Czytnik e-booków to spore udogodnienie dla osób, które sporo podróżują i nie chcą pakować do walizki ciężkich książek. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają już wolnego miejsca w domowej biblioteczce. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas szukania ekonomicznego modelu.

Czy da się kupić  tani i dobry czytnik e-booków tani i dobry?

Naszym zdaniem da się. Na rynku istnieje co najmniej kilka modeli w cenie do 300 złotych, które powinny zaspokoić potrzeby standardowego użytkownika. Czytniki w takiej cenie nie będą miały wymyślnych funkcji dodatkowych, ale będą funkcjonalne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków?

1. Rodzaj ekranu i jego wielkość

Czytnik książek elektronicznych przede wszystkim powinien mieć dobry ekran. Powszechnie poleca się ekran typu E-ink (e-papier). Nawet wielogodzinne czytanie na wyświetlaczu tego typu nie powinno być męczące dla oczu. E-ink bardziej przypomina normalny papier niż ekran LCD.

Aby litery były czytelne, wybierz rozdzielczość co najmniej 1024 × 758 pikseli oraz ekran o przekątnej około 6 cali. Czytnik e-booków w takim rozmiarze z jednej nie jest za duży, a tekst wyświetlany na nim jest wystarczająco czytelny.

2. Pamięć wewnętrzna i wytrzymałość baterii

Zwróć również uwagę na wielkość pamięci wewnętrznej i możliwość zamontowania dodatkowej karty pamięci. Jeżeli będziesz korzystał z formatów MOBI i EPUB, pamięci 4GB powinna wystarczyć na dość sporą biblioteczkę. Jeżeli planujesz używać plików, które zawierają grafiki, taka pojemność może się okazać niewystarczająca – dobrym rozwiązaniem będzie czytnik z większą ilością miejsca (np. 8 GB) lub urządzenie z gniazdem na kartę pamięci.

Producenci rzadko informują o pojemności akumulatora. Najczęściej podają deklarowany czas działania czytnika. Zazwyczaj są to liczby dni lub tygodni, a nie godzin. Nawet tani czytnik elektronicznych książek może mieć baterię wytrzymującą dłużej niż miesiąc.

3. Łączność, czyli droga przesyłania plików

W cenie do 300 złotych można bez problemu znaleźć czytnik e-booków mający możliwość łączenia się z Wi-Fi. Umożliwi ci to pobieranie plików z Internetu bezpośrednio na urządzenie. Niestety, w tym przedziale cenowym bardzo trudno upolować modele z łącznością Bluetooth – na szczęście nie jest ona niezbędna do wygodnego czytania książek.

4. Czytnik e-booków z reklamami?

Niektóre modele Amazon Kindle wyświetlają reklamy, dzięki czemu są tańsze. Pojawiają się one na dole ekranu głównego jako wąski pasek oraz na wygaszaczu ekranu. Nie widać ich w trakcie czytania książek. W praktyce pozwalają na oszczędzenie pieniędzy, bez znaczącego obniżenia komfortu użytkowania.

Kilka słów na podsumowanie

Oczywiście, jeśli chciałbyś znaleźć tani czytnik e-booków z kolorowym ekranem, który będzie oferował ł mnóstwo dodatkowych funkcji, może okazać się to niemożliwe. Jeśli jednak zastosujesz się do naszych rad, bez problemu znajdziesz tani i w pełni funkcjonalny czytnik. Szeroki wybór urządzeń w przystępnych cenach znajdziesz w tym miejscu: https://www.empik.com/elektronika/czytniki

artykuł we współpracy z EMPIK