Scenę Relax to miejsce magiczne na mapie Warszawy! Twórcy chcą, by tętniła życiem przez 365 dni w roku przez kolejne dziesięciolecia kontynuując zapoczątkowaną 51 lat temu tradycję prawdziwego miejsca spotkań! Tworzony repertuar jest szyty na miarę oczekiwań widzów. To idealne miejsce na koncerty, występy kabaretów, stand up, widowiska. To także przestrzeń dla konferencji.

W zabytkowych murach Kina Relax powstała SCENA, której ambicją jest kreowanie kulturalnych trendów Warszawy. Scena Relax na stałe wpisze się w karty historii warszawskiej kultury i sztuki i będzie ponownie kultowym miejscem na mapie Warszawy! Zostało stworzone miejsce, które każdego dnia będzie oferować kulturalną rozrywkę na najwyższym poziomie!

Jednym z przedstawień, na które zapraszamy naszych czytelników wspólnie ze Sceną Relax jest Wstydź się. W rolach głównych Joanna Brodzik, Beata Kawka i Mariusz Bonaszewski.

Scena Relax i przedstawienie Wstydź się
Scena Relax i przedstawienie Wstydź się

Przejmująco aktualna polska odpowiedź na „Opowieści podręcznej”. Spektakl WSTYDŹ SIĘ to komedio-dramat autorstwa Weroniki Murek w reżyserii Julii Mark. Zanik wstydu u kobiet stał się potężnym problemem współczesnego świata. Na prośbę władz stworzono program „NOWA ONA” i powołano tysiące ośrodków, w których za pomocą odpowiednich treningów przywraca się kobiecy wstyd. Do jednego z takich ośrodków trafia Lilith (Beata Kawka). Tam pozna Ewę (Joanna Brodzik), która przebywa na terapii już kilka lat… Dwie bohaterki jak lalki w pastelowych pantofelkach i szerokich spódnicach, konfrontują się ze swoim wstydem. Zamknięte w ślicznym ośrodku pełnym różu, mięty i jasnego błękitu przeżywają swój horror.

„Ewa jest emanacją wszystkich tych cech, które wiążą kobiety w zbiorowej świadomości. Ewa jest nosicielką wszystkich wstydów i grzechów, które przypisywane są kobietom od zarania dziejów. Nie bez powodu ma na imię Ewa, nie bez powodu ma dwóch synów i są to bliźniaki.” – mówi Joanna Brodzik. „Lilith natomiast jest biblijną niedoskonałą, tą odrzuconą. Tym wszystkim, co w kobiecości jest spychane do podziemia, jak nietrzymanie moczu, nieregularne piersi, bycie niedoskonałą matką, żoną czy kochanką, tą, która niewystarczająco się stara, żeby zaspokoić potrzeby innych. To jest bardzo mądrze napisana sztuka.” – dodaje. „Lilith jest wolną, zdeterminowaną, ale jednocześnie doświadczoną i bardzo poranioną kobietą. Bo to ważne! Moja postać ma wspaniałą okazję, żeby w trakcie spektaklu przeprowadzić widza przez konfrontację mnie z moim wstydem. Rzeczywiście, poprowadzę kobiety w to miejsce, gdzie poczują się wolne.” – mówi natomiast Beata Kawka.

„Bardzo ważne dla nas twórców tego spektaklu jest to, żeby zostać usłyszanymi. Zależy nam na tym, żeby ze wstydem mogli się rozprawić mężczyźni i żeby ze wstydem mogły rozprawić się kobiety, na równi zasługując na to, żeby być wolnymi od tego osłabiającego człowieka uczucia, zabierającego energię do życia, niszczącego i krzywdzącego. To jest spektakl dla kobiet, to jest spektakl dla mężczyzn, to jest spektakl dla wszystkich tych, którzy w żadnej z tych tożsamości się nie odnajdują.” – mówi Joanna Brodzik.

Joanna Brodzik i Beata Kawka w spektaklu WSTYDŹ SIĘ, krok po kroku odkrywają ukryte wstydy swoich bohaterek. Udział Joanny Brodzik i Beaty Kawki w spektaklu WSTYDŹ SIĘ to ponowne spotkanie po latach, wspólny projekt, który dopełnia ponad 20-letnią przyjaźń aktorek. To powrót do wspólnej pracy po 15 latach od premiery „Jasnych błękitnych okien”, a także 35-lecie pracy scenicznej Beaty Kawki i ponad 25 lat pracy artystycznej Joanny Brodzik, która debiutuje w tym spektaklu także jako producentka kreatywna.