SuperFood to jedna z tych książek, na które się czeka. W ostatnim czasie prezentowałyśmy sporo propozycji na lato. My nie możemy się doczekać premiery książki ,,SUPERFOOD czyli jak leczyć się jedzeniem” autorstwa  Sophie Manolas. Już dziś rozpocznij tę fascynującą kulinarną przygodę i pamiętaj: dobre jedzenie to podstawa dobrego życia!

POZNAJ KLUCZ DO DOBREGO ZDROWIA!

Superfood to prosta, smaczna i kolorowa kuchnia, dzięki której odnajdziesz najwspanialszą i najzdrowszą wersję siebie!Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie! Sophie Manolas, ekspertka ds. żywienia i właścicielka przydomowego ogródka, omawia ponad 60 superfoods, podpowiada, jak najlepiej wykorzystać ich zbawienne właściwości, oraz podaje proste przepisy, od których lektury aż cieknie ślinka! Zdrowe odżywianie jeszcze nigdy nie było tak smaczne i łatwe! Już dziś rozpocznij tę fascynującą kulinarną przygodę i pamiętaj: dobre jedzenie to podstawa dobrego życia!

Manolas przekonuje, że właściwy dobór menu wcale nie oznacza ciężkiej pracy w kuchni ani nudnej diety – odpowiednie odżywanie może się okazać niezwykle smaczną przygodą. Ta książka dostarczy Ci informacji i zainspiruje Cię do przekroczenia progu kuchni i gotowania według Twoich zasad. Wszystko po to, żeby odnaleźć najwspanialszą, najzdrowszą i pełną wewnętrznej równowagi wersję siebie!

Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem

Poniżej fragment z książki ,,Jestem szaleńczo zakochana w burakach od zawsze. Jako dziecko nie przepadałam za śniadaniami, ale moja kochana mama każdego dnia przed wyjściem do szkoły zmuszała nas do wypijania świeżo wyciskanego soku z buraków, marchwi, jabłek i imbiru. Dobra robota, Mamo!

Chociaż ma największą zawartość cukru ze wszystkich warzyw (ale nie ma się czym martwić, zawiera też mnóstwo błonnika, więc na pewno nie zachorujesz z ich winy na cukrzycę), zjadam w sałatce średnio jeden świeży, starty i surowy burak na tydzień, ponieważ jest niesamowicie piękny, niesamowicie smaczny i niesamowicie napełniony składnikami odżywczymi.

Udowodniono, że ciśnienie obniża się już godzinę po spożyciu czystego soku z buraków. Zawierają betainę (związek chroniący komórki), mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Bazując na wynikach wielu badań można stwierdzić, że buraki chronią przed rakiem trzustki, piersi i prostaty.

Są bogate w witaminę C (jeśli są surowe), błonnik, potas, mangan, witaminę B9… ta lista się nie kończy! Oczyszczają krew i wątrobę (dlatego dobrze jest wypić szklankę soku z buraków w trakcie infekcji wirusowej i po niej), ponieważ napędzają druga fazę oczyszczania wątroby i wyganiają wirusy z organizmu. Dzięki Ci, buraku!

Korzyści

  • oczyszczanie wątroby

  • oczyszczanie krwi

  • obniżanie ciśnienia

  • działanie przeciwzapalne

SAŁATKA Z MARYNOWANYCH BURAKÓW

Zdjęcie pochodzi z książki Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem

Zdjęcie pochodzi z książki Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem

1 duży lub 2 małe buraki, bez liści (jeśli chcesz, możesz liście dodać do sałatki – mają znakomity smak i są pełne składników odżywczych)

1-1½ szklanki dobrej jakości białego octu winnego

¾ szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

sól morska i pieprz, do smaku

zielone liście: liście buraka, rukola, młody szpinak, itd.

1 czerwona papryka, pozbawiona pestek i pokrojona w paski

1 czerwona cebula, obrana i pokrojona w plastry

opcjonalnie: 1 awokado, 1 szklanka surowych orzechów włoskich, ser kozi lub ser feta

PORCJA: DLA 4-6 OSÓB JAKO DODATEK DO DANIA GŁÓWNEGO

LUB DLA 3 JAKO DANIE GŁÓWNE

Napełnij garnek wodą, postaw na gazie i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz ogień, dodaj buraki – wody powinno być wystarczająco dużo, żeby je zakryła. Gotuj powoli. Postaraj się nie rozgotować buraków, ale upewnij się, że są ugotowane – zazwyczaj wystarcza 20-30 minut gotowania na średnim ogniu. Nakłuj je nożem, żeby sprawdzić, czy nie są surowe w środku.

Kiedy buraki są gotowe, przełóż je do naczynia z zimną wodą, żeby ostygły. Z zimnych buraków zewnętrzna skóra powinna łatwo odejść – możesz spróbować obrać je palcami. Obrane buraki pokrój w cienkie plastry przy pomocy noża lub mandoliny. Plastry nie powinny być grubsze niż 2 mm, ale nie jest to najważniejsze. Plastry wcale nie muszą być w całości – równie dobre są połówki plasterków, które wyglądają tak samo cudownie.

W dużej misce plastry buraka skrop hojnie octem i oliwą z oliwek i posyp solą morską i pieprzem. Wstaw buraki do lodówki na co najmniej godzinę, żeby się zamarynowały (możesz zostawić je na całą noc).

Ułóż składniki sałatki w dużej misce lub na paterze i na wierzchu poukładaj plasterki buraka. Żaden dressing nie jest potrzebny, ponieważ buraki są skropione octem i oliwą, ale odrobina oleju sezamowego na pewno nie zaszkodzi. Dodaj sporą porcję chrupiącej makowej gremolaty (str. XX), jeśli tylko masz ochotę.

Inny pomysł na marynowane buraki: połóż je na burgerach ze szpinaku, batatów i komosy ryżowej i zawiń w liść sałaty – w ten sposób przygotujesz pyszny burger bez bułki.”

JAK KORZYSTAĆ Z TEJ KSIĄŻKI?

SUPERFOOD, CZYLI JAK LECZYĆ SIĘ JEDZENIEM to łatwe do zrozumienia spojrzenie na różne wartości odżywcze zawarte w powszechnie dostępnych produktach – od owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych, po zioła i przyprawy. Wszystkie produkty są podzielone na grupy, żeby łatwiej było je odnaleźć. Każdy składnik jest oddzielnie wyróżniony, podana jest informacja o tym, dlaczego jest tak wyjątkowy, a wszystkiemu towarzyszy prosty przepis. Możesz wykorzystać te informacje, jak tylko chcesz – mam nadzieję, że książka zainspiruje Cię do włączenia przynajmniej kilku z tych cudownych składników do Twojej codziennej diety. A może włączysz wszystkie?