Proces wyboru i kupna mieszkania może wydawać się tak trudny i odpowiedzialny, że dużo osób decyduje się na skorzystanie z usług doradców.

My zaś deklarujemy ― możecie zrobić to sami, jeśli wyposażycie się w wiedzę. I pierwszym dylematem, przed którym staniecie będzie wybór rynku nieruchomości ― pierwotny czy wtórny.

We współpracy z ogólnopolskim portalem nieruchomości Korter.com.pl podpowiadamy lublinianom i mieszkańcom regionu, jak można ten dylemat rozwiązać.

Rynek wtórny ― jakie ma zalety

Oferta używanych mieszkań na ogólnopolskim rynku nieruchomości nieco rozszerzyła się w 2020 roku ― uzupełnili ją właściciele lokali na wynajem, którzy w związku z przejściem do zdalnego trybu pracy i nauki w okresie pandemii stracili swoich najemców.

Jakie są zalety kupna mieszkania z drugiej ręki? 

  • Dostępne “od ręki”. Na mieszkanie z rynku wtórnego nie musimy czekać, aż zostanie oddane do użytku ― prowadzamy się tuż po podpisaniu umowy. W przypadku inwestycji z rynku pierwotnego okres oczekiwania może się wydłużyć na lata.
  • Negocjacje. Możemy nieco obniżyć cenę lokalu przystępując do negocjacji z właścicielem ― w końcu, jest osobą prywatną i decyzja o wysokości ceny ostatecznej należy tylko do niego.
  • Dobra lokalizacja. W przypadku używanych nieruchomości możemy liczyć na strategiczne położenie w mieście, wtenczas gdy nowe inwestycje powstają w lokalizacjach, jeszcze dostępnych do zagospodarowania.

Rynek pierwotny ― główne argumenty

Obecnie w ofercie nowych mieszkań w Lublinie jest ponad 50 nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych. Jest to dość duża liczba jak na miasto o ludności mniej niż 340 tys. osób. Nie brakuje też ofert w miastach powiatowych i gminach miejskich: Świdniku, Białej Podlaskiej, Zamościu, Puławach i innych.

Wszyscy jednak wiemy, z czego słynie Lublin ― z turystyki, z uczelni wyższych, z perspektyw zawodowych ― więc całkiem naturalne jest to, że jego popularność wśród deweloperów rośnie.

Co zyskujemy, kupując mieszkanie od dewelopera?

  • Nówka. Oznacza to pełną wolność aranżacyjną ― demontaż lub montaż ścianek działowych, zmiana układu pomieszczeń, określony styl wykończenia. Jeśli zaś kupujemy mieszkanie używane, będziemy musieli zaakceptować istniejącą aranżację, a czasem też sporo zainwestować w gruntowny remont.
  • Gwarancja. Obowiązują przepisy, na podstawie których deweloper udziela 5-letniej rękojmi na wady budowlane sprzedanego lokalu. W przypadku mieszkania z drugiej ręki poniekąd musimy wymagać od sprzedającego zaznaczenia punktu o rękojmię w umowie sprzedaży.
  • Niższy czynsz. W porównaniu do mieszkań używanych, posiadanie nieruchomości w nowoczesnej inwestycji mieszkaniowej wiąże się z niższymi opłatami miesięcznymi. Jest to związane ze zmianą standardów budownictwa i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, do czego deweloperzy są zobowiązani prawnie.
  • Brak dodatkowych prowizji i podatku PCC. W przypadku kupna mieszkania z drugiej ręki będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który obecnie wynosi 2%.

Bonusy. Dużo firm deweloperskich działających w Lublinie oferuje miejsca postojowe lub komórki lokatorskie w cenie lokali lub z upustem oraz zniżki na zakup materiałów wykończeniowych w sklepach partnerów.