Wybielanie to sposób na zmniejszenie lub zlikwidowanie przebarwień na zębach, dzięki czemu stają się jaśniejsze i prezentują się atrakcyjniej. Ciemnienie szkliwa zwykle jest związane z naszymi codziennymi nawykami np. piciem dużej ilości mocnej herbaty i kawy albo paleniem papierosów. Jednak można temu zaradzić, sięgając po różne metody na wybielanie zębów. Czy jednak wszystkie te sposoby są skuteczne i bezpieczne dla szkliwa?

Olej kokosowy, soda i inne domowe sposoby

Wiele osób sięga po metody, o których słyszało od znajomych lub przeczytało o nich w internecie. Niektóre z tych sposobów mogą okazać się dość skuteczne, ale innych lepiej się wystrzegać. Od dłuższego czasu bardzo popularną metodą na wybielanie zębów jest stosowanie sody oczyszczonej. Mycie zębów pastą z dodatkiem tego produktu lub papką wykonaną z sody daje dość szybkie i zauważalne efekty. Niestety zbyt mocne szorowanie może uszkodzić szkliwo zębów, doprowadzić do nadwrażliwości, a nawet innych poważniejszych problemów z uzębieniem. Dlatego warto do takich metod podchodzić z rozwagą i nie testować na sobie niesprawdzonych sposobów znalezionych online.

O wiele mniej inwazyjną, naturalną metodą jest płukanie ust olejem kokosowym. Niestety ten olej ma dość niską skuteczność. Chociaż ten sposób może wpłynąć pozytywnie na zdrowie jamy ustnej, nie spodziewajmy się, że diametralnie odmieni wygląd naszego uzębienia. Wśród domowych metod można znaleźć też takie sposoby jak używanie do szczotkowania kurkumy albo przecieranie zębów wewnętrzną stroną skórki od banana lub plasterkiem cytryny. Jednak większość tych metod ma niską skuteczność, a zbyt częsty kontakt soku z cytryny ze szkliwem może je nawet uszkodzić.

Pasty wybielające i węgiel aktywny

Inną znaną metodą na wybielanie zębów jest stosowanie past wybielających. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od substancji odpowiedzialnej za usuwanie przebarwień oraz rozjaśnianie szkliwa. Podczas zakupu takich produktów należy zwrócić uwagę na ich współczynnik RDA, czyli stopień ścieralności pasty dla zębiny. Zbyt wysoki indeks może być niebezpieczny dla szkliwa (podobnie jak soda oczyszczona) i po czasie doprowadzić do zarysowania szkliwa zębów oraz nadwrażliwości. 

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa węgiel aktywny, który jest dodawany do wybielających past do zębów (to te charakterystyczne czarne pasty) lub sprzedawany pod postacią proszku, w którego składzie można znaleźć np. węgiel kokosowy, glinkę oraz dodatkowe, naturalne ekstrakty. Te produkty charakteryzuje duża skuteczność w usuwaniu przebarwień. W przypadku zwykłych past wybielających, tych z dodatkiem węgla aktywnego czy samego proszku, którego bazą jest węgiel, nie należy używać tych produktów zbyt często i zawsze trzeba stosować się do informacji zamieszczonych przez producenta na opakowaniu. W przypadku past wybielających różnego typu rozjaśnianie szkliwa jest wynikiem mechanicznego ścierania przebarwień, dlatego trzeba być w tym przypadku bardzo ostrożnym.

Paski wybielające – czy są bezpieczne?

Paski wybielające, które nakleja się na zęby, to jedna z najchętniej wybieranych metod rozjaśniania uśmiechu. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy stosować ten produkt przez kilka tygodni. Sposób użycia jest bardzo prosty – wystarczy tylko codziennie nakleić na górne i dolne zęby specjalne paski oraz zdjąć je po około 30-60 minutach w zależności od zaleceń producenta. Przed każdym rozjaśnianiem zęby należy najpierw umyć i usunąć pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Paski wybielające to dość niedroga i prosta metoda pozwalająca na rozjaśnienie szkliwa o 2-3 tony. W takich produktach stosuje się zwykle nadtlenek wodoru, który rozpuszcza osady znajdujące się na szkliwie. 

Niestety ten sposób ma także swoje wady. Wiele osób nie może stosować takich pasków, bo ich zęby stają się po nich nadwrażliwe na zmiany temperatury i słodki smak. Istnieje również spore ryzyko, że podczas zabiegu nasze dziąsła zaczną się podrażniać. Co więcej, samo wybielanie może być nierównomierne. Nigdy nie uda nam się przykleić paska w każdą szczelinę i załamanie, więc w jednych miejscach zęby będą jaśniejsze, a w innych trochę ciemniejsze. Pamiętajmy też o tym, że paski przykleja się tylko z przodu, więc inne powierzchnie zębów nie zostaną wybielone.

