Wiele z nas boryka się na co dzień z bólem głowy. Jednak jeśli występuje on często może to oznaczać, że chorujesz na migrenę. Jest to choroba neurologiczna, która dotyka 10-16% populacji na całym świecie. Trzy razy częściej dotyczy kobiet! Bóle migrenowe trwają zazwyczaj od kilku minut nawet do kilku godzin.  Sprawiają, że dobre samopoczucie zastępuje gwałtowny, okresowy, jednostronny i nagły napad bólu głowy. Zwykle towarzyszą mu nudności, zawroty głowy, ślinotok lub suchość w jamie ustnej czy  wymioty. 

Migrenę mogą wywoływać:

– stres,

– długotrwały wysiłek fizyczny,

– długotrwałe zdenerwowanie,

– alkohol

– działanie wysokiej i niskiej temperatury

– hałas

– głód

– pokarmy jak: czekolada, sery pleśniowe, owoce cytrusowe

– zmiany pogodowe.

Leczenie bólów migrenowych nie jest proste. Nie ma jednej skutecznej metody na jego  pokonanie. Dlatego każdy indywidualnie powinien znaleźć środek, który pomoże mu w zwalczeniu bólu migrenowego. Pamiętaj!  Celem leczenia jest zapobieganie kolejnym napadom migreny, a nie całkowite jej wyeliminowanie.

Jak postępować w przypadku wystąpienia migreny?

1. Zażyj tabletkę przeciwbólową. Następną dawkę można w razie potrzeby przyjąć po 3 godzinach. Jeżeli ataki migreny pojawiają się często, pamiętaj, że nie należy przyjmować nieograniczonej ilości leku ponieważ może on wyrządzić szkody w organizmie.

2. Wypij filiżankę czarnej kawy. Kawa wypita odpowiednio wcześnie może przynieść ulgę w dolegliwościach migrenowych. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych osób migrena pojawia się na skutek wypicia kawy, dlatego ten sposób jest u nich przeciwwskazany.

3. Jeżeli po ataku migreny utrzymują się obrzęki nóg czy rąk stosuj ciepłe kompresy na spuchnięte miejsca.

4. Jeżeli bólowi głowy towarzyszy uporczywe pulsowanie, ulgę przyniesie uciskanie palcami bolesnego miejsca.

Jak zapobiegać bólom migrenowym?

Profilaktyka opiera się  przede wszystkim na:

– rezygnacji  z alkoholu,

– utrzymaniu zbilansowanej diety,

– aktywności fizycznej, przede wszystkim dużej ilości spacerów,

– codziennym opłukiwaniu ciała chłodną wodą – gorące kąpiele oraz prysznice są szkodliwe dla osób podatnych na występowanie bólów migrenowych,

– unikaniu obfitych posiłków i dużej ilości płynów, szczególnie późnym wieczorem,

– częstej zmianie miejsca pobytu, np. z gór nad morze co korzystnie wpływa na kondycję organizmu.