Kwas foliowy, czyli witamina B9 lub folacyna ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Jego niedobór może powodować ciężkie zaburzenia rozwojowe u płodu, niedokrwistość, biegunkę a nawet upośledzenia funkcji układu nerwowego.

Nazwa kwasu foliowego pochodzi o łacińskiego słowa folianum, czyli liść. Jest jasnożółtą substancją, która rozpuszcza się w wodzie, ulega zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury, promieni słonecznych czy nieodpowiedniego pH. Kwas foliowy ulega szybkiemu rozkładowi podczas gotowania i pieczenia. Poza tym im dłużej jest przechowywany, tym trudniej jest przyswajalny ponieważ ulega utlenieniu.

Kwas foliowy podobnie jak witaminy, pełni w organizmie ważne funkcje. Jest substancją egzogenną, czyli musi być dostarczony z pożywieniem ponieważ organizm nie potrafi go sam wytworzyć. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych co sprawia, że jest niezbędny  w procesie wzrostu i rozmnażania. Uczestniczy w produkowaniu hormonu szczęścia – serotoniny, wpływa na system nerwowy i mózg oraz bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek.

Kwas foliowy w układzie pokarmowym pomaga w funkcjonowaniu wątroby, jelit i żołądka . Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, żołądka, szyjki macicy. Działa uspokajająco i kojąco na zmysły. Pomaga w walce ze stresem. W okresie płodowym reguluje rozwój komórek nerwowych. Pomaga w zachowaniu dobrego nastroju. Badania wskazują, że osoby o mniejszym stężeniu kwasu foliowego we krwi częściej popadają w depresję.

Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu kwasu foliowego we krwi ważna jest odpowiednia dieta. Pamiętaj o takich jej składnikach jak:

– ryby: morszczuk, mintaj, dorsz, makrela

– owoce:  śliwki, brzoskwinie, jabłka, morele

– warzywa: kalarepa, pomidory, kapusta włoska, brokuły, brukselka , szpinak, pietruszka, sałata

– kiełki

– sery dojrzewające i twarogi

– kurczaki i indyki

– ziemniaki

– kasze: gryczana, jęczmienna

– ryże i płatki

– wątroba.