Wybór drzwi wewnętrznych może nas przyprawić o wielki ból głowy. Wybór drzwi wewnętrznych jest wręcz ogromy i komuś, kto dopiero zabiera się za zakupy może się wydawać, że ilość drzwi do wyboru jest wręcz gigantyczna. Jednak jak przyjrzymy się ofercie bliżej, to zauważymy, że mamy bogaty wybór, a większość producentów drwi ma ofertę bardzo podobną do siebie. Jak zatem dobrać drzwi wewnętrzne razem z ościeżnicą?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Czym jest ościeżnica i dlaczego jest tak wazna?
  • Jak dobiera się drzwi i ościeżnicę do konkretnego pomieszczenia?
  • Gdzie szukać najlepszych ofert drzwi wewnętrznych
  • Dlaczego grubość muru jest tak ważna?
  • Ile czeka się na zamówione drzwi wewnętrzne?

Dla niewtajemniczonych ościeżnica jest tajemniczym terminem o niezrozumiałym znaczeniu. Wytłumaczenie jest bardzo proste. To po prostu konstrukcja okalająca otwory drzwiowe. Dla większości z was bliższa i lepiej znana jest nazwa futryna. Fachowcy mówią, że ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu ściany, niezbędna do zamontowania drzwi, które określane są jako skrzydło drzwiowe.  Ościeżnice regulowane oraz ościeżnicę nieregulowane znajdziemy zarówno u wyspecjalizowanych producentów, którzy zajmują się bezpośrednią sprzedażą swoich produktów, jak i w marketach budowlanych (https://www.castorama.pl/ ). Decyzja o tym jakie drzwi zamontować w mieszkaniu powinna zapaść po dokładnej analizie dostępnych produktów oraz po dokładnej ocenie tego, jakie drzwi można zamontować pod kątem technicznym w danym pomieszczeniu. Na przykład w niektórych przypadkach niezbędne są drzwi przesuwne bez tradycyjnego sposobu ich otwierania. Ważna jest też kwestia czy drzwi będą się otwierać do lewej czy do prawej strony. Takie szczegóły należy dokładnie przemyśleć. Tak samo, jak to z jakiego materiału powinny być wykonane nasze drzwi. Czy ma to być produkt z litego drewna czy z płyty MDF. Materiały te różnią się do siebie trwałością i jakością wykonania drzwi. Ponadto producenci drzwi bardzo różnie nazywają szczególnie barwy drzwi. Klienci słysząc na przykład dąb sonoma nie bardzo wiedzą o jaką barwę może dokładnie chodzić.

Ościeżnica ościeżnicy nierówna- poznaj najważniejsze informacje

W przypadku drzwi wewnętrznych w domu lub w mieszkaniu wszystko musi zostać idealnie dopasowane. Przed zamówieniem konkretnych drzwi wewnętrznych, należy dokładnie zmierzyć otwory drzwiowe w mieszkaniu oraz grubość ścian. Nie wszystkie ościeżnice są regulowane na jednakowy wymiar, dlatego należy to wszystko gruntownie sprawdzić. Ponadto należy pamiętać o tym, że zanim zamontujemy drzwi wewnętrzne wszystkie inne prace wykończeniowe musza być już zakończone. To znaczy, że montaż drzwi wewnętrznych może nastąpić dopiero po położeniu płytek na ścianach w łazience, płytek i paneli podłogowych na podłogach. Ponadto ściany w mieszkaniu również powinny już być pomalowane lub wytapetowane. Montaż drzwi wewnętrznych to zawsze jeden z ostatnich etapów wykańczania mieszkania bądź domu.

Ościeżnice regulowane oraz ościeżnice stałe drzwi wewnętrznych

Ościeżnice stałe drzwi wewnętrznych mogą zostać zamontowane jedynie w określonym przez producenta wymiarze. Natomiast ościeżnice regulowane można dopasować (choć tylko w pewnym zakresie) do wymiaru ścian. To znaczy do ich określonej grubości.  Inną kwestią jest jeszcze to, czy zamawiamy drzwi przylgowe czy drzwi bezprzylgowe. Tę kwestię najlepiej rozstrzygnąć ze specjalistą. Nie zawsze bowiem mamy możliwość zamontowania jednych albo drugich drzwi.

Ościeżnica regulowana- dlaczego tak chętnie wybieramy ten typ ościeżnicy?

Ościeżnica z regulacją pozwala nam na dopasowanie jej do grubości ścian tworzących otwór drzwiowy. To szczególnie ważne w dwóch przypadkach. Po pierwsze w nowym budownictwie, gdzie grubość ścian może się różnić w zależności od dewelopera. Po drugie ościeżnice regulowane to doskonałe rozwiązanie do mieszkań, gdzie ściany w poszczególnych pomieszczeniach różnią się id siebie grubością. Kwestia ościeżnic odnosi się również do drzwi zewnętrznych. Warto też wiedzieć, że tak zwane ościeżnice stałe i regulowane nie są sprzedawane razem z opaskami maskującymi. Opaski są po to, żeby zakryć miejsca łączenia. Jednak w momencie, kiedy zdecydujemy się na futryny stałe nie stosuje się opasek maskujących a jedynie specjalne listwy ozdobne, które mają za zadanie zakryć miejsce, gdzie jest łączenie ze ścianą.  Warto jednak dodać, że dodatkowe listwy ozdobne to mimo wszystko bardzo estetyczne rozwiązanie. Zamawiając drzwi wewnętrzne do naszego domu, pamiętajmy o tym, że od dokonania zamówienia i wykonania przelewu w określonej wysokości na wskazane konto, samo dostarczenie drzwi pod wskazany adres może potrwać nawet kilka tygodni. Producenci drzwi wewnętrznych z reguły wykonują je na zamówienie od konkretnego klienta. Dlatego na wykonanie drzwi tyle się czeka. Na czas realizacji konkretnego zamówienia ma wpływ rodzaj zamówionych drzwi, ich kolor oraz inne elementy takie jak rodzaj klamek,   typ ościeżnicy. Oczywiście są gotowe drzwi wewnętrzne, które możemy kupić od ręki. Jednak to egzemplarze najczęściej dostępne tylko w marketach budowlanych.

artykuł sponsorowany