Nasze włosy mają znaczący wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani. Jeśli są zadbane, pełne blasku i żywego koloru, wyglądamy młodziej. Z biegiem lat, przy nieodpowiedniej pielęgnacji tracą swój blask, objętość, mogą się łamać i rozdwajać, ale mamy dobrą wiadomość – można je odmłodzić! O to, jak zachować ich młody  wygląd, pytamy Natalię Borowiecką, edukatorkę marki Olaplex i ambasadorkę MyDentity.

Co sprawia, że włosy z dnia na dzień stają się mniej elastyczne, bardziej suche, podatne na łamania?

Przyczyn może być bardzo wiele, wymienię te które najczęściej to powodują.

Źle dobrana pielęgnacja włosów, zbyt agresywne oraz  nieodpowiednio dobrane zabiegi chemiczne, stosowanie  wysokiej temperatury urządzeń termicznych takich jak prostownica, lokówka, brak zabezpieczenia włosów przed promieniowaniem UV, mechaniczne uszkodzenia np.  podczas rozczesywania, nieodpowiednia dieta.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji w domu i podczas wizyty w salonie?

Gdy edukuję  klientki na temat świadomej pielęgnacji, okazuje się, że często nie są świadomego tego, że aby zachować włosy piękne i zdrowe, nie wystarczy tylko nałożenie zwykłego szamponu oraz odżywki. Nasze włosy różnią się strukturą, grubością, kolorem, mogą być naturalne bądź poddawane zabiegom chemicznym. Pora roku oraz kondycja organizmu może również wpływać  na to, że nasze włosy mogą potrzebować większej opieki,  dlatego ważnym aspektem podczas pielęgnacji w domu jest odpowiednie dobranie produktów do obecnego stanu włosów. Powinniśmy zwrócić  uwagę na  to, aby zapewnić im kosmetyki o dobrym składzie  oraz stosować je w odpowiedni sposób.

Aby zapewnić im zdrowy wygląd powinniśmy dostarczać  różnych składników w zależności od danej potrzeby, na przykład stosując przez długi okres  podczas każdego mycia maskę do włosów, możemy doprowadzić do przeproteinowania ich, z drugiej strony nakładając tylko lekkie odżywki możemy nie dostarczyć naszym włosom bardzo potrzebnych i ważnych protein. We włosach znajduje się wiele wiązań dwusiarczkowych. Na skutek zabiegów chemicznych, termicznych, mechanicznych oraz przez promieniowanie UV ulegają one zerwaniu co powoduje, że  zaczynają się  łamać i kruszyć poprzez brak sprężystości. Jeszcze kilka lat temu nie było produktu, dzięki któremu mogliśmy rekonstruować zerwane wiązania, na szczęście został on odkryty i możemy już temu zaradzić. Aby pielęgnacja domowa była jak najbardziej skuteczna powinniśmy zacząć  świadome, podparte kosmetykami z dobrym składem odżywianie, regenerowanie oraz rekonstruowanie włosów.

Fryzjerstwo w ostatnich latach to nie to samo fryzjerstwo, które pamiętamy z kiedyś. Technologie kosmetyków znacznie się zmieniły i możemy znaleźć produkty, które dają maksymalną ochronę włosów podczas zabiegów chemicznych dzięki czemu  będą one lśniące i zdrowe nawet gdy będziemy chcieli  odmienić ich kolor i wygląd. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki stosowane są przez fryzjera.

A jeśli już mamy zniszczone włosy, to jak im pomóc?

W takim przypadku niezastąpiony będzie duet dwóch marek i topowych ich produktów. Pierwszą z nich będzie OLAPLEX oraz jego najmocniejsze kosmetyki do rekonstrukcji domowej czyli OLAPLEX NO. 0 i OLAPLEX NO.3. Są to produkty z polimerem, dzięki któremu dochodzi do połączenia zerwanych poprzez uszkodzenia chemiczne, mechaniczne, termiczne i UV mostków dwusiarczkowych. Stosowanie tych kosmetyków podczas domowej pielęgnacji sprawi, że włosy dzięki wewnętrznej rekonstrukcji  zaczną odzyskiwać sprężystość, przestaną się kruszyć i łamać.

Drugą marką jest  #mydentity i jej Myhero Collagen Repair, który jest idealnym dopełnieniem Olaplex. Gdy włosy stają się cienkie, przesuszone i łamliwe może to świadczyć o niedoborze kolagenu.

Myhero Collagen Repair jest to produkt, który uzupełni ubytki kolagenu we włosach, a stosowanie go prowadzi do intensywnego  regenerowania włosów od wewnątrz. Włosy odzyskują blask oraz witalność, lepiej się układają i są mocniejsze. Jest bardzo wydajny, pięknie pachnie i z łatwością aplikuje się go na włosy.

Jak stosować te produkty?

W zależności od stopnia zniszczenia włosów –  OLAPLEX NO. 0 możemy stosować  raz w miesiącu, a jeśli są bardzo mocno zniszczone to nawet dwa razy. Ogromnym atutem tego produktu jest to, że nie da się go przedawkować. OLAPLEX NO. 0 aplikujemy dokładnie na całą długość włosów i trzymamy 10 minut, następnie dokładamy OLAPLEX NO.3 i trzymamy kolejne 10 minut. Myjemy delikatnym szamponem (polecam szampon OLAPLEX NO. 4) dokładnie spłukujemy. Spryskujemy włosy na całej długości Myhero Collagen Repair rozprowadzając go równomiernie, pozostawiamy na 5-10 minut, dokładnie spłukujemy. Nakładamy odżywkę (polecam odżywkę OLAPLEX NO.5) trzymamy 5 minut i spłukujemy. Jeśli Twoje włosy są bardzo mocno zniszczone jest to najlepsze połączenie. Wykonywanie takiego zabiegu w domu przywróci Twoim włosom sprężystość i blask.

OLAPLEX NO.0 z połączeniem OLAPLEX NO.3  jest najmocniejszą rekonstrukcją domową.

Rekonstrukcję można wykonać również samym OLAPLEX NO. 3 wraz z  Myhero Colllagen.

Na wilgotne włosy nakładamy OLAPLEX NO. 3, trzymamy minimum 10 minut (można trzymać znacznie dłużej, działa dopóki włosy  są wilgotne), następnie myjemy włosy delikatnym szamponem, spłukujemy, nakładamy Collagen, trzymamy 5-10 minut, spłukujemy i nakładamy odżywkę, którą spłukujemy po kilku minutach.

OLAPLEX NO.3 wraz z MyHero Collagen Repair możemy stosować raz w tygodniu lub w zależności od częstotliwości mycia i stanu włosów co drugi, trzeci dzień. Po spłukaniu MyHero Collagen Repair nakładamy odżywkę.

To zestawienie brzmi super, komu zalecasz taki “zabieg” ?

“Zabieg” ten będzie idealny dla włosów rozjaśnianych lub farbowanych, ale również takich, które pozbawione są elastyczności, blasku, witalności, gdy występują problemy z rozczesywaniem, łamaniem – takie połączenie w pielęgnacji potrafi zdziałać cuda. Powinniśmy pamiętać, że nasze włosy poprzez promieniowanie UV ulegają codziennie zniszczeniu, dzieje się to również na skutek starzenia się organizmu i naturalnej utraty kolagenu, dlatego polecam ten zabieg każdemu, nawet gdy włosy wyglądają dobrze.

Jesteś Ambasadorką #mydentity. Twórcą marki jest Twój idol Guy Tang. Na czym polega jego fenomen?

Tak, to prawda. Jestem niesamowicie szczęśliwa, że jestem częścią  ogromnej rodziny #hairbesties (osoby pracujące na marce #mydentity).

Guy Tang jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów na świecie, jego social media obserwują miliony osób z całego świata. Ludzie pokochali go za pasję jaką wkłada do naszego zawodu, ale również za to, że dał nam produkty  z zaawansowaną technologią w postaci marki #mydentity,  dzięki którym fryzjerstwo wkroczyło na wyższy poziom. Guy  Tang cały czas czuwa nad tym aby  nas szkolić, słucha naszych potrzeb,  wprowadzając co chwila coś nowego. Jest to niewątpliwie marka przyszłości.  Aby zapewnić Nam coś co wyróżni Nas na rynku, sam tworzy pigmenty do swoich farb. Niestandardowe odcienie, przepiękny zapach lawendy oraz niesamowita kondycja włosów podczas koloryzacji  to  tylko  niektóre zalety MyDentity.

Miałam możliwość kilkukrotnie szkolić się pod okiem Guy Tanga podczas jego wizyt w Polsce,  pojechałam również  do akademii  #mydenity w Los Angeles. Prywatnie Guy Tang jest  niesamowitą, pełną miłości do ludzi i do naszego zawodu osobą, która w ostatnim czasie realizuje się również muzycznie.

Natalia Borowiecka – właścicielka Salonu Fryzjer z Pasją oraz Akademii Fryzjerskiej  z Pasją. W zawodzie fryzjera od wielu lat, ogromna pasjonatka swojej pracy. Nauczycielka sztuki Fryzjerstwa i doświadczony Szkoleniowiec. Wykształcenie pedagogiczne i duże kompetencje w pracy z ludźmi.

Ambasador i Edukator marki #Mydentity. Twórczyni Autorskich programów szkoleniowych.

Ciągła inspiracja dla wielu fryzjerów i pasjonatów fryzjerstwa. Zrzesza dużą liczbę osób pragnących rozwijać się zawodowo. Otwarta, szczera, świadoma i bezkompromisowa. Z ogromnym sercem podchodzi do wszystkiego czym się zajmuje. Sama wciąż nie przestaje się szkolić i motywować swoich fryzjerów do rozwoju.Często powtarza, że zawsze można coś jeszcze zrobić aby pójść krok dalej.

Mocną stroną Natalii jest twórcze myślenie, kreowanie nowego  i odwaga do wprowadzania zmian.