Rytuał czytania jest niezwykle istotną kwestią w rozwoju dziecka. Przedstawienie książki jako nieodłączny element życia codziennego może pod wieloma względami ułatwić maluchowi wkraczanie w kolejne etapy życia. Przykładowo dziecko, które dużo czyta, ma mniejsze problemy z przyswajaniem zasad ortograficznych i budowaniem poprawnych wypowiedzi. Na początku drogi z literaturą warto sięgać po pozycje, które łączą w sobie naukę z zabawą i na wstępie nie zniechęcają do siebie dziecka natłokiem informacji. Na liście Influnecer’s Top umieściliśmy dwie książki wydawnictwa Harper Collins, które wpisują się w powyższe ramy.

Pierwszą z nich jest Cytryna – Akademia mądrego dziecka

Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo z natury są ciekawe świata, a seria “Akademia mądrego dziecka” została stworzona z myślą o dociekliwych. Każda z części spod pióra Cecile Jugli i Jacka Guicharda zawiera dziesięć fascynujących eksperymentów dostosowanych do wieku przedszkolnego. Bohaterami książek są dzieci, z którmi mogą utożsamić się czytelnicy. Autorzy kierowali się teorią, iż człowiek zapamiętuje  najwięcej informacji przez działanie, dlatego treścią książki mobilizują do zaangażowania się w eksperymenty – skłaniają do samodzielnego myślenia i przeprowadzania wąsnych badań z użyciem prostych składników. W rekomendowanej przez nas części “Cytryna” dowiecie się m.in. dlaczego limonka tonie, a cytryna unosi się na wodzie, jak i z czego zrobić domowy wulkan oraz jak napisać tajną wiadomość wykorzystując efekt karmelizacji. Pozorne drobnostki otwierają przed dzieckiem pojęcia chociażby takie jak prawo Archimedesa, które dzięki trafionym przykładom zaszyje się w pamięci malucha na długo. Książka, ilustrowana przez Laurenta Simona, jest kierowana dla przedziału wiekowego od 4 do 6 lat.

“Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham kiedy jest wiosna”

Książka Sama McBratneya urzeka tytułęm już na samym wstępie. “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” to cykl opowiadań o małym króliczku. Seria z porami roku to poznawanie zmian zachodzących w świecie na przestrzeni roku. Brązowy króliczek wnikliwie obserwuje zwierzęta i przyrodę, która budzi się na wiosnę i rozkwita na nowo. Pyta o gąsieniczki, które już niedługo zamienią się w kolorowe motyle, podziwia pływające kijanki, które w przyszłości przeistoczą się w żabki. Pełnym czułości słowom towarzyszą piękne ilustracje stworzone przez Anitę Jeram. Książka metodą ciepła buduje w czytelniku wrażliwość na otoczenie i skłania do refleksji. W prosty sposób wyjaśnia zjawisko rozwoju i mechanizmy funkcjonowania natury. Jest kierowana do dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

artykuł we współpracy z Harper Collins