Jak zadbać kompleksowo o kondycję ogrodu czy sadu? Postaw na sprawdzony sprzęt i narzędzia. Czytaj więcej o niezawodnych rozwiązaniach!

Pielęgnacja sadu i ogrodu – jakie sprzęty warto mieć?

Praca w przydomowym ogrodzie i sadzie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Właściwie dobrane sprzęty ułatwią wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, oszczędzając jednocześnie nasz czas i wysiłek. Dowiedz się, jakie narzędzia ogrodowe warto posiadać, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak o nie dbać.

Przydomowy sad owocowy i ogród – podstawowe prace pielęgnacyjne i porządkowe

Posiadanie własnego ogrodu i sadu owocowego daje możliwość swobodnego odpoczynku na świeżym powietrzu czy uprawy warzyw oraz owoców. Z drugiej strony wymaga regularnego wykonywania szeregu czasochłonnych prac. Począwszy od koszenia trawnika, podlewania, nawożenia czy usuwania chwastów, poprzez przycinanie drzew i krzewów, aż po zabiegi porządkowe.

Wykonywanie prac pielęgnacyjnych i porządkowych ułatwiają odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Podstawowe sprzęty ręczne są jednak nieefektywne i wymagają wysiłku. Znacznie bardziej wydajne są narzędzia mechaniczne, czyli spalinowe oraz elektryczne.

Czym kierować się przy wyborze narzędzi ogrodowych?

Narzędzia ogrodnicze dostępne są w wersji zasilanej sieciowo, akumulatorowo lub spalinowo. Najczęściej do przydomowych ogrodów wybierane są urządzenia bateryjne z uwagi na mobilność, cichą, bezemisyjną pracę, lekką konstrukcję i prostą obsługę. Natomiast narzędzia spalinowe imponują wysoką mocą i wydajnością. Dostępne na rynku sprzęty renomowanych producentów, takich jak Husqvarna są też bardziej przyjazne dla środowiska i użytkownika.

Dobrej jakości narzędzia ogrodnicze cechują się wysoką ergonomią pracy. Posiadają m.in. regulowane, wyprofilowane uchwyty czy inne funkcje zapewniające wygodę i prostą obsługę. Najlepiej postawić na sprzęty cenionych producentów. Wówczas zyskujemy gwarancję wytrzymałości materiałów, z których zostały wyprodukowane oraz niezawodności działania. Od lat uznaniem ogrodników cieszą się narzędzia Husqvarna, zarówno elektryczne i akumulatorowe, jak również spalinowe.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze narzędzi do swojego ogrodu, skontaktuj się z autoryzowanym dilerem Husqvarna w najbliższej okolicy.

Pielęgnacja trawnika – niezbędne sprzęty

Podstawowym urządzeniem do pielęgnacji trawnika jest oczywiście kosiarka. Do wyboru mamy różne typy – od ręcznych, poprzez elektryczne, akumulatorowe, spalinowe, aż po samojezdne. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest głównie od wielkości i ukształtowania trawnika i oczywiście także od możliwości czy upodobań przyszłego właściciela/operatora.

Husqvarna oferuje bogaty wybór kosiarek, w tym inteligentne roboty koszące Automower®, dzięki którym możemy zapomnieć o koszeniu i zyskać mnóstwo wolnego czasu. Automatyczne maszyny dedykowane są do pracy we wszystkich typach ogrodów. Każdego dnia, niezależnie od pogody ścinają niewielki przyrost trawy, a ścinki zamieniają się w naturalny nawóz. Przy tym roboty Automower® są w pełni bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Do koszenia przyda się także podkaszarka lub wykaszarka. Urządzenia te ścinają trawę w trudno dostępnych miejscach, przy krawędziach, wokół drzew, a nawet radzą sobie z gęstymi zaroślami. Podkaszarki i wykaszarki Husqvarna zasilane akumulatorowo lub spalinowo wyposażone są w mocne silniki i wyróżniają się ergonomiczną konstrukcją, przez co gwarantują wydajną i komfortową pracę.

Ciekawym urządzeniem jest wykaszarka wielofunkcyjna Husqvarna, którą można wyposażyć w różne przystawki robocze do wykonywania prac przez cały rok. Do wyboru mamy m.in. nożyce do żywopłotu, krawędziarkę, piły na wysięgniku, wertykulator, glebogryzarkę, dmuchawę czy szczotki. Jedno urządzenie do wielu zadań to oszczędność miejsca i pieniędzy.

Przycinanie drzew i krzewów – jakie maszyny?

Każdy, kto posiada ogród lub sad wie, że przycinanie drzew i krzewów jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Gałęzie, a zwłaszcza grube najlepiej wycinać przy pomocy pilarki łańcuchowej.

Dobrym wyborem są pilarki łańcuchowe Husqvarna, zarówno akumulatorowe, jak i spalinowe. Wszystkie zostały skonstruowane z myślą o szybkim, precyzyjnym cięciu, ale także o komforcie użytkowania. Ponadto pilarki spalinowe wyposażone są w innowacyjne silniki X-Torq®, które zużywają mniej paliwa i ograniczają emisję spalin. Natomiast amortyzatory drgań LowVib® zapewniają zdrowie dłoniom użytkownika. Maszyny tego producenta wyróżniają się też uproszczonym uruchamianiem.

Z kolei lekkie i ciche akumulatorowe pilarki łańcuchowe ze współwymienną z innymi maszynami baterią 36 V charakteryzują się wysokim momentem obrotowym oraz dużą prędkością łańcucha. Wiele modeli pod względem wydajności dorównuje pilarkom spalinowym. Do przycinania wysoko położonych gałęzi warto wybrać ergonomiczne podkrzesywarki Husqvarna, czyli tzw. piły na wysięgniku. Umożliwiają bezpieczną i szybką pracę, bez konieczności użycia drabiny.

Natomiast najlepsze efekty przycinania krzewów, a zwłaszcza żywopłotu zapewniają nożyce Husqvarna w wersji spalinowej lub akumulatorowej. Wysoka wydajność i listwy tnące o dużym zasięgu gwarantują precyzyjne cięcie. Pozostałe zalety to ergonomiczna konstrukcja i łatwość obsługi.

Sprzęty ułatwiające porządki w ogrodzie i sadzie

Dmuchawa do liści to urządzenie, które na zawsze zmienia sposób porządkowania ogrodu i sadu. Wbrew nazwie nie jest to maszyna służąca wyłącznie do formowania liści w stosy. Zakres zastosowania jest o wiele szerszy.

Dmuchawa może być wykorzystywana przez cały rok do najróżniejszych prac porządkowych. Doskonale sprawdza się do oczyszczania tarasów, podjazdów, ścieżek, nawierzchni żwirowych, a nawet garażu, szopy czy maszyn. Skutecznie, szybko i bez wysiłku usuwa fragmenty przycinanych krzewów, wyrwane chwasty, skoszoną trawę, piasek, pajęczyny, słomę, igliwie, a nawet lekki śnieg.

W ofercie Husqvarna dostępne są dmuchawy akumulatorowe i spalinowe, które cechują się wysoką wydajnością, ergonomią, łatwością użytkowania i doskonałą sterownością. Duża prędkość wydmuchu i przepustowość powietrza gwarantują skuteczne usuwanie zanieczyszczeń w krótkim czasie, nawet z trudno dostępnych miejsc.

Jak dbać o narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia ogrodnicze są przez nas intensywnie eksploatowane. Nie możemy przy tym zapominać o ich czyszczeniu i konserwacji. Pozwala to zachować sprzęty w dobrym stanie, wydłuża ich żywotność i ogranicza ryzyko awarii. Poza tym czyszczenie narzędzi po skończonej pracy ogranicza ryzyko przenoszenia patogenów chorobotwórczych na inne rośliny.

Ważne jest także odpowiednie przechowywanie sprzętów. Najlepiej wybrać suche i bezpieczne miejsce, do którego dzieci nie mają dostępu. Warto także używać pokrowców i osłon, by chronić zwłaszcza ostrza przed uszkodzeniem. Trzeba też pamiętać, że każde urządzenie wymaga regularnego serwisowania i konserwacji.