Projektowanie przydomowego ogrodu to nie lada wyzwanie. W grę wchodzi szereg czynników, które musimy wziąć pod uwagę i mowa tu nie tylko o tym, jakie są nasze indywidualne upodobania pod względem roślin czy krzewów, albo też mebli. Na jakie czynniki należy więc zwrócić uwagę tworząc przestrzeń, która nie tylko będzie cieszyć oko i sprzyjać relaksowi, ale będzie także funkcjonalna? Podpowiadamy.

Po pierwsze – ustalenie przeznaczenia ogrodu

Na początku przygody z projektowaniem ogrodu należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które w znacznym stopniu ułatwią nam zaplanowanie przestrzeni. Jednym z najważniejszych czynników, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest to, aby móc jasno określić, w jakim celu urządzamy nasz ogród. Czy ma on nam służyć jako miejsce w którym będziemy aktywnie spędzać czas czy też raczej postawimy na to, że położymy się wygodnie na hamaku lub zaprosimy znajomych na wspólne grillowanie. Być może ogród ma pełnić charakter reprezentacyjny lub stać się miejscem dedykowanym przydomowej uprawie owoców i warzyw. A może chcemy połączyć kilka tych czynników? Kiedy już odpowiemy sobie na wszystkie te pytania, możemy przystąpić do pracy. Bardzo pomocny będzie w niej program do projektowania ogrodu.

Kilka najważniejszych zasad projektowania ogrodu

Po pierwsze, projektując ogród raczej wystrzegajmy się tego, aby sadzić rośliny na środku. Nie dość, że zabieramy niepotrzebnie przestrzeń, to przy okazji tracimy jej funkcjonalność. Bardzo ważne jest także to, aby roślinność była układana piętrami, co w praktyce oznacza, że wyższa powinna być posadzona dalej od wolnej przestrzeni. O jaką kolejność więc chodzi? Najlepiej, jeśli postawimy na układ, który rozpoczyna trawnik, a następnie kolejno pojawiają się rośliny jednoroczne oraz dwuletnie. Kolejną partię powinny stanowić byliny, a potem rośliny niskie, aby potem przejść do wysokich krzewów. Na samym końcu powinny kwitnąć drzewa. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować w tym wszystkim równowagę, szczególnie, kiedy jesteśmy posiadaczami niewielkiej przestrzeni. Pamiętajmy także o tym, że nie każde gatunki mogą kwitnąć w swoim sąsiedztwie, więc zanim zdecydujemy się na konkretne, koniecznie poczytajmy o nich, albo zapytajmy o radę specjalistę. Weźmy także uwagę wymagania danych roślin, jak również to czy sprostamy ich pielęgnacji.

Nie bez znaczenia będzie także stworzenie przestrzeni dedykowanej spędzaniu wolnego czasu, o ile na taką się zdecydujemy. Na rynku jest mnóstwo mebli i akcesoriów ogrodowych spośród których możemy znaleźć takie, które wpiszą się w nasze oczekiwania, jak również możliwości finansowe. Jak już wspomnieliśmy, projektowanie ogrodu na pewno ułatwią programy, więcej na ich temat można przeczytać na scroll.morele.net.