Jeśli pojawią się pierwsze objawy przeziębienia trzeba działać szybko, aby powstrzymać rozwijającą się infekcję. Katar, zatkany nos, częste kichanie lub ból gardła powinny być dla nas sygnałem do tego, aby zacząć działać. W jaki więc sposób skutecznie zwalczyć symptomy nadciągającej choroby? Podpowiadamy.

Domowe inhalacje

Inhalacje to bardzo skuteczny sposób, aby zwalczyć uporczywy i nawracający katar. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Można osiągnąć bardzo dobre efekty również domowymi sposobami. Do tego celu potrzebna nam będzie miska z gorącą wodą, ręcznik oraz garść suszonych ziół albo olejki eteryczne. Najbardziej efektywne działania w przypadku inhalacji mają zestawy ziołowe. W przypadku olejków eterycznych dobrym działaniem wykazuje się zwłaszcza olejek eukaliptusowy w połączeniu z tymiankowym. Ten pierwszy działa bakteriobójczo i antywirusowo, a więc bezpośrednio na przyczynę problemu, a ten drugi działa na objawy w postaci zatkanych zatok. Jeśli oprócz zatkanego nosa męczy nas uporczywy kaszel to warto do przygotowanej inhalacji dodać także olejek sosnowy, który działa wykrztuśnie oraz udrażnia górne drogi oddechowe.

Naturalne antybiotyki

Naturalne antybiotyki są wykorzystywane w medycynie już od zamierzchłych czasów. Można stosować je na co dzień jako element w diecie lub sięgać po nie w miesiącach w których nasz organizm jest bardziej narażony na zachorowania. Substancje, które są zawarte w niektórych ziołach wykazują działanie niekiedy skuteczniejsze od syntetycznych antybiotyków.

Czosnek to warzywo, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Dodawany do potraw po obróbce termicznej nie ma tak dobroczynnego działania jak w formie surowej. Jeśli zmagamy się z uciążliwymi objawami przeziębienia to warto przyrządzić z jego pomocą zdrowotny eliksir. Do jego przygotowania potrzebujemy także szklankę mleka. Można też dodać nieco miodu, który jest kolejnym godnym uwagi naturalnym antybiotykiem. Po zmiażdżeniu ząbków czosnku, już po około 10 minutach wydziela się allicyna, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. W połączeniu z mlekiem i miodem otrzymujemy napój, który warto pić na chwilę przed położeniem się spać. Ciekawą propozycją jest także cebula, która może być podawana w formie duszonej lub w postaci syropu.

Jeśli jednak dolegliwości się nasilają i domowe sposoby nie zawsze przynoszą ulgę to nie pozostaje nic innego jak sięgnąć do domowej apteczki w której zawsze powinniśmy mieć pod ręką znane i sprawdzone leki na objawy przeziębienia i grypy.

artykuł we współpracy z DR MAX