30 urodziny to ważny moment. Oznaczają rozpoczęcie nowego etapu w życiu i pozwalają w 100% wejść w dorosłość. Stanowią również dobry czas na podejmowanie istotnych decyzji związanych m.in. z życiem zawodowym czy rodziną, a także zwrócenie większej uwagi na swoje zdrowie i bezpieczeństwo. O co w szczególności warto zadbać po trzydziestce?

Gdy kończy się 30 lat, należy też bardziej zadbać o własne zdrowie. Aby to zrobić, warto przemyśleć swoje nawyki żywieniowe i rozważyć jakąś aktywnością fizyczną, jeśli jeszcze się nie uprawia żadnego sportu. Kluczowe są jednak regularne badania profilaktyczne. Dzięki nim już na wczesnym etapie można wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Zadbaj o życie i zdrowie

Ukończenie trzydziestu lat wiąże się z uzyskaniem pewnej dojrzałości, za którą powinna iść większa odpowiedzialność. Warto więc porzucić beztroskę i spróbować zadbać o przyszłość – nie tylko swoją, lecz także swoich bliskich. Dobrze jest wówczas wykupić ubezpieczenie na życie, najlepiej rozszerzone o dodatkowe pakiety, np. ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem lub pobytem w szpitalu. Takie kompleksowe rozwiązanie ochroni nie tylko ciebie, lecz także twoich najbliższych. Niestety, przykre zdarzenia przytrafiają się ludziom bez względu na wiek. Mimo że 30-latkowie to wciąż młode osoby, oni również są na nie narażeni. Wykupienie optymalnego pakietu polis daje jednak większe poczucie bezpieczeństwa.

Po 30. roku życia trzeba pamiętać o wykonywaniu badań ogólnych krwi i moczu, a także kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zalecane jest robienie lipidogramu, prób wątrobowych i markerów nowotworowych, jak również kontrolowanie hormonów tarczycy. Kobiety powinny też pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych.

Przemyśl kwestie zawodowe

„Trzydziestka” to dobry moment na przemyślenie swojej sytuacji na rynku pracy. Warto wówczas odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z tą sferą życia. Czy lubisz obecną pracę? W jakim kierunku chcesz rozwijać karierę? Czy czujesz się spełniony, czy do pełni satysfakcji potrzebujesz jednak jakiejś zmiany? A może chcesz założyć własny biznes? Trzydzieste urodziny to doskonała chwila na zrobienie krótkiego podsumowania dotychczasowych osiągnięć zawodowych i snucie planów na przyszłość, a także, w razie potrzeby, całkowity restart kariery i spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Określenie własnych celów i pragnień w tym obszarze pozwoli podjąć odpowiednie decyzje.

Ustal priorytety w życiu prywatnym

Po trzydziestych urodzinach warto także zastanowić się nad pozostałymi aspektami swojego życia. Dla jednych będzie to dobry moment na myślenie o założeniu lub powiększeniu rodziny albo kupnie mieszkania, a dla innych czas na rozważania dotyczące podróży, rozwoju osobistego czy oddawania się swoim pasjom. Ważne więc, aby ustalić priorytety i stopniowo realizować własne założenia. Dzięki temu można osiągnąć w życiu spełnienie.

artykuł Partnera