W trakcie kupowania zegarka przez internet bardzo ważna jest znajomość rozmiaru nadgarstka, aby móc w skuteczny sposób dobrać odpowiedni model. Marka ICE Watch w bardzo przemyślany sposób wychodzi naprzeciw tym potrzebom, proponując czytelną “rozmiarówkę” swoich czasomierzy. Poznaj sposoby, jakimi w łatwy sposób dopasujesz rozmiar zegarka do swojej ręki i co wpływa na wielkość danego czasomierza.

Jakie są rozmiary zegarków?

Średnica koperty zegarka to najważniejszy i najbardziej zauważalny element przy wyborze odpowiedniego czasomierza. Zegarki męskie mają zwykle średnicę od 38mm do 46mm. Mniejsze niż 38 mm to z kolei typowo klasyczne zegarki damskie. Mimo wszystko wiele modowych marek proponuje paniom zegarki, których szerokość koperty oscyluje nawet  w granicach 38-44 mm. W czysto wizualnym aspekcie zegarki klasyfikowane są według poniższych kryteriów:

Średnica kopertyKlasyfikowany jako zegarek
< 34 mmmały
34 mm – 38 mmśredniej wielkości
39 mm – 42 mmstandardowy
43mm – 46mmwiększy
> 47mmmasywny

Jak dopasować szerokość zegarka do nadgarstka?

Jeśli Twój nadgarstek ma od 14 do 17cm obwodu, powinieneś raczej nosić koperty zegarków 38 mm, 40 mm i 42 mm. Dla osób mających nieco większą rękę od 17,5 do 22 cm, polecane są koperty w rozmiarach od 44 mm do 46 mm. Te zalecenia opierają się na nowoczesnym trendzie, jakim są większe zegarki. Oczywiście rozmiar czasomierza w porównaniu do wielkości nadgarstka to nie jedyna rzecz, o której należy pamiętać. Grubość koperty, różne paski i materiały mogą odgrywać tu równie ważną rolę. 

Klasyczne bransolety do zegarków zawsze wydają się być większe i cięższe niż paski skórzane lub materiałowe. Z tego też względu osoby z większymi nadgarstkami mają tendencję do wybierania właśnie takich mocowań. Dla kobiet i mężczyzn o nieco mniejszych rozmiarach ręki jest jednak bardzo ciekawa alternatywa w postaci bransolet mesh, zbudowanych z gęstej, eleganckiej plecionki – zachowując swoją dużą wytrzymałość, optycznie wydaje się lżejsza.  

Jaką grubość powinien mieć zegarek?

Grubość koperty zegarka jest generalnie skorelowana ze średnicą rozmiaru koperty. Na przykład, małe lub średnie koperty będą miały zwykle grubość około 7 mm, podczas gdy za duże rozmiary uznaje się te około 10 mm. Im więcej komplikacji wystąpi w zegarku, tym prawdopodobnie będzie grubszy. Jeśli patrzysz na model z transparentnym deklem lub z wypukłym szkłem, to  również będzie wpływać na ogólny wygląd zegarka.

Zegarki ICE Watch w rozmiarze S, M, L ?

Niektóre marki postanowiły uprościć proces dopasowywanie zegarka na nadgarstek i wprowadziły system rozmiarów podobnych do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w odzieżowych sklepach. Tak też jest w przypadku zegarków ICE Watch, które znajdziemy w wersji od XS do L  Taki podział rozmiarów może być dla wielu osób bardziej wygodny w odczytaniu. Z pewnością pozwala on na szybsze dopasowanie szerokości koperty do naszego nadgarstka. Jeżeli chcielibyśmy przeliczyć tę miarę na milimetry szerokości koperty, to byłoby to:

Rozmiar zegarka ICE WatchSzerokość koperty
XS28mm
S34mm
M40mm
L44mm

Wybierając zegarek nie zapomnij kierować się swoim gustem!

Wszystko elementy zegarka począwszy od liczb, przez godziny, sekundniki, aż po rozmiar uszu, mają wpływ na estetykę czasomierza i to, czy jest on w odpowiednich proporcjach.  Gdy znajdziesz model, który Ci się podoba, ostateczna decyzja sprowadza się do osobistych preferencji. Bardzo popularnym w ostatnich latach stało się bowiem dobieranie nieco większych czasomierzy, które stają się wyrazistym dodatkiem do stylizacji. I choć wielokrotnie ich rozmiary pozostają dalekie od idealnego dopasowania – to czy ktoś się tym przejmuje? Najważniejsze, abyśmy dobrze się czuli z naszym nowym zegarkiem!

artykuł powstał we współpracy z marką Ice Watch