zdrowe odżywianie

Prawidłowe nawyki żywieniowe to klucz nie tylko do utrzymania odpowiedniej wagi, ale także do dobrego samopoczucia. Tymczasem często zdarza się tak, że popełniamy bardzo proste błędy żywieniowe, które utrwalane latami, powodują problemy zdrowotne, rozregulowanie metabolizmu, a w rezultacie – gromadzeniem zbędnych kilogramów. Dlatego zdrowe odżywianie jest bardzo ważne.

Rezygnacja ze śniadania

Śniadanie to podstawowy posiłek każdego dnia. Wielu z nas rezygnuje z niego, zastępując go kawą, a tymczasem jest to posiłek, który nie dość, że pozwala na rozruch całego układu pokarmowego, to jeszcze zapewnia nam energię na kilka pierwszych godzin w ciągu dnia. Unikanie śniadania wcale nie spowoduje utraty wagi czy też zaoszczędzenia kilku cennych minut z samego rana, zaowocuje natomiast znacznie większym uczuciem głodu w porze obiadowej, a ponadto sprawi, że będziemy czuli się przemęczeni, a nasza koncentracja będzie znikoma.

Podjadanie

Źle zbilansowana dieta i nie dostarczanie odpowiedniej dawki energetycznej w podstawowych posiłkach może skutkować tym, że pojawi się nagle ochota na podjadanie. Wielokrotnie jednak uczucie nagłego głodu to również brak odpowiedniego nawodnienia organizmu bądź przyzwyczajenie organizmu do jedzenia… z nudów. Wystarczy jednak wprowadzić do swojej diety pełnowartościowe i zróżnicowane posiłki, a wysokokaloryczne przekąski zastąpić owocami bądź orzechami, aby nasz organizm przestał się domagać pustych i niepotrzebnych kalorii.

Zbyt dużo mięsa

Dostarczanie do organizmu dużych ilości białka zwierzęcego powoduje wytwarzanie kwasu siarkowego, fosforowego i oksyproteinowego. Są to toksyny, które gromadzone w jelicie grubym, następnie przenikają do krwioobiegu. Warto więc urozmaicać dietę o warzywa, owoce czy ryby, biorąc tym samym przykład z krajów śródziemnomorskich.

Za mało owoców i warzyw

Zgodnie z zasadą Five a Day, owoce oraz warzywa powinno się spożywać pięć razy dziennie bez wcześniejszej obróbki termicznej. Zawarte w nich witaminy oraz składniki mineralne korzystnie wpływają na nasz metabolizm i dostarczają organizmowi niezbędnej energii. Szczególnie polecane jest spożywanie świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw, bez dodatku substancji słodzących.

Słodycze

Bardzo często jedząc w biegu, sięgamy po batoniki, ciastka czy czekolady. Taki nawyk częstego podjadania słodyczy zaczyna się tak naprawdę już w wieku szkolnym, gdzie zamiast kanapki, dzieci zazwyczaj sięgają po chipsy lub ciastka, zastępując wartościowe kalorie tymi pustymi, odkładającymi się w organizmie, powodując tym samym przyrost wagi.

Niewłaściwa ilość posiłków w ciągu dnia

Kolejnym niewłaściwym nawykiem żywieniowym jest ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia, Często jest tak, że tłumacząc się brakiem czasu spożywamy 1-2 posiłki, gdzie tymczasem prawidłowa ilość posiłków wynosi od 3-5, w tym: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Kiepska jakość produktów

Brak kontroli nad jakością spożywanych produktów również wpływa negatywnie na nasz organizm. Niezdrowa, tania żywność zazwyczaj zawiera duże ilości wypełniaczy i soli, które nie zapewniają dostarczenia składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zajadanie stresu

Brak znajomości różnorodnych form relaksu i walki ze stresem powoduje, że często w sytuacjach stresujących sięgamy po jedzenie.

Warto jednak wypróbować różne formy aktywności fizycznej bądź relaksacyjnej, jak fitness, joga czy bieganie, a szybko okaże się, że zajadanie stresu wcale w niczym nie pomaga, tylko wręcz przeciwnie, szkodzi!

Brak wiedzy na temat odżywania

Zdrowe odżywianie jest ważne. Prawda jest taka, że temat odpowiedniej diety i dobrych nawyków, pomimo ogólnego trendu zdrowego trybu życia, nadal jest zaniedbywany, a co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma to tak duży wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Na szczęście coraz częściej i głośniej mówi się o pozytywnych skutkach zdrowego odżywania, a działania marketingowe promują ruch oraz odpowiednio zbilansowane diety.

Zdrowe odżywianie, czyli diety cud

Eksperymentowanie z dietami cud, czyli oczyszczającymi bądź głodówkami, zamiast do wymarzonej sylwetki, może w rezultacie doprowadzić do zaburzeń metabolicznych, zasłabnięć oraz wyraźnych niedoborów żywieniowych.

Pytanie więc nasuwa się samo, czy warto katować swój organizm czy lepiej raz, ale dobrze zmienić styl życia i przez długie lata cieszyć się zdrowiem i pozytywnym samopoczuciem?

 

Przeczytaj nasz wywiad z założycielkami GOSHICO