Tak zwane diety błyskawiczne są przeznaczone dla osób, które chcą szybko schudnąć. Ale czy taka dieta przynosi oczekiwane i długotrwałe efekty? Przebywanie na diecie błyskawicznej niejednokrotnie jest związane ze stosowaniem bardzo restrykcyjnych zasad. Nierzadko bardzo mocno trzeba ograniczyć ilość spożywanych posiłków i tym samym dostarczanych kalorii. W związku z tym podczas diety do organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość składników odżywczych. Poza tym możliwy jest efekt jo-jo. Chcąc utrzymać dobre efekty po tego rodzaju diecie, koniecznie należy wdrożyć zasady zdrowego odżywania się i pilnie ich przestrzegać.

Oto 3 przykładowe diety błyskawiczne.

Dieta kefirowa

Dieta kefirowa to dieta kilkudniowa, która oczyszcza organizm, dostarcza mu niezbędnych pierwiastków oraz uzupełnia florę bakteryjną. Poza tym pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ponieważ ma działanie moczopędne.

W pierwszym wariancie tej diety konieczne jest spożywanie samego kefiru przez 3 dni. Nie wolno jeść niczego więcej. Natomiast drugi wariant diety pozwala wprowadzić do menu owoce i warzywa. Kuracja taka może trwać nie dłużej niż 6 dni. Jest jeszcze trzeci wariant diety, który zakłada spożywanie nie tylko kefiru, ale także np. mięsa (bez tłuszczu), soli i innych przypraw. W ostatnim dniu takiej diety należy pić wyłącznie wodę mineralną, aby oczyścić organizm z toksyn.

Dieta kefirowa nie może być stosowana częściej niż co 2 miesiące, ponieważ w przeciwnym wypadku niekorzystnie wpłynie na nasz organizm. Zbyt długie stosowanie kefiru może doprowadzić do wyniszczenia odporności.

Dieta turbo

Dzięki niej można stracić 5 kg w 10 dni, jednak pierwsze stracone kilogramy wiążą się zazwyczaj po prostu z utratą nagromadzonego nadmiaru wody. Podczas diety turbo ważną rolę odgrywa jedzenie 6 posiłków dziennie. Na posiłki powinny się składać produkty wysokonasycające, w małych porcjach. Dzięki temu można spalić kalorie i tłuszcz, zaś uczucie głodu nie będzie nam towarzyszyło. Produkty wysokonasycające to: owoce, warzywa, nabiał, mięso i orzechy. Ważne jest tutaj spożywanie posiłków niskokalorycznych, które dostarczają duże ilości białka i węglowodanów. Na diecie nie można być zbyt długo, ale można ją stosować regularnie, dzięki czemu można kontrolować swoją wagę i oczyszczać organizm z toksyn.

Dieta bananowa

Jest to krótka dieta odchudzająca, którą można stosować przez 3 dni. Daje ona zastrzyk energii i pozwala odciążyć żołądek. Dozwolone jest tutaj jedzenie bananów pod każdą postacią, czyli na surowo, grillowane, zapiekane, w koktajlu, jako mus, a nawet mrożone. Poza bananami podstawowym składnikiem diety są płatki owsiane, a także miód. Istnieją trzy warianty diety – pierwszy z nich jest najbardziej restrykcyjny i może trwać tylko 3 dni. W ciągu dnia można zjeść 3 banany i wypić 3 szklanki mleka. Do tego trzeba wypić około 2 litry wody. Istnieje również wersja tygodniowa i miesięczna. W tygodniowej można zjeść 3 posiłki, w których każdy przygotowany jest na bazie bananów. Natomiast miesięczna zakłada, że każdego dnia trzeba jeść banana i popijać go letnią wodą niegazowaną. Obiad i kolacja nie muszą być oparte na bananach. Nie wolno jeść słodyczy, lodów i alkoholu.

Jak się okazuje, diety błyskawiczne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Oczywiście można schudnąć, ale później trzeba się liczyć z efektem jo-jo, który zniweczy wszystkie nasze działania. Poza tym diety błyskawiczne niosą ze sobą pewne ryzyko i nie mogą być stosowane przez długi czas, ponieważ nie dostarczają do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Te zaś są konieczne, bowiem we właściwych proporcjach wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do każdej diety zawsze trzeba podchodzić ostrożnie i odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich efektach nam zależy. Ponadto każdą dietę warto skonsultować ze swoim lekarzem albo dietetykiem.