Specjalne nakładki i wybielanie lampą LED

Tego typu metody są już dużo bardziej skuteczne, ale też o wiele droższe. Co prawda system nakładkowy będzie wymagał od nas wizyty u dentysty w celu wykonania spersonalizowanej szyny, ale resztę czynności możemy przeprowadzić już w domu. Gotową nakładkę należy wypełnić środkiem wybielającym i nałożyć na zęby. Po kilku tygodniach stosowania efekty są już wyraźnie widoczne. W razie jakichkolwiek problemów np. silnej nadwrażliwości czy bólów zębów, wybielanie najlepiej jest przerwać. 

Dużą popularność zdobywają też lampy LED, które wchodzą w skład systemu do wybielania szkliwa. Ta metoda zakłada mycie zębów specjalną pastą oraz naświetlanie ich urządzeniem emitującym światło z lampy LED. Stosując ten sposób, unikniemy problemu nadwrażliwości zębów, ale podobnie jak w przypadku systemu nakładkowego musimy więcej zainwestować niż stawiając na pasty wybielające czy paski. 

Szczoteczka soniczna i elektryczna

Jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie delikatnych metod na usuwanie przebarwień i rozjaśnianie zębów jest stosowanie szczoteczek elektrycznych. Najlepszymi modelami wśród tych urządzeń są te soniczno-rotacyjne, które najskuteczniej czyszczą zęby i zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Jednak jeżeli chcemy, żeby nasze zęby były nie tylko zdrowe, ale również śnieżnobiałe, to rozejrzyjmy się za szczoteczką elektryczną, która dodatkowo będzie wyposażona w tryb wybielający. Wiele modeli od Oral-B ma właśnie tę funkcję! Dzięki zastosowaniu zmiennej prędkości ruchu włókien szkliwo zębów jest dokładnie polerowane, a przebarwienia usuwane. Aby ten efekt jeszcze ulepszyć, warto sięgnąć po specjalną wybielającą końcówkę, która jest zaopatrzona w nakładkę ścierającą przebarwienia. Połączenie tych dwóch funkcji podczas codziennej pielęgnacji zębów rozwiąże nasz problem z przebarwieniami na szkliwie, nawet jeżeli nie stronimy od kawy czy papierosów. Tryb wybielający możemy znaleźć w wielu szczoteczkach od Oral-B w tym w jego najlepszym modelu Genius X.

Czytaj więcej na temat szczoteczki Oral-B Genius X znajdziesz tutaj.

Co zrobić, żeby zęby pozostały na dłużej białe?

Kilka sposobów na wybielanie zębów np. stosowanie nakładek, pasków lub lampy LED będzie wymagać od nas przejścia na białą dietę. Co to znaczy? Przez cały czas trwania wybielania oraz miesiąc po należy jeść tylko jasne produkty i takie, które nie barwią np. ziemniaki, kaszę, ryż, nabiał czy drób. Zastosowanie się do tej zasady daje dużo większe prawdopodobieństwo, że efekt jasnych zębów utrzyma się nawet do kilku lat. Oczywiście wiele będzie zależeć od tego, jak na co dzień wygląda nasza dieta oraz jakie stosujemy używki. Aby ochronić biały uśmiech, unikajmy mocnej kawy i herbaty, czerwonego wina, mocno barwiących produktów spożywczych (np. jagód czy buraków) oraz nie palmy papierosów. Nawet najlepsze sposoby na wybielanie zębów mogą szybko okazać się nieskuteczne, jeżeli będziemy narażać szkliwo na kontakt z czynnikami odbarwiającymi je.

[Embedować: https://www.youtube.com/watch?v=SaZpo6FBp_w]

Warto też pamiętać, że domowych kuracji wybielających nie należy przeprowadzać częściej niż raz do roku, bo mogłoby to wpłynąć negatywnie na stan szkliwa i doprowadzić do nadwrażliwości. Jeżeli zależy nam na jasnym uśmiechu na co dzień albo nie jesteśmy w stanie porzucić ulubionej kawy lub herbaty, to najlepszym rozwiązaniem będzie codzienne mycie zębów szczoteczką elektryczną z trybem wybielającym, odpowiednią końcówką i sprawdzoną pastą. 

Czego można się spodziewać po zabiegach wybielania zębów w gabinecie dentystycznym?