Poznaj sprzedażowy numer 1 w Polsce* w kategorii serów kozich!

Goat Farm ser kozi naturalny to półtwardy ser, w 100% z mleka koziego, który charakteryzuje się wyraźnym aromatem oraz aksamitną strukturą. To produkt naturalny, nie zawiera konserwantów ani innych dodatków.

Z największą radością witamy markę Goat Farm z serem naturalnym kozim w X edycji Plebiscytu Influencer’s TOP 2023

Produkt ten jest źródłem witamin i składników mineralnych. Smaczny oraz przydatny w kuchni. Można z niego przyrządzić wiele pysznych potraw. Sprawdzi się jako dodatek do kanapek, do zapiekanek i do sałatek. Idealnie komponuje się z chrupiącym pieczywem. Posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne, które świadczy o jego produkcji w ścisłym regionie Holandii, przez co cechuje się wyjątkową jakością.

Produkt przekonał do siebie nawet tych konsumentów,  którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do koziego sera, obawiając się zbyt intensywnego zapachu.

Ser kozi Goat Farm naturalny w plastrach był wielokrotnie nagradzany, w tym roku otrzymał prestiżową nagrodę Superior Taste Award 2023, przyznawaną przez międzynarodowe jury, złożone ze światowej sławy szefów kuchni i somelierów. Jury oceniło produkty na podstawie takich kryteriów jak: pierwsze wrażenie, wygląd, smak, zapach oraz konsystencja.

Ser kozi Goat Farm naturalny, to idealny wybór dla każdego, kto kocha kanapki z serem Połączeń smaków jest tyle, co gustów konsumentów, a marka Goat Farm wie, jak trafić do serca każdego z nich. Droga jest prosta i prowadzi, jak się zapewne domyślacie, przez żołądek.

Choć dla wielu osób kanapka może wydawać się mało wyrafinowanym jedzeniem, to dzięki dodatkowi w postaci wyjątkowego koziego sera w plastrach Goat Farm, zyskuje ona zarówno na smaku, jak i na właściwościach odżywczych!

Szeroka gama wariantów serów w plastrach od Goat Farm: naturalny, bio, kozio-owczy, wędzony, delikatność smaku oraz subtelność aromatu sprawiają, że konsumenci szukają produktów marki na półce sklepowej.

Produkty marki Goat Farm są cenione nie tylko przez konsumentów, ale i profesjonalnych znawców i degustatorów smaku!

Powody, które warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru sera na kanapki:

  • sery kozie Goat Farm mają łagodny smak i delikatny aromat
  • dzięki wygodnej formie plastrów są idealne na kanapkę
  • wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że są to sery lekkostrawne
  • 2 plastry sera koziego naturalnego Goat Farm dostarczają porównywalną ilość wapnia,co wypicie szklanki mleka
  • 2 plastry sera koziego naturalnego Goat Farm dostarczają 7,2 g białka (14% RWS**)
  • przez niższą niż mleko krowie zawartość kazeiny produkty z mleka koziego są bardziej przyjazne osobom z alergią pokarmową, np. skazą białkową
  • są bardziej przyjazne osobom z nietolerancją laktozy, jej zawartość w produkcie to tylko  <0,1 g/100 g
  • kopertowe opakowanie sprawia, że produkty dłużej zachowują świeżość
  • sery kozie są odpowiednie dla wegetarian ze względu na wysoką zawartość białka
  • idealny produkt dla tych konsumentów, którzy doceniają wyjątkowy smak, ale chcą uniknąć wysoko przetworzonych wyrobów

Sery Goat Farm na wyciągnięcie ręki

Produkty Goat Farm dostępne są w ogólnopolskiej dystrybucji w hipermarketach, supermarketach, sklepach typu convinient, jak również w sklepach sprzedaży tradycyjnej i online.

* Dane za Nielsen, Segment serów kozich w plastrach, Total Poland Mat April 2023 (bez marek własnych sieci)

Artykuł powstał we współpracy z marką Goat Farm