Choć plecak wielu osobom kojarzy się wyłącznie z turystyką lub sportem, jego funkcje już dawno temu wykroczyły poza te obszary. Dziś w ofercie czołowych marek odzieżowych i outdoorowych znajdują się plecaki zarówno na turystyczne szlaki, jak i do codziennego użytkowania w mieście. Szeroki wybór modeli sprawia, że każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiedni model i wielkość.

Jak pewnie łatwo się domyślić, nie ma jednego uniwersalnego plecaka, który sprawdzi się w każdym zastosowaniu. Jeśli uprawiamy sport, jeździmy na dłuższe wycieczki w góry, a także często spędzamy cały dzień w mieście, przemieszczając na rowerze czy środkami transportu publicznego, jeden plecak zdecydowanie nie wystarczy. Jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie i plecaku perfekcyjnie dopasowanym do naszych potrzeb, niezbędny będzie zakup przynajmniej kilka modeli.

Jaki plecak na wycieczki?

Plecak to jeden z najwygodniejszych sposobów transportu bagażu w czasie wycieczek turystycznych. W tym względzie od wielu już lat nic się nie zmieniło, poza konstrukcją samych plecaków. Obecnie to zupełnie inne modele niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne materiały pozwoliły stworzyć wygodne systemy nośne, które gwarantują wysoki komfort nawet w czasie dłuższych wycieczek. Całość stała się przy tym znacznie lżejsza, zachowując wysoką trwałość. Najważniejszym przełomem okazało się jednak wyróżnienie w modelach trekkingowych plecków dedykowanych specjalnie dla kobiet. Jak jest różnica pomiędzy plecakiem unisex a damskim? Turystyczny plecak damski posiada nie tylko zupełnie inną gamę kolorystyczną, ale przede wszystkim konstrukcję. Największe różnice widać w systemie nośnym, który najczęściej jest specjalnie dostosowywany do damskiej sylwetki. Zupełnie inaczej profilowane są pasy ramienne oraz pas biodrowy, dzięki czemu zapewniają lepsze wsparcie i wyższy komfort w czasie przemieszczania się z ciężkim bagażem na dłuższych trasach. Poza tym w damskich modelach system nośny jest najczęściej krótszy, aby był lepiej dostosowany do średniego wzrostu kobiet. Czy to oznacza, że należy z góry skreślić modele unisex przy wybieraniu plecaka dla kobiety. Absolutnie nie, może on bowiem zapewniać równie wysoki komfort. Warto jednak dobrze przymierzyć taki model, aby mieć pewność, że będzie odpowiedni.

Jaki więc damski plecak turystyczny na wycieczki? Wszystko zależy od ich długości. Na wielodniowe wyprawy bez kontaktu z cywilizacją niezbędny będzie duży plecak trekkingowy. Tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na damskie wersje systemu nośnego, gdyż to od niego w dużej mierze będzie zależał nasz komfort w czasie całego wyjazdu. Na najkrótsze wycieczki w zupełności wystarczy mały plecak damski o pojemności kilkunastu litrów, który pomieści podstawowe wyposażenie – coś do picia i jedzenia, kurtkę czy bluzę na wypadek zmiany pogody i kilka innych drobiazgów.

Miejskie modele na co dzień

Plecak damski miejski występuje w dwóch podstawowych formach. Może być designerskim dodatkiem, który zastąpi torebkę, ale niewiele się w nim zmieści, a może też być w pełni funkcjonalnym modelem, w który spakujemy rzeczy niezbędne podczas kolejnego aktywnego dnia w zurbanizowanej przestrzeni. Taki miejski plecak damski z łatwością zmieści laptopa, strój na fitness czy jogę, drugie śniadanie, butelkę z wodą, czytnik e-booków, notatki, i wiele innych drobiazgów. Tak naprawdę często będzie to po prostu „ucywilizowana” wersja plecaka turystycznego, ze wszystkimi tego plusami, czyli bardzo wytrzymałymi na uszkodzenia materiałami, wygodnym systemem nośnym czy perfekcyjnie zorganizowanym systemem kieszeni. Jeśli często mamy przy sobie sporo elektroniki, świetnym wyborem będzie damski plecaki na laptopa z komorą osłoniętą miękkimi gąbkami.

Specjalistyczne plecaki sportowe dla kobiet

Oprócz najpopularniejszych plecaków turystycznych i miejskich, czołowe marki turystyczne posiadają w swojej ofercie również pełen przekrój plecaków sportowych, które zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych aktywnościach. To najczęściej specjalistyczne modele, które świetnie sprawdzają się w poszczególnych zadaniach. Plecaki alpinistyczne to bardzo mocne modele, które pozwalają świetnie zorganizować sprzęt wspinaczkowy. Posiadają miejsce do zamocowania liny, czekanów, ekspresów wspinaczkowych, schowek na raki czy mocowanie dla kasku wspinaczkowego. Plecaki biegowe, zwane też kamizelkami biegowymi to z kolei ultralekkie modele wykonane z elastycznych materiałów, które idealnie przylegają do sylwetki. Niewielkie kieszonki sprawiają, że cały ekwipunek doskonale przylega do ciała i nie przeszkadza w czasie dynamicznego biegu.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz plecak na wycieczkę, do miasta czy do uprawiania konkretnego sportu, warto zwrócić uwagę na damskie wersje popularnych modeli. Dzięki lepszemu dopasowaniu do sylwetki zapewnią większy komfort użytkowania w czasie każdej aktywności.

artykuł we współpracy z www.8a.pl