużycie paliwa jest o 40% niższe niż w podstawowej wersji z silnikiem spalinowym.Renault Megane Grandtour to samochód doskonały na dalekie wyprawy. Pojemny bagażnik przechowa nawet największe walizki, a wnętrze kombi zapewni wygodną i przyjemną podróż. Megane to samochód z silnikiem o mocy całego zespołu napędowego 160 KM i pojemności wynoszącej 1,6 l. Podobnie jak w przypadku całej serii E-TECH, jest przyjazny środowisku i z łatwością można przejść na napęd elektryczny.


Captur, bestseller Renault.
Do jazdy codziennej w cyklu miejskim można wykorzystywać wyłącznie napęd elektryczny bez korzystania z silnika spalinowego. W cyklu pozamiejskim na dłuższych trasach wykorzystujemy również napęd spalinowy, nie martwiąc się o poziom naładowania baterii. Samochód zapewnia tym samym szeroki zakres możliwości. Funkcja, o której warto wspomnieć, to zdecydowanie Multi-Sense: umożliwia wybór trzech trybów prowadzenia oraz osiem kolorów oświetlenia wnętrza samochodu.

Dane techniczne i dokładne parametry samochodów są szczegółowo opisane na stronie internetowej Renault. Ekologiczna jazda proponowana przez firmę to krok naprzód godny pochwały — transport stanowi nieodłączną część życia człowieka, dlatego powinniśmy zadbać o to, by był bezpieczny nie tylko dla kierowców, ale i planety.

Artykuł powstał we współpracy z marką Renault