21 kwietnia 2021 odbyła się premiera gry planszowej „Przyjaciele. Pierwsza gra” z cyklu Akademia Mądrego Dziecka wydawnictwa Egmont Polska. W tej przeznaczonej dla dzieci powyżej 2 roku życia grze najmłodsi poznają domowe zwierzęta i kolory oraz nauczą się liczyć i porządkować w zbiory, ćwicząc przy tym małą motorykę. Miło nam poinformować, że gra została nominowana w wiosennej edycji Influencer’s Top 2021.

Dwulatek dynamicznie rozwija się poznawczo, emocjonalnie i społecznie. To idealny moment na wprowadzenie pierwszych gier planszowych, bo dostarczają one stymulacji w wielu aspektach. Gra „Przyjaciele” angażuje wiele zmysłów dziecka i wszechstronnie wpływa na jego rozwój. Pomaga ćwiczyć dłonie i palce, trenuje spostrzegawczość, wspieraja rozwój mowy i przyciąga dziecięcą uwagę intensywnymi kolorami i przyjaznymi ilustracjami.

W grze „Przyjaciele” celem jest zebranie zestawu zwierzątek. Wygrywa gracz, który zbierze określoną liczbę zestawów jako pierwszy. Gra posiada dwie wersję – dla młodszych i starszych graczy. Z grą „Przyjaciele” dziecko ma szansę nauczyć się nazw zwierząt, rozpoznawania kolorów, koordynacji ruchowej oraz trudnej sztuki dzielenia się z innymi.

Autorem gry jest Wojciech Rzadek, a ilustracje stworzyła Marzka Dobrowolska. W skład gry wchodzi 27 żetonów (9 gatunków zwierząt w 3 kolorach tła) oraz kostka. Wszystkie elementy wykonano z dużą starannością. Tekturowe elementy są na tyle grube, żeby dziecko niechcący ich nie przełamało, a krawędzie są bezpiecznie zaokrąglone. Gra kosztuje 49,99 i jest dostępna w przedsprzedaży na www.egmont.pl.

Po raz pierwszy, pod szyldem Akademii Mądrego Dziecka, gry planszowe ukazały się w lutym 2020 roku. „Pierwsze gry” są zaprojektowane z myślą o dzieciach od drugiego roku życia. „Mniam!” oraz nagrodzona w konkursie Świat Przyjazny Dziecku gra „Zwierzątka” to jedne z niewielu propozycji na rynku przeznaczonych dla tak małych graczy.

Gra „Mniam!” zawiera żetony z rysunkami warzyw i owoców w różnych kolorach. Te elementy należy przyporządkować do odpowiednich tekturowych koszyczków. Rzucając dużą, lekką drewnianą kostką losujemy kolor i zbieramy pasujące warzywa i owoce. Dzięki rozgrywce dzieci uczą się rozpoznawania kolorów, nazw warzyw i owoców oraz liczenia i określania ilości. Ćwiczą też kompetencje społeczne.

„Zwierzątka” to pięć kolorowych plansz z wizerunkami zwierząt, z których powycinano figury geometryczne. Koła, kwadraty, trójkąty i serca w różnych kolorach umieszczamy w bawełnianym woreczku i kolejno losujemy. Nie można zaglądać do woreczka, ale można próbować palcami rozpoznać figurę, której szukamy. Jeśli trafimy na figurę w kolorze, który pasuje zwierzątka innego gracza, wręczamy mu ją, pamiętając o słowach „proszę” i „dziękuję”. Grając w „Zwierzątka” dzieci poznają nazwy zwierząt, uczą się rozpoznawać kolory i kształty, ćwiczą palce, doskonalą zmysł dotyku oraz uczą się interakcji społecznych.

Obie gry są dostępne na www.egmont.pl, w sklepach z planszówkami oraz w księgarniach, empikach i marketach prowadzących sprzedaż gier planszowych.

artykuł we współpracy z Egmont Polska