Zdrowy tryb życia to nie tylko istotny czynnik mający wpływ na nasze samopoczucie i kondycję, ale także element profilaktyki wielu chorób zależnych od sposobu odżywiania. Co składa się na zdrowy tryb życia? Sprawdź, o czym warto pamiętać, jeśli chcemy żyć zdrowo.

Zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta, to taka, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich dla konkretnej osoby ilościach stanowi podstawę zdrowego stylu życia. Bardzo ważnym aspektem jest to, aby jadłospis był urozmaicony, to znaczy pojawiały się w nim różne wartościowe produkty, a nie tylko te wybrane. Oprócz prawidłowego doboru składników odżywczych istotny jest bilans kaloryczny, czyli to ile energii dostarcza dieta. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na codziennie przeliczanie wartości energetycznej pożywienia, co podkreślane jest między innymi na stronie https://akopszostak.com/. Istotna jest dbałość o to, by unikać nadmiernej ilości kalorii w diecie, o ile naszym celem nie jest przyrost masy ciała. Dodatni bilans kaloryczny prowadzi do wzrostu masy ciała i może to dotyczyć także diety, w której dominują zdrowe produkty. Planując swoją dietę, pamiętaj, że zbilansowany posiłek to taki, który uwzględnia warzywa lub owoce, źródło węglowodanów złożonych, dodatek białka oraz zdrowego tłuszczu. Tak skomponowane posiłki dostarczają potrzebne składniki pokarmowe, a także sycą na dłużej.

Dawka snu i regeneracji

Nieodłącznym, choć często pomijanym elementem zdrowego trybu życia jest dobry sen i regeneracja organizmu. Dzień każdego z nas wygląda inaczej, mimo to warto pamiętać o tym, by po pracy czy aktywności uwzględnić też czas na relaks. Odpoczynek dobowy nie powinien być zbyt krótki. Wiele osób żyje w biegu, przez co często skraca czas snu. Pamiętajmy, że dobry sen wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz jest potrzebny organizmowi do regeneracji. Na problemy z zasypianiem może wpływać zbyt długie przebywanie przed komputerem czy smartfonem, dlatego warto unikać tych czynności bezpośrednio przed snem. Zaleca się, by osoby dorosłe powinny spać przynajmniej 7 godzin. Chcąc zmienić swój styl życia na zdrowszy, zdecydowanie warto uwzględnić czas na sen i regenerację.

Regularna aktywność fizyczna i nawodnienie

Aktywność fizyczna a zdrowie — temat ten poruszany był już wielokrotnie, jednak warto przypomnieć, że ruch jest kluczowym elementem zdrowego trybu życia. Wiele osób uważa, że aktywność to trudne i skomplikowane ćwiczenia na siłowni, przez co rezygnuje z jakiegokolwiek ruchu. Nie jest to oczywiście prawda, bo form aktywności jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zapominajmy o podstawowej, ale bardzo istotnej formie aktywności, jaką jest zwykły spacer. To świetny sposób dla osób, które do tej pory nie wykonywały żadnej konkretnej aktywności, by wprowadzić ja do swojego planu dnia. Spacer nie jest tak bardzo angażującym wysiłkiem jak chociażby trening na siłowni, jednak każda forma ruchu, nawet najprostsza, ma duże znaczenie. Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na poprawę kondycji czy sylwetki, ale także istotny element w prewencji wielu chorób, w tym schorzeń układu krążenia czy niektórych nowotworów o czym można przeczytać więcej na https://akopszostak.com/blog/. Pomaga ona utrzymywać prawidłową masę ciała, ruch jest też ważnym aspektem diety odchodzącej. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby, które chcą schudnąć, powinny o nim pamiętać. WHO rekomenduje, by osoby dorosłe poświęcały na aktywność fizyczną przynajmniej 150 minut w ciągu tygodnia. Oprócz prostych form ruchu istnieje wiele możliwości dotyczących indywidualnie dobranych do różnych celów i kondycji planów treningowych. Nie wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane na siłowni — wiele z nich można wykonać w domu, bez specjalistycznego sprzętu. Trener personalny może dobrać ćwiczenia tak, by plan treningowy w domu mógł być z powodzeniem realizowany.

artykuł we współpracy z akopszostak.com