Przyszły wakacje a z nimi czas urlopów i wyjazdów. Same powody do radości, prawda? Dla nas tak, lecz dla naszych okularów już niekoniecznie. Słońce, morze plaża, to dla szkieł nic innego, jak wysoka temperatura, piasek, kurz i słona woda. Wszystkie te czynniki mogą mieć niekorzystny wpływ, a nawet zniszczyć nasze okulary. Ważne jest zatem odpowiednie przechowywanie oraz czyszczenie szkieł, abyśmy mogli w spokoju cieszyć się latem bez utraty dobrej jakości widzenia. Jeśli zatem jesteś osobą z wadą wzroku, a zbliża się Twój upragniony urlop, sprawdź, jak chronić okulary podczas wakacyjnych szaleństw!

Bagaż i przechowywanie okularów na urlopie

Zacznijmy od zabezpieczenia naszych okularów podczas podróży. Jeśli nie chcemy zniszczyć szkieł i oprawek pakując je do walizki lub np. zostawiając w namiocie, warto pamiętać o specjalnym etui wyścielonym mikrofibrą. Uchroni ono nasze okulary przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nie pozwoli nam ich przypadkowo zabrudzić. Pamiętajmy także, aby nie kłaść szkieł na umywalce w hotelowej łazience z uwagi na narażenie ich na kontakt z chemikaliami np. lakierem lub dezodorantem. Wystrzegać się również należy pozostawiania okularów w samochodzie podczas upałów, gdyż wysoka temperatura może je uszkodzić.

Czyszczenie okularów

Podczas urlopu nasze okulary są zdecydowanie bardziej narażone na zabrudzenia. Częste, nieumiejętne czyszczenie szkieł może również doprowadzić ich do ich uszkodzenia. Jak zatem robić to prawidłowo? Zanim zaczniesz, upewnij się, że Twoje dłonie nie są brudne oraz nie mają na sobie żadnego olejku do opalania czy kremu z filtrem. Najlepiej, po prostu umyj ręce i wytrzyj je dokładnie, a następnie chwyć okulary za rogi oprawek i skieruj na nie delikatny strumień lekko ciepłej wody. Pamiętaj, by nie przesadzić z temperaturą!

Teraz dodaj nieco zwykłego płynu do mycia naczyń albo delikatnego mydła. Aby dobrze umyć szkła użyj 1-2 kropli – tyle w zupełności wystarczy. Okulary umyj okrężnymi ruchami, nie zapominając o oprawkach. Teraz opłucz je i dokładnie wytrzyj ściereczką z mikrofibry lub czystym, bawełnianym ręcznikiem. Po takim zabiegu Twoje szkła będą krystalicznie czyste i przejrzyste, a Tobie pozostanie się już tylko cieszyć się dobrym widzeniem i komfortem podczas wakacyjnych przygód.

Warto jeszcze mieć świadomość, czego nie robić, aby nie uszkodzić okularów podczas czyszczenia. Po pierwsze, nie używaj do tego ubrań ani ręczników papierowych, gdyż jest to prosta droga do porysowania szkieł, zwłaszcza jeśli znajdą się tam drobinki piasku. Po drugie, nie stosuj śliny i wreszcie po trzecie – wystrzegaj się silnych detergentów! Środki do czyszczenia szyb, a nawet specjalne chusteczki do okularów z drogerii czy marketu, mogą mieć w składzie zbyt mocne chemikalia, które są w stanie odbarwić oprawki i uszkodzić Twoje szkła.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Po urlopie polecamy skorzystać z myjni ultradźwiękowej, aby dobrze wyczyścić szkła. Znajdziesz ją w profesjonalnych salonach optycznych. Aby nie martwić się o okulary w czasie wakacji możesz także zamienić je okazjonalnie na soczewki kontaktowe. Pamiętaj, żeby robić to jedynie po konsultacji z lekarzem. Miej również na uwadze, że w soczewkach nie wolno się kąpać, gdyż może doprowadzić to do infekcji oczu. Na przyszłe wakacje możesz również rozważyć „pozbycie się” okularów. Zagwarantować Ci to może chociażby laserowa korekcja wad wzroku. O takim zabiegu więcej powie Ci Twój lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy.

Stosując te zasady możesz być pewny, że Twoje okulary przetrwają urlop całe i zdrowe, a Ty będziesz mógł cieszyć się wakacyjnym szaleństwem widząc dobrze i przejrzyście oraz nie martwiąc się, że coś stanie się z Twoimi szkłami.

artykuł we współpracy z Okulistyka Lens