Oczyszczanie skóry jest niezwykle ważną czynnością, którą powinniśmy wykonywać regularnie i dokładnie – niezależnie od tego, czy pozbywamy się tylko kurzu, łoju i potu, czy zmywamy także makijaż. Niezwykle istotne jest zmywanie makijażu przed snem. Bez tego skóra może wydawać się bardziej zmęczona, pojawią się na niej wypryski czy inne, mniej przyjemne defekty. Zaniedbywanie oczyszczania skóry może również skutkować jej szybszym starzeniem się, zszarzeniem oraz poważniejszymi problemami dermatologicznymi. Aby temu zapobiec, poznaj nasze sposoby na poprawną pielęgnację twarzy.

Skoro wiemy już, jak ważne jest codzienne oczyszczanie skóry, warto też zgłębić temat poprawnego jej oczyszczania. Używanie zwykłego mydła w kostce do pielęgnacji skóry twarzy nie jest najlepszym pomysłem. Wartość pH zasadowego mydła w kostce wynosi około 8-9, a tymczasem nasza skóra ma około 5,5 pH, dlatego kosmetyki używane do jej oczyszczania powinny mieć podobną wartość. W innym razie skóra łatwiej będzie ulegała podrażnieniom, szybko zacznie się przesuszać i przez to – wyglądać niekorzystnie.

O ile ciało wystarczy odpowiednio potraktować żelem do mycia ciała (najlepiej o jak najkrótszym i naturalnym składzie), spienić, opłukać i wysuszyć, tak z twarzą jest nieco trudniej. Skóra na twarzy jest delikatna, więc pielęgnacja także powinna taka być. Nie warto również się spieszyć – poranny oraz wieczorny rytuał oczyszczania twarzy można połączyć z treningiem uważności czy nawet masażem twarzy.

Wracając jednak do samego oczyszczania, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Należy bardzo starannie wybrać kosmetyk myjący. Powinien być nie tylko naturalny, ale też dobrze dobrany do typu skóry. Dla cery tłustej lepszy będzie żel, a do suchej – mleczko lub oliwka. Skóra atopowa i alergiczna wymagać będzie kosmetyku specjalnie dla niej przeznaczonego. 
  2. Samo mycie twarzy powinno przebiegać delikatnie, bez mocnego pocierania. Gdy trzeba zmyć wodoodporny makijaż z oczu, najpierw należy zwilżyć wacik lub płatek kosmetyczny odpowiednim preparatem, przyłożyć do oka, pozwolić kosmetykowi przeniknąć przez makijaż i dopiero po chwili delikatnie zwilżyć go wodą i zmyć pozostałość kosmetyku oraz makijażu. Jeśli oczy nadal będą wymagały doczyszczenia, czynność można powtórzyć. Lepiej zrobić to kilka razy, niż zostawić oczy niedomyte.
  3. Jeśli chodzi o resztę skóry twarzy, działamy podobnie. Należy jednak pamiętać, żeby po umyciu przetrzeć ją tonikiem i wklepać odpowiednio odżywczy krem na noc. Oczywiście po nocy również należy przemyć skórę twarzy, aby zetrzeć resztki kremu na noc i przygotować skórę na dzienny krem lub makijaż.
  4. Przy przemywaniu czy wycieraniu twarzy nie można zbyt mocno pocierać jej wacikiem czy ręcznikiem, a raczej należy ją delikatnie masować.

Zastosowanie się do powyższych rad sprawi, że już po kilku dniach skóra będzie miała ładniejszy kolor i świeższy wygląd. Wybierz odpowiednie produkty do pielęgnacji twarzy, Sprawdź żele i pianki w Ekodrogerii!