Każdy ma swój własny powód, aby zrobić sobie tatuaż. Dla jednych jest to sposób na wyrażenie samego siebie, podczas gdy dla innych to gest mający upamiętnić konkretne wydarzenie. Aby tatuaż prezentował się imponująco, trzeba o niego odpowiednio zadbać tuż po wykonaniu. W jaki sposób to robić? Jakie kosmetyki warto zastosować? Wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji nowego tatuażu, dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak postępować ze świeżym tatuażem?

Tuż po wykonaniu tatuażu jest on zabezpieczany za pomocą paroprzepuszczalnego opatrunku. Powinniśmy zachować go na skórze około 24 godzin. Jeśli po upływie tego czasu opatrunek nadal trzyma się dobrze, można go zachować na kolejne 2-3 dni. Jeśli jednak spod opatrunku wydostaje się płyn, należy się go pozbyć, aby uniknąć dostania się do rany bakterii oraz innych zanieczyszczeń.

Czasami zdarza się tak, że tatuaż został zabezpieczony zwykłą folią spożywczą. Ze względu na brak przepuszczania powietrza, nie zależy jej trzymać dłużej niż 3 godziny, ponieważ może to prowadzić do powstawania odparzeń. Po tym czasie należy wymienić ją na nową. Folię należy stosować przez pierwsze 24 godziny, ponieważ w tym czasie tatuaż jest bardzo lepki i podatny na uszkodzenia. Co ważne, przy każdej zmianie folii należy przemywać tatuaż wodą i wycierać ręcznikiem.

Po ostatecznym zdjęciu opatrunku należy umyć tatuaż wodą, osuszyć ręcznikiem, a następnie nałożyć krem do tatuażu. Tatuaż należy smarować 3-4 razy dziennie przez około 14 dni. Trzeba jednak pamiętać, że stosowane ilości kremu nie powinny być duże. Wystarczy nałożyć odrobinę, a następnie delikatnie wsmarować w skórę.

Najważniejsze rady dotyczące pielęgnacji tatuażu

Jeszcze przed wykonaniem tatuażu warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi jego pielęgnacji w pierwszych dniach. Przede wszystkim należy być świadomym, że pomiędzy 4 a 10 dniem następuje łuszczenie się naskórka. Nie należy go zrywać na siłę, ponieważ można uszkodzić tatuaż. Trzeba również wiedzieć, że skóra w miejscu wykonania tatuażu może być napuchnięta i zaczerwieniona nawet przez kilkanaście dni. Jest to w pełni naturalne.

Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem, przez około 1-2 tygodnie po wykonaniu tatuażu należy unikać wysiłku fizycznego. Jest to spowodowane zmywaniem tatuażu przez pot. Ograniczenia powinny dotyczyć także spożycia alkoholu. Należy być świadomym, że alkohol wpływa negatywnie na gojenie się ran, a to oznacza, że okres, w którym może dojść do zakażenia w okolicach tatuażu, zdecydowanie się zwiększa.

Wśród innych zaleceń można wymienić: unikanie długich kąpieli, ekspozycji na słońce, a także nadwyrężania skóry w obrębie tatuażu. Stosowania specjalistycznych kremów można zaprzestać po upływie około 2 tygodni. Dobrym pomysłem będzie zastąpienie ich balsamami, które łagodzą swędzenie. Po całkowitym wygojeniu dobrze jest zacząć stosowanie filtrów, które ochronią tatuaż przed działaniem słońca. Pod jego wpływem może on wyblaknąć.

artykuł sponsorowany