Wiele osób zaczyna swoją przygodę ze zdrowym trybem życia jeszcze zimą lub wiosną, aby zdążyć z przygotowaniem sylwetkę na wakacyjny wyjazd. Prawidłowe nawyki warto jednak pielęgnować i stworzyć z nich stały element swojej codzienności. Dbanie o formę latem może być jednak nieco utrudnione, głównie z uwagi na długo wyczekiwany urlop, kiedy to pokus nie brakuje. Jak zatem kompleksowo zadbać o kondycję w lecie, aby cieszyć się smukłą sylwetką przez 365 dni w roku?

Jak dbać o formę w lecie – sport na świeżym powietrzu

Pomimo tego, że polskie lato potrafi być kapryśne, to właśnie w tym okresie warto rozpocząć swoją przygodę ze sportem na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli do tej pory preferowaliśmy wizyty na siłowni. Bieganie, jazda na rowerze czy gra w tenisa ziemnego pozwala nie tylko pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale także popracować nad wydolnością organizmu i wzmocnić mięśnie oraz stawy. Aktywność fizyczna na zewnątrz to także niepowtarzalna okazja do dotlenienia się i walki z niedoborem witaminy D, który często występuje po zimie.

Ponadto, bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i pozwala nieco zaoszczędzić na karnetach na siłownię. Co ważne, trening outdoorowy staje się jeszcze bardziej efektywny, gdy stałym elementem stroju sportowego staje się smartwatch. Za jego pośrednictwem można monitorować swoje postępy, a także korzystać z podstawowych funkcjonalności swojego telefonu.

Jak dbać kondycję fizyczną latem – zdrowa dieta

W drodze do wymarzonej sylwetki lub utrzymania jej satysfakcjonującego wyglądu sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta bogata w najważniejsze składniki odżywcze, witaminy i minerały. Z powodu wysokich temperatur większość z nas cierpi na brak apetytu, jednak latem mamy zdecydowanie większy wybór wśród owoców i warzyw sezonowych.

Świeże arbuzy, truskawki, maliny, borówki, czereśnie czy młode warzywa to świetna okazja do komponowania lekkich, ale pożywnych posiłków. Doskonałym rozwiązaniem na lato okazują się orzeźwiające koktajle owocowo-warzywne, do których można wrzucić dosłownie wszystko, również odżywkę białkową. Do wykonania fit shake’ów wystarczą miksery ręczne z końcówką do blendowania, które są bardzo poręczne i funkcjonalne.

Latem najczęściej przypada wyjazd na długo wyczekiwany urlop, na którym nietrudno uniknąć małych grzeszków. Mały cheat meal jeszcze nikomu nie zaszkodził, jednak na przestrzeni całych wakacji warto unikać fast-foodów, alkoholu, niezdrowych przekąsek i co najważniejsze, pić dużo wody, najlepiej z miętą i cytryną, która przynosi natychmiastowe odświeżenie.