Witamina D odpowiada na zdrowy wygląd cery, kondycję kości i zębów. Właściwy jej poziom w organizmie to również sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka i mniejsze ryzyko rozwoju raka. W związku z tym zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Sprawdź, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D.

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Dlatego musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Nadmiar i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D dochodzi w wyniku przyjęcia zbyt dużej dawki preparatów witaminowo-mineralnych. Niedobór jest z kolei zwykle spowodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. Aby dostarczyć organizmowi właściwą ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu.

Objawy nadmiaru witaminy D:

utrata apetytu,

nudności,

zwiększone uczucie pragnienia,

osłabienie,

wzmożone oddawanie moczu,

pocenie się,

biegunka,

wymioty,

ból głowy i oczu.

Skutki nadmiaru witaminy D

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, m.in. w sercu. Może to doprowadzić do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększa się też zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne dla płodu, ponieważ może powodować jego deformacje i choroby kości u noworodka.

objawy niedoboru witaminy D:

bóle kostno-mięśniowe,

choroby przyzębia,

utrata apetytu,

biegunka,

bezsenność,

zaburzenia widzenia,

niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle.

Niedostateczna ilość witaminy D przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji. Niedobór wpływa na osłabienie siły mięśni, a w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się problemów z chodzeniem i wpływa na występowanie skurczy. Poza tym niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu, cukrzycy, chorób zapalnych czy nowotworów piersi, prostaty, jelita grubego. Niedobór witaminy D może prowadzić do przyśpieszenia procesu starzenia